Անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործություններ. 2025 թվականի առաջին կիսամյակ
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում քննվել է անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 1.011 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 887), որից 477-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 1011 քրեական վարույթից 53-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 64), 316-ը կարճվել է (2024-ին՝ 240), որից 269-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 203), իսկ 47-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 37), 41-ը միացվել է (2024-ին՝ 29), 23-ն ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 5), 24-ը՝ հաշվառվել որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 93), 554-ը՝ փոխանցվել 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակ (2024-ին՝ 455):
Դատարան ուղարկված 51 վարույթից 1-ը քննվել է սպանության, 3-ը` առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 2-ը՝ մարդուն առևանգելու, 6-ը՝ ֆիզիկական ներգործության, 20-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված, 1-ը՝ երեխային պոռնկության կամ պոռնկագրական բնույթի նյութեր կամ առարկաներ պատրաստելու կամ տարածելու հետ կապված գործողություններ կատարելուն հակելու կամ ներգրավելու, 1-ը՝ երեխային հակահասարակական գործողություններ կատարելուն ներգրավելու, 1-ը՝ երեխայի դաստիարակության կամ խնամքի պարտականությունը չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, 16-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 61 տուժողից 20-ը եղել է մինչև 12 տարեկան, 14-ը՝ 12-14, 17-ը՝ 14-16, 10-ը՝ 16-18:

In the first term of 2025 1.011 criminal proceedings on crimes committed against minors were investigated in the RA Investigative Committee (887 in 2024), 477 of which had been transferred from 2024.
In the reporting period 53 of 1011 criminal proceedings with the bill of indictment were sent to court (64 in 2024), 316 of which were terminated (240 in 2024), 269 of which on rehabilitative (203 in 2024), and 47 on non-rehabilitative (37 in 2024) base, 41 were combined (29 in 2024), 23 were sent to other structures (5 in 2024), 24 were registered as ones within which procedural and evidentiary actions had been conducted (93 in 2024), 554 were transferred to the second term of 2025 (455 in 2024).
1 of 51 criminal proceedings sent to court was investigated on murder, 3 - on causing heavy damage to health, 2 - on kidnapping, 6 - on physical impact, 20 - against sexual freedom, 1 - on inducing or engaging a child in acts related to the production or dissemination of pornography or pornographic materials or objects, 1 - on involving a child in committing antisocial acts, 1 - on failure to fulfill or improperly fulfill the duty of raising or caring for a child, 16 - on other crimes.