Ընտանեկան բռնության վերաբերյալ հանցագործություններ. 2025 թվական
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի ընթացքում ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ քննվել է 2.398 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 2.207), որից 630-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 380 քրեական վարույթ՝ 388 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 405 քրեական վարույթ՝ 416 անձի վերաբերյալ), ևս 7 բժշկական հարկադրանքի վարույթ եզրափակիչ ակտով ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 4), 972-ը կարճվել է (2024-ին՝ 735), որից 887-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 663), իսկ 85-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 72), 284-ը` միացվել է (2024-ին՝ 235), 32 քրեական վարույթ ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 28), 93-ը հաշվառվել է որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 232), 630-ը փոխանցվել է 2026 թվական (2025-ին՝ 568):
Դատարան ուղարկված 375 վարույթից 3-ը քննվել է սպանության, 1-ը՝ սպանության փորձի, 1-ը՝ ծննդկանի կողմից երեխայի սպանության, 4-ը՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 10-ը՝ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, 39-ը՝ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու, 1-ը՝ մարդուն առևանգելու, 4-ը՝ ազատությունից ապօրինի զրկելու, 20-ը՝ հոգեկան ներգործության, 211-ը՝ ֆիզիկական ներգործության, 10-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված, 1-ը՝ երեխային հակահասարակական գործողություններ կատարելուն ներգրավելու, 1-ը՝ ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացումը խոչընդոտելու, 1-ը՝ երեխայի դաստիարակության կամ խնամքի պարտականությունը չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, 8-ը՝ ալիմենտ վճարելուց խուսափելու, 8-ը՝ անհետաձգելի միջամտության որոշումը կամ պաշտպանական որոշումը չկատարելու, 52-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 417 տուժողից 25-ը եղել է մինչև 12, 16-ը՝ 13-14, 11-ը՝ 15-18 տարեկան, 365-ը՝ 18-ից բարձր տարիքի:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ընտանեկան բռնության վերաբերյալ հանցագործությունների վիճակագրությանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

Преступления, связанные с домашним насилием․ 2025 год
В Следственном комитете РА в течение 2025 года было расследовано 2 398 уголовных производств по делам о домашнем насилии (в 2024 году - 2 207), из которых 630 были перенесены с 2024 года.
За отчетный период в суд было направлено 380 уголовных производств в отношении 388 лиц с обвинительным заключением (в 2024 году - 405 уголовных производств в отношении 416 лиц), еще 7 производств с заключительным актом по медицинскому принуждению были направлены в суд (в 2024 году - 4), 972 были прекращены (в 2024 году - 735), из которых 887 - по реабилитируюшим (в 2024 году - 663), а 85 - по нереабилитирующим основаниям (в 2024 году - 72), 284 были соединены (в 2024 году - 235), 32 уголовных производства были направлены в другой орган (в 2024 году - 28), 93 были зарегистрированы как совершенные процессуальные и доказательственные действия (в 2024 году - 232), 630 перенесено на 2026 год (в 2025 году - 568)․
Из 375 производств, переданных в суд, 3 были расследованы по обвинению в убийстве, 1 - в покушении на убийство, 1 - в убийстве ребенка роженицей, 4 - в причинении тяжкого вреда здоровью, 10 - в причинении вреда здоровью средней тяжести, 39 - в причинении легкого вреда здоровью, 1 - в похищении человека, 4 - в незаконном лишении свободы, 20 - в психическом воздействии, 211 - в физическом воздействии, 10 - против сексуальной свободы, 1 - за вовлечение ребенка в антиобщественные действия, 1 - за воспрепятствование свиданиям между родителем или другим близким родственником и ребенком, 1 - за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей по воспитанию или уходу за ребенком, 8 - за уклонение от уплаты алиментов, 8 - за неисполнение решения о неотложном вмешательстве или решения о защите, 52 - за другие преступления.
По производствам, направленным в суд, 25 из 417 потерпевших были моложе 12 лет, 16 – в возрасте от 13 до 14 лет, 11 - в возрасте от 15 до 18 лет, 365 – в возрасте старше 18 лет.
Вы можете ознакомиться со статистикой преступлений против домашнего насилия за первую половину 2025 года по следующей ссылке.