Ընտանեկան բռնության վերաբերյալ հանցագործություններ. 2025 թվական
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի ընթացքում ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ քննվել է 2.398 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 2.207), որից 630-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 380 քրեական վարույթ՝ 388 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 405 քրեական վարույթ՝ 416 անձի վերաբերյալ), ևս 7 բժշկական հարկադրանքի վարույթ եզրափակիչ ակտով ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 4), 972-ը կարճվել է (2024-ին՝ 735), որից 887-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 663), իսկ 85-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 72), 284-ը` միացվել է (2024-ին՝ 235), 32 քրեական վարույթ ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 28), 93-ը հաշվառվել է որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 232), 630-ը փոխանցվել է 2026 թվական (2025-ին՝ 568):
Դատարան ուղարկված 375 վարույթից 3-ը քննվել է սպանության, 1-ը՝ սպանության փորձի, 1-ը՝ ծննդկանի կողմից երեխայի սպանության, 4-ը՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 10-ը՝ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, 39-ը՝ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու, 1-ը՝ մարդուն առևանգելու, 4-ը՝ ազատությունից ապօրինի զրկելու, 20-ը՝ հոգեկան ներգործության, 211-ը՝ ֆիզիկական ներգործության, 10-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված, 1-ը՝ երեխային հակահասարակական գործողություններ կատարելուն ներգրավելու, 1-ը՝ ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացումը խոչընդոտելու, 1-ը՝ երեխայի դաստիարակության կամ խնամքի պարտականությունը չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, 8-ը՝ ալիմենտ վճարելուց խուսափելու, 8-ը՝ անհետաձգելի միջամտության որոշումը կամ պաշտպանական որոշումը չկատարելու, 52-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 417 տուժողից 25-ը եղել է մինչև 12, 16-ը՝ 13-14, 11-ը՝ 15-18 տարեկան, 365-ը՝ 18-ից բարձր տարիքի:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ընտանեկան բռնության վերաբերյալ հանցագործությունների վիճակագրությանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

Crimes Related to Domestic Violence: 2025
In 2025 2.398 criminal proceedings related to domestic violence were investigated in the RA Investigative Committee (2.207 in 2024), 630 of which had been transferred from 2024.
In the reporting period 380 criminal proceedings on 388 people with the bill of indictment were sent to court (405 criminal proceedings on 416 people in 2024), 7 more medical compulsion proceedings were sent to court with final act (4 in 2024), 972 were terminated (735 in 2024), 887 of which on rehabilitative (663 in 2024), and 85 on non-rehabilitative base (72 in 2024), 284 were combined (235 in 2024), 32 criminal proceedings were sent to another structure (28 in 2024), 93 were registered as ones within which procedural and evidentiary actions were completed (232 in 2024), 630 were transferred to 2026 (568 in 2025).
3 of 375 proceedings sent to court were investigated on murder, 1 – on murder attempt, 1 – on infanticide by a mother, 4 – on inflicting heavy damage to health, 10 – on inflicting damage of medium gravity to health, 39 – on inflicting light damage to health, 1 – on Kidnapping, 4 –on illegal deprivation of freedom, 20 – on physical impact, 211 – on physical impact, 10  - against sexual freedom, 1 – on involving a child in committing antisocial acts, 1 – on obstructing visitation between a parent or other close relative and a child, 1 – on failure to fulfill or improperly fulfill the duty of raising or caring for a child,  8 – on avoiding paying alimony, 8 – on failure to comply with an urgent intervention decision or a protective order, 52 – on other crimes.
25 of 417 victims within the criminal proceedings sent to court were up to 12, 16 – between 13 and 14, 11 – between 15 and 18 years old, 365 were over 18.
You can view statistics on crimes related to domestic violence during the first half of 2025 at the following link.