Վճարային տերմինալներ հափշտակած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2025 թվականի մայիսի 19-ին Գ.Մ.-ն և Մ.Ա.-ն բժշկական կենտրոնում կեղծ ահազանգ են կատարել և շտապօգնության անձնակազմի մեկնելուց հետո մուտք են գործել տվյալ բժշկական կենտրոնի ընդունարան և հափշտակել վճարային տերմինալը:
Այնուհետև, վերջիններս տերմինալը տեղափոխել են ընկերության տարածքի ցանկապատից դուրս և տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ կոտրելու միջոցով հասանելիություն ստանալով տերմինալի դրամապանակին՝ հափշտակել են խոշոր չափի՝ ընդհանուր 1 մլն 439 հզր 900 ՀՀ դրամ գումարը և բաժանել միմյանց միջև:
Բացի այդ, Գ.Մ.-ն և Ա.Ն.-ն 2025 թվականի հունիսի 21-ին մեկ այլ բժշկական կենտրոնի հիվանդասենյակի պատուհանի բաց լինելու հանգամանքից օգտվելով, ապօրինի մուտք են գործել այնտեղ ու փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, վերցրել են վճարային տերմինալը և վազելով դուրս եկել հիվանդանոցից, որից հետո բժշկական կենտրոնի տարածքում տեխնիկական միջոցի գործադրմամբ վճարային տերմինալը վնասելով՝ հափշտակել են այնտեղ գտնվող 447 հզր 700 ՀՀ դրամ գումարը և դիմել փախուստի:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, զենքի գործադրմամբ ավազակություն կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Գ.Մ.-ի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում:
Նախաքննության ընթացքում Գ.Մ.-ն հայտնաբերվել և ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմին:
Վերջինիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ավազակությունը), 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը), 253-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (կողոպուտը) և 254-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ և 4-րդ կետերով (գողությունը):

In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee it was found out that on May 19, 2025 G.M. and M.A. made a false alarm at a medical center and after the ambulance crew had left, they entered the reception area of the medical center and stole the payment terminal.
Subsequently, they moved the terminal outside the fence of the company’s premises and, by breaking it using technical means and thereby gaining access to the terminal’s cash compartment, stole a large amount of money totaling 1 million 439 thousand 900 AMD, which they then divided between them.
Besides, on June 21, 2025 G.M. and A.N. , taking advantage of the fact that the window of another medical center’s room was open, illegally entered there and complementing each other’s actions, took the payment terminal and ran out of the medical center. Then on the premises of the medical center, by damaging the payment terminal using technical means, they stole 447 thousand 700 AMD and then fled the scene.
As it was earlier informed, in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee with regard to committing banditry by using weapon, search was declared against G.M..
In the course of the preliminary investigation G.M. was found and brought to the investigative body.
Public criminal prosecution was initiated against him according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 252, the Part 1 of the Article 335, the Points 1 and 2 of the Part 2 of the Article 253 and the Points 1, 3 and 4 of the Part 2 of the Article 254 of RA Criminal Code.