Գորայքում առանց համապատասխան թույլտվության քարի արդյունահանում իրականացնող ընկերությունը վերականգնել է պետությանը պատճառված 7․3 մլն դրամը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ընդերքի պահպանման կամ օգտագործման պահանջները խախտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ընկերության աշխատակիցները Սիսիան համայնքի Գորայք բնակավայրի վարչական տարածքի տարբեր հատվածներում՝ առանց համապատասխան թույլտվության, իրականացրել են քարի արդյունահանում՝ պետությանը պատճառելով 7 մլն 349 հզր 390 ՀՀ դրամի վնաս։

Damage of 7.3 Million AMD Caused to State Recovered by Company Carrying out Stone Mining without appropriate Permit in Gorayk
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Syunik Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee with regard to violation of requirements of preservation or use of subsoil, apparent factual data were obtained on the allegation that the employees of the company carried out stone mining in various parts of the administrative territory of Gorayk settlement of Sisian community without the appropriate permit, causing damage of 7 million 349 thousand 390 AMD to the state.