Դատարանի դահլիճում սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դահլիճում, դատական նիստի ավարտից անմիջապես հետո, Ս․Ն․-ն իր մերձավոր ազգականի սպանության մեջ մեղադրվող Է․Դ․-ից վրեժ լուծելու շարժառիթով, վերջինիս սպանելու դիտավորությամբ, մոտեցել և իր մոտ նախապես պահած դանակով հարվածել է նրա թիկունքին՝ առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս։
Դահլիճում ծառայություն իրականացնող ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողներն  Է․Դ․-ին անմիջապես հեռացրել են դատական նիստի դահլիճից, որից հետո Ս․Ն․-ն, չկարողանալով հանցագործությունն ավարտին հասցնել, դիմել է փախուստի:
Ս․Ն․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձը)։
Նախաքննության ընթացքում Ս.Ն.-ն հայտնաբերվել է, կալանավորվել:
2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին վերջինիս նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք, գրավ և բացակայելու արգելք համակցված խափանման միջոցները:

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту покушения на убийство в зале суда
В результате следственных и процессуальных действий, проведенных в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного Следственным управлением Лорийского марза Следственного комитета РА, было установлено, что 27 октября 2025 года в зале суда первой инстанции общей юрисдикции Лорийского марза, сразу после окончания судебного заседания, С. Н., с целью отомстить Э.Д., обвиняемого в убийстве его близкого родственника, с умыслом убить последнего, подошел и нанес ему удар ножом в спину, который заранее был у него, причинив здоровью тяжкий вред.
Сотрудники полиции МВД, несущие службу в зале, немедленно удалили Э. Д. из зала судебного заседания, после чего С. Н., не сумев завершить преступление, скрылся.
В отношении С. Н. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 44-155 Уголовного кодекса (покушение на убийство).
В ходе предварительного следствия С.Н. был обнаружен, арестован.
25 ноября 2025 года к последнему были применены комбинированные меры пресечения в виде домашнего ареста, залога и запрета на выезд.