Անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործություններ. 2025 թվականի առաջին կիսամյակ
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում քննվել է անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 1.011 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 887), որից 477-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 1011 քրեական վարույթից 53-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 64), 316-ը կարճվել է (2024-ին՝ 240), որից 269-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 203), իսկ 47-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 37), 41-ը միացվել է (2024-ին՝ 29), 23-ն ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 5), 24-ը՝ հաշվառվել որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 93), 554-ը՝ փոխանցվել 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակ (2024-ին՝ 455):
Դատարան ուղարկված 51 վարույթից 1-ը քննվել է սպանության, 3-ը` առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 2-ը՝ մարդուն առևանգելու, 6-ը՝ ֆիզիկական ներգործության, 20-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված, 1-ը՝ երեխային պոռնկության կամ պոռնկագրական բնույթի նյութեր կամ առարկաներ պատրաստելու կամ տարածելու հետ կապված գործողություններ կատարելուն հակելու կամ ներգրավելու, 1-ը՝ երեխային հակահասարակական գործողություններ կատարելուն ներգրավելու, 1-ը՝ երեխայի դաստիարակության կամ խնամքի պարտականությունը չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, 16-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 61 տուժողից 20-ը եղել է մինչև 12 տարեկան, 14-ը՝ 12-14, 17-ը՝ 14-16, 10-ը՝ 16-18:

Преступления, совершенные в отношении несовершеннолетних․ первое полугодие 2025 года
В течение первого полугодия 2025 года в Следственном комитете РА было расследовано 1011 уголовных производств по преступлениям, совершенным в отношении несовершеннолетних (в 2024 году - 887), из которых 477 были переданы с 2024 года.
За отчетный период из 1011 уголовных производств 53 были направлены в суд с обвинительным заключением (в 2024 году - 64), 316 были прекращены (в 2024 году - 240), из которых 269 по реабилитирующим (в 2024 году - 203), а 47 - по нереабилитирующим основаниям (в 2024 году - 37), 41 был соединен (в 2024 году - 29), 23 направлены в другой орган (в 2024 году - 5), 24 были зарегистрированы как совершенные необходимые процессуальные и доказательственные действия (в 2024 году - 93), 554 переданы на второе полугодие 2025 года (в 2024 году - 455).
Из 51 производства, переданного в суд, 1 было расследовано по обвинению в убийстве, 3 - в причинении тяжкого вреда здоровью, 2 - в похищении человека, 6 - в физическом воздействии, 20 - в посягательстве на сексуальную свободу, 1 - в склонении или вовлечении ребенка в проституцию или в действиях, связанных с изготовлением или распространением материалов или предметов порнографического характера, 1 - в вовлечении ребенка в антиобщественные действия, 1 - в неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанностей по воспитанию или уходу за ребенком, 16 - по фактам других преступлений.
По производствам, направленным в суд, 20 из 61 потерпевшего были моложе 12 лет, 14 - от 12 до 14, 17 - от 14 до 16, 10 - от 16 до 18.