Ընտանեկան բռնության վերաբերյալ հանցագործություններ. 2025 թվականի առաջին կիսամյակ
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում քննվել է ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 1482 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 1404), որից 648-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
157 քրեական վարույթ՝ 159 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 197 վարույթ՝ 195 անձ), ևս 5 բժշկական հարկադրանքի վարույթ դատարան է ուղարկվել եզրափակիչ ակտով (2024-ին՝ 4), 390-ը կարճվել է (2024-ին՝ 345), որից 361-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 307), իսկ 29-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 38), 30-ը` միացվել է (2024-ին՝ 116), 134-ն ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 17), 38-ը հաշվառվել է որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 197), 728-ը փոխանցվել է 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակ (2024-ին՝ 528):
Դատարան ուղարկված 154 վարույթից 4-ը քննվել է առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 4-ը՝ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, 16-ը՝ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու, 79-ը՝ ֆիզիկական ներգործության, 8-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված, 1-ը՝ երեխային հակահասարակական գործողություններ կատարելուն ներգրավելու, 42-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 165 տուժողից 8-ը եղել է մինչև 12 տարեկան, 1-ը՝ 12-14, 4-ը՝ 14-18, 152-ը՝ 18-ից բարձր:

Преступления, связанные с насилием в семье․ первое полугодие 2025 года
В первом полугодии 2025 года в Следственном комитете РА было расследовано 1482 (в 2024 - 1404) уголовных производства относительно насилия в семье, из которых 648 были переданы с 2024 года.
157 уголовных производств в отношении 159 лиц направлены в суд с обвинительным заключением (в 2024 - 197 уголовных производств в отношении 195 лиц), еще 5 производств медицинского принуждения было направлено в суд с заключительным актом (в 2024 - 4), 390 уголовных производств прекращены (в 2024 - 345), из которых 361 - по реабилитирующим (в 2024 - 307), а 29 - по нереабилитирующим основаниям (в 2024 - 38), 38 зарегистрированы как совершенные необходимые процессуальные и доказательственные действия (в 2024 - 197), 134 уголовных производств направлены в другой орган (в 2024 - 17), 30 соединены (в 2024 - 116), 728 уголовных производств переданы во 2-е полугодие 2025 года (в 2024 - 528).
Из 154 производств, переданных в суд, 4 были расследованы по факту причинения тяжкого вреда здоровью, 4 - по факту причинения средней тяжести вреда здоровью, 16 - причинения легкого вреда здоровью, 79 - физического воздействия, 8 - против сексуальной свободы, 1 - вовлечения в совершение противообщественных действий, 42 - по другим преступлениям.
По производствам, направленным в суд, 8 из 165 потерпевших были моложе 12 лет, 1 - от 12 до 14 лет, 4 - от 14 до 18 лет, 152 - старше 18 лет.