Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների մասնակից 4 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը և արդարադատության իրականացմանը միջամտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ չորս անձի մասով:
Քրեական վարույթը Ա.Ա.-ի, Կ.Ղ.-ի (Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), 46-452-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը), 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը)), Ս.Ղ.-ի (46-452-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը), 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը)) և Ա.Մ.-ի (441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը)) վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:

Завершено предварительное следствие по уголовному производству в отношении четырех лиц, участвовавших в массовых беспорядках в Гюмри
В следственном управлении Ширакского марза Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту участия в массовых беспорядках у административного здания муниципалитета Гюмри 20 октября 2025 года, вмешательства в законную служебную деятельность должностного лица и осуществление правосудия в отношении четырех лиц.
Уголовное производство с обвинительным заключением в отношении А.А., К.Г. (по пункту 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий), частям 2 и 3 статьи 46-452 (содействие вмешательству в законную служебную или политическую деятельность должностного лица), части 1 статьи 327 (участие в массовых беспорядках)), в отношении С.Г (по частям 2 и 3 статьи 46-452 (содействие вмешательству должностного лица в законную служебную или политическую деятельность), части 1 статьи 327 (участие в массовых беспорядках)) и в отношении А.М. (по пункту 4 части 2 статьи 441) (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием, или превышение полномочий), части 1 статьи 327 (участие в массовых беспорядках)) было направлено надзирающему прокурору.