Դատարանի դահլիճում սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դահլիճում, դատական նիստի ավարտից անմիջապես հետո, Ս․Ն․-ն իր մերձավոր ազգականի սպանության մեջ մեղադրվող Է․Դ․-ից վրեժ լուծելու շարժառիթով, վերջինիս սպանելու դիտավորությամբ, մոտեցել և իր մոտ նախապես պահած դանակով հարվածել է նրա թիկունքին՝ առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս։
Դահլիճում ծառայություն իրականացնող ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողներն  Է․Դ․-ին անմիջապես հեռացրել են դատական նիստի դահլիճից, որից հետո Ս․Ն․-ն, չկարողանալով հանցագործությունն ավարտին հասցնել, դիմել է փախուստի:
Ս․Ն․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձը)։
Նախաքննության ընթացքում Ս.Ն.-ն հայտնաբերվել է, կալանավորվել:
2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին վերջինիս նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք, գրավ և բացակայելու արգելք համակցված խափանման միջոցները:

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Murder Attempt in Courtroom Completed
As a result of investigative and procedural actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, it was found out that on October 27, 2025 in the courtroom of the Court of First Instance of Lori region, immediately after the conclusion of the court hearing, motivated by revenge against E.D., charged with murder of his close relative, S.N. approached the latter and stabbed him on the back with a knife kept by him, causing heavy bodily damage.
The police officers of the Ministry of Internal Affairs on duty in the courtroom immediately removed E.D. from the courtroom, after which S.N. being unable to complete the crime, fled.
Public criminal prosecution was initiated against S.N. according to the Part 1 of the Article 44-155 of RA Criminal Code.
In the course of the preliminary investigation S.N. was found and detained.
On November 25, 2025 home detention, bail and absence ban were used as a pretrial measure against him.