Անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործություններ. 2025 թվական
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի ընթացքում քննվել է անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 1.529 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 1.374), որից 483-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 1.529 քրեական վարույթից 135-ը՝ 145 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 115 վարույթ՝ 128 անձի վերաբերյալ), 1-ն ավարտվել է եզրափակիչ ակտով և ուղարկվել դատարան (2024-ին՝ 2), 670-ը կարճվել է (2024-ին՝ 558), որից 572-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 479), իսկ 98-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 79), 72-ը միացվել է (2024-ին՝ 59), 28-ն ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 20), 78-ը հաշվառվել է որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 178), 545 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2026 թվական (2024-ին՝ 442):
Դատարան ուղարկված 132 վարույթից 4-ը քննվել է սպանության, 1-ը՝ ծննդկանի կողմից երեխայի սպանության, 7-ը՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 2-ը՝ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, 3-ը՝ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու, 5-ը՝ մարդուն առևանգելու, 2-ը՝ հոգեկան ներգործության, 23-ը՝ ֆիզիկական ներգործության, 35-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված, 1-ը՝ անչափահասին հանցանքի կատարմանը հակելու կամ դրան մասնակից դարձնելու, 1-ը՝ երեխային պոռնկության կամ պոռնկագրական բնույթի նյութեր կամ առարկաներ պատրաստելու կամ տարածելու հետ կապված գործողություններ կատարելուն հակելու կամ ներգրավելու, 1-ը՝ երեխային հակահասարակական գործողություններ կատարելուն ներգրավելու, 1-ը՝ ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացումը խոչընդոտելու, 2-ը՝ երեխայի դաստիարակության կամ խնամքի պարտականությունը չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, 8-ը՝ ալիմենտ վճարելուց խուսափելու, 32-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 157 տուժողից 49-ը եղել է մինչև 12, 47-ը՝ 13-14, 42-ը՝ 15-16, 19-ը՝ 17-18 տարեկան:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ վիճակագրությանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

Преступления, совершенные в отношении несовершеннолетних․ 2025 год
В течение 2025 года в Следственном комитете было расследовано 1 529 уголовных производств (в 2024 году - 1 374), по преступлениям, совершенным в отношении несовершеннолетних, из которых 483 были перенесены с 2024 года.
За отчетный период из 1 529 уголовных производств 135 в отношении 145 лиц были направлены в суд с обвинительным заключением (в 2024 году - 115 производств в отношении 128 лиц), 1 завершено заключительным актом и направлено в суд (в 2024 году - 2), 670 были прекращены, из которых 572 - по реабилитирующим (в 2024 году - 479), а 98 - по нереабилитирующим основаниям (в 2024 году - 59), 28 направлены в другой орган (в 2024 году - 20), 78 были зарегистрированы как совершенные необходимые процессуальные и доказательственные действия (в 2024 году - 178), 545 были перенесены на 2026г. (в 2024 году - 442).
Из 132 производств, направленных в суд, 4 были расследованы по факту убийства, 1 - в убийстве ребенка роженицей, 7 - в причинении тяжкого вреда здоровью, 2 - в причинении вреда здоровью средней тяжести, 3 - в причинении легкого вреда здоровью, 5 - похищения человека, 2 - в психическом воздействии, 23 - в физическом воздействии, 35 - против сексуальной свободы, 1 - в склонении несовершеннолетнего к совершению преступления или в соучастии в нем, 1 - в склонении или вовлечении ребенка в действия, связанные с проституцией или изготовлением или распространением материалов или предметов порнографического характера, 1 - за вовлечение ребенка в антиобщественные действия, 1 - за воспрепятствование свиданиям между родителем или другим близким родственником и ребенком, 2 - за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей по воспитанию или уходу за ребенком, 8 - за уклонение от уплаты алиментов, 32 - за другие преступления.
По производствам, направленным в суд, 49 из 157 потерпевших были моложе 12 лет, 47 - в возрасте от 13 до 14 лет, 42 - в возрасте от 15 до 16 лет, 19 - в возрасте от 17 до 18 лет.
Вы можете ознакомиться со статистикой преступлений, совершенных в отношении несовершеннолетних, за первую половину 2025 года по следующей ссылке.