Ընկերության հաշվետարը հափշտակել է 20 մլն դրամ, կատարել առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Կ.Ա.-ն հանդիսանալով ՀՀ-ում գործող ընկերության հաշվետարը, սակայն փաստացի հանդիսանալով այդ ընկերության տնօրենը, 2025 թվականի հունվարի 28-ից մինչև 2025 թվականի ապրիլի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում համակարգչային հափշտակությամբ, խմբի կազմում, օգտագործելով ՀՀ-ում գործող բանկերից մեկի էլեկտրոնային սպասարկման կետ հանդիսացող կայքը և արտասահմանյան բանկերի թողարկած պլաստիկ քարտերի տվյալները, արտասահմանյան բանկերի քարտապաններից բազմաթիվ գործարքներով փորձել է հափշտակել 764 մլն 358 հզր 558 ՀՀ դրամ գումար։
Արդյունքում, Կ․Ա․-ն հափշտակել է 20 մլն ՀՀ դրամ և այն փոխանցել ընկերությունների օգտին ՀՀ ՊԵԿ  հաշիվներին՝ այդ գործարքները ձևակերպելով իբրև մաքսային վճարներ՝ առաջացնելով այդ ընկերությունների համար հարկային գերավճարներ՝ դրանով իսկ խեղաթյուրելով հափշտակված առանձնապես խոշոր չափերով գումարի ծագման աղբյուրը։
Այնուհետև, Կ.Ա․-ն ինչպես անձամբ, այնպես էլ այլ անձանց միջոցով դիմում է ներկայացրել ՀՀ ՊԵԿ՝ խնդրելով ներմուծման մաքսատուրքից, ավելացված արժեքի հարկից և մաքսային գործառնությունների համար պետական տուրքից առկա գերավճարի 14 մլն 850 հզր ՀՀ դրամը վերադարձնել, որը վերադարձվել է, իսկ գումարի մնացած մասն ուղղվել է նշված ընկերությունների հարկային պարտավորությունների մարմանը:
Ընկերության հաշվետարի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը, գրավը և բացակայելու արգելքը։
Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է՝ հանցագործությանը ներգրավված անձանց շրջանակը և դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Department on Special Assignments of the RA Investigative Committee, it was found out that K.A. being the accounting officer of a company operating in the RA, but actually being the director of the company, between January 28 and April 14, 2025, in a group, using the  website of an electronic service point of one of the banks operating in the RA and data from payment cards issued by foreign banks, he attempted to steal a total of 764  million 358 thousand 558 AMD from foreign banks’ card holders through numerous transactions.
As a result, K.A. embezzled 20 million AMD and transferred the funds to the accounts of the RA State Revenue Committee in favor of certain companies, disguising those transactions as customs payments. This resulted in tax overpayments for those companies, thereby concealing the origin of the embezzled funds in particularly large amount.
Subsequently, K.A., both personally and through other individuals, submitted an application to the RA State Revenue Committee, requesting the refund of an existing overpayment of 14 million 850 thousand AMD related to import customs duties, value-added tax, and state duties for customs procedures. The requested amount was refunded, while the remaining balance was applied toward the tax liabilities of the aforementioned companies.
Public criminal prosecution was initiated against the accounting officer of the company according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 257 and the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code.
Home detention, bail and absence ban was applied as a pretrial measure against him.
Preliminary investigation of the criminal proceeding is ongoing to determine the full scope of the circumstances of the case and to identify all individuals involved in the cooperation.