Վճարային տերմինալներ հափշտակած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2025 թվականի մայիսի 19-ին Գ.Մ.-ն և Մ.Ա.-ն բժշկական կենտրոնում կեղծ ահազանգ են կատարել և շտապօգնության անձնակազմի մեկնելուց հետո մուտք են գործել տվյալ բժշկական կենտրոնի ընդունարան և հափշտակել վճարային տերմինալը:
Այնուհետև, վերջիններս տերմինալը տեղափոխել են ընկերության տարածքի ցանկապատից դուրս և տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ կոտրելու միջոցով հասանելիություն ստանալով տերմինալի դրամապանակին՝ հափշտակել են խոշոր չափի՝ ընդհանուր 1 մլն 439 հզր 900 ՀՀ դրամ գումարը և բաժանել միմյանց միջև:
Բացի այդ, Գ.Մ.-ն և Ա.Ն.-ն 2025 թվականի հունիսի 21-ին մեկ այլ բժշկական կենտրոնի հիվանդասենյակի պատուհանի բաց լինելու հանգամանքից օգտվելով, ապօրինի մուտք են գործել այնտեղ ու փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, վերցրել են վճարային տերմինալը և վազելով դուրս եկել հիվանդանոցից, որից հետո բժշկական կենտրոնի տարածքում տեխնիկական միջոցի գործադրմամբ վճարային տերմինալը վնասելով՝ հափշտակել են այնտեղ գտնվող 447 հզր 700 ՀՀ դրամ գումարը և դիմել փախուստի:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, զենքի գործադրմամբ ավազակություն կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Գ.Մ.-ի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում:
Նախաքննության ընթացքում Գ.Մ.-ն հայտնաբերվել և ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմին:
Վերջինիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ավազակությունը), 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը), 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (կողոպուտը) և 254-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ և 4-րդ կետերով (գողությունը):

В отношении лица, похитившего платежные терминалы, возбуждено публичное уголовное преследование
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Следственным управлением Лорийского марза Следственного комитета РА, было установлено, что 19 мая 2025 года в медицинском центре поступил ложный звонок от Г.М. и М.А., и после того, как сотрудники скорой помощи уехали, они вошли в приемную данного медицинского центра и похитили платежный терминал.
Затем последние перенесли терминал за пределы территории компании и, получив доступ к кошельку терминала путем взлома с применением технических средств, похитили крупную сумму в размере 1 млн 439 тыс. 900 драмов РА и разделили между собой.
Кроме того, 21 июня 2025 года, Г.М. и А.Н., воспользовавшись тем, что окно больничной палаты другого медицинского центра было открыто, незаконно проникли туда и, дополняя действия друг друга, захватили платежный терминал и выбежали из больницы, после чего, повредив платежный терминал на территории медицинского центра, применив технические средства, похитили находящуюся там сумму в размере 447 тыс. 700 драмов РА и скрылись.
Как мы ранее сообщали, в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА по факту совершения разбойного нападения с применением оружия, в отношении Г.М. был объявлен розыск.
В ходе предварительного следствия Г.М. обнаружен и представлен в орган, осуществляющий производство.
В отношении последнего возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 252 Уголовного кодекса (разбой), части 1 статьи 335 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов и других материалов, устройств, предметов), пунктам 1 и 2 части 2 статьи 253 (грабеж) и пунктам 1, 3 и 4 части 2 статьи 254 (кража) Уголовного кодекса РА.