Քննչական կոմիտեի նախագահն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին։
Քննչական կոմիտեի նախագահը շնորհավորել է դեսպանին՝ նշանակման կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել պատասխանատու առաքելության իրականացման ճանապարհին:
Հանդիպման ընթացքում Արթուր Պողոսյանն անդրադարձել է երկու երկրների քաղաքացիների վերաբերյալ քրեական վարույթների շրջանակում տեղեկատվության փոխանակման և քննչական հարցումների կատարման օպերատիվությանը, որը հատկապես տեսանելի է վերջին տարիներին՝ Քննչական կոմիտեի և դեսպանատան ամենօրյա արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել կառուցողական համագործակցության համար՝ կարևորելով, որ տարբեր քրեական վարույթներով (կեղծ թղթադրամների, արգելված դեղորայքների վերաբերյալ և այլն) նախաքննությունը կատարվում է սեղմ ժամկետներում:
Քննչական կոմիտեի նախագահը ընդգծել է, որ օտարերկրյա քաղաքացիների հետ կապված վարույթները գտնվում են իր և ոլորտը համակարգող տեղակալի անմիջական հսկողության ներքո, ինչպես նաև իր հանձնարարականով դրանք քննվում են առավել սեղմ ժամկետներում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև անդրազգային հանցավորության, մասնավորապես՝ թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարի ոլորտում կատարված համատեղ աշխատանքին:

Председатель Следственного комитета принял Посла Ирана в Армении
Председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян сегодня принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Иран в Армении Халила Ширголами.
Председатель Следственного комитета поздравил посла с назначением и пожелал успехов на пути реализации ответственной миссии.
В ходе встречи Артур Погосян коснулся оперативности обмена информацией и проведения следственных запросов в рамках уголовных производств в отношении граждан двух стран, что особенно заметно в последние годы благодаря ежедневному эффективному сотрудничеству Следственного комитета и посольства.
Посол поблагодарил за конструктивное сотрудничество, подчеркнув важность того, что предварительное следствие по различным уголовным производствам (о фальшивых купюрах, запрещенных лекарствах и т.д.) проводится в сжатые сроки.
Председатель Следственного комитета подчеркнул, что производства, связанные с иностранными гражданами, находятся под его непосредственным контролем и под непосредственным контролем заместителя координатора сферы, а также по его поручению они расследуются в самые сжатые сроки.
В ходе встречи была также затронута совместная работа, проделанная в сфере борьбы с транснациональной преступностью, в частности, контрабандой наркотиков.