Բացահայտվել է 2026 թվականի մարտի 6-ին Շենգավիթում տեղի ունեցած սպանության դեպքը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում 2026 թվականի մարտի 6-ին Շենգավիթ վարչական շրջանում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային բազմաթիվ գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել է առերևույթ սպանություն կատարած օտարազգի քաղաքացին:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ անձը ատելության շարժառիթով պայմանավորված, առանձին դաժանությամբ, դանակով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել տուժողի մարմնի տարբեր հատվածներին՝ սպանելով նրան:
Ի.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 15-րդ կետերով (առանձին դաժանությամբ՝ ռասայական, ազգային, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, սեռով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով սպանությունը):

Раскрыто убийство в Шенгавите 6 марта 2026 года
В результате многочисленных доказательственных и процессуальных действий, проведенных в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном управлении города Еревана Следственного комитета РА по факту убийства, произошедшего в административном районе Шенгавит 6 марта 2026 года, был обнаружен иностранный гражданин, совершивший предполагаемое убийство.
В ходе предварительного следствия было установлено, что лицо, с особой жестокостью, по мотиву ненависти, ножом нанес многочисленные удары по разным частям тела потерпевшего, убив его.
В отношении И.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 6 и 15 части 2 статьи 155 Уголовного кодекса (убийство с особой жестокостью, по мотиву ненависти, нетерпимости или вражды, обусловленной расовым, национальным, этническим или социальным происхождением, религией, политическими или иными взглядами либо другими обстоятельствами личного или социального характера).