Բացահայտվել է 2026 թվականի մարտի 6-ին Շենգավիթում տեղի ունեցած սպանության դեպքը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում 2026 թվականի մարտի 6-ին Շենգավիթ վարչական շրջանում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային բազմաթիվ գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել է առերևույթ սպանություն կատարած օտարազգի քաղաքացին:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ անձը ատելության շարժառիթով պայմանավորված, առանձին դաժանությամբ, դանակով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել տուժողի մարմնի տարբեր հատվածներին՝ սպանելով նրան:
Ի.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 15-րդ կետերով (առանձին դաժանությամբ՝ ռասայական, ազգային, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, սեռով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով սպանությունը):

Murder Committed on March 6, 2026 in Shengavit Disclosed
As a result of numerous evidentiary and procedural actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee on murder committed on Mach 6, 2026 in Shengavit administrative district, the foreign citizen having committed apparent murder was found.
In the course of the preliminary investigation it was found out that the person, motivated by hatred and with extreme cruelty, stabbed the victim on various parts of his body, killing him.
Public criminal prosecution was initiated against I.A. according to the Points 6 and 15 of the Part 2 of the Article 155 of RA Criminal Code.