Ընկերության հաշվետարը հափշտակել է 20 մլն դրամ, կատարել առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Կ.Ա.-ն հանդիսանալով ՀՀ-ում գործող ընկերության հաշվետարը, սակայն փաստացի հանդիսանալով այդ ընկերության տնօրենը, 2025 թվականի հունվարի 28-ից մինչև 2025 թվականի ապրիլի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում համակարգչային հափշտակությամբ, խմբի կազմում, օգտագործելով ՀՀ-ում գործող բանկերից մեկի էլեկտրոնային սպասարկման կետ հանդիսացող կայքը և արտասահմանյան բանկերի թողարկած պլաստիկ քարտերի տվյալները, արտասահմանյան բանկերի քարտապաններից բազմաթիվ գործարքներով փորձել է հափշտակել 764 մլն 358 հզր 558 ՀՀ դրամ գումար։
Արդյունքում, Կ․Ա․-ն հափշտակել է 20 մլն ՀՀ դրամ և այն փոխանցել ընկերությունների օգտին ՀՀ ՊԵԿ  հաշիվներին՝ այդ գործարքները ձևակերպելով իբրև մաքսային վճարներ՝ առաջացնելով այդ ընկերությունների համար հարկային գերավճարներ՝ դրանով իսկ խեղաթյուրելով հափշտակված առանձնապես խոշոր չափերով գումարի ծագման աղբյուրը։
Այնուհետև, Կ.Ա․-ն ինչպես անձամբ, այնպես էլ այլ անձանց միջոցով դիմում է ներկայացրել ՀՀ ՊԵԿ՝ խնդրելով ներմուծման մաքսատուրքից, ավելացված արժեքի հարկից և մաքսային գործառնությունների համար պետական տուրքից առկա գերավճարի 14 մլն 850 հզր ՀՀ դրամը վերադարձնել, որը վերադարձվել է, իսկ գումարի մնացած մասն ուղղվել է նշված ընկերությունների հարկային պարտավորությունների մարմանը:
Ընկերության հաշվետարի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը, գրավը և բացակայելու արգելքը։
Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է՝ հանցագործությանը ներգրավված անձանց շրջանակը և դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

Бухгалтер компании похитил 20 млн драмов, совершил отмывание денег в особо крупных размерах
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Главном управлении по особым поручениям Следственного комитета РА, было установлено, что К.А.. являясь бухгалтером компании, действующей в Армении, но фактически являясь директором этой компании, в период с 28 января по 14 апреля 2025 года путем компьютерного хищения в составе группы, используя веб-сайт, являющийся пунктом электронного обслуживания одного из банков, действующих в Армении, и данные пластиковых карт, выпущенных иностранными банками, с помощью многочисленных транзакций пытался похитить у держателей карт иностранных банков сумму в размере 764 млн 358 тыс. 558 драмов РА.
В результате, К. А. похитил 20 млн драмов РА и перечислил их на счета КГД РА в пользу компаний, оформив эти сделки в качестве таможенных платежей, что привело к переплате налогов этим компаниям, тем самым исказив источник происхождения украденной суммы в особо крупных размерах.
Затем К.А. как лично, так и через других лиц подал заявление в Комитет государственных доходов РА с просьбой вернуть 14 млн 850 тыс. драмов РА переплаты за импортную таможенную пошлину, налог на добавленную стоимость и государственную пошлину за таможенные операции, которые были возвращены, а остальная часть суммы была направлена на погашение налоговых обязательств перечисленных компаний.
В отношении бухгалтера компании возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 257 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупных размерах) и пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах).
В отношении последнего в качестве меры пресечения были применены домашний арест, залог и запрет на выезд.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается с целью установления круга лиц, причастных к преступлению, и всех обстоятельств дела.