Ավարտվել է բեռնատարում թաքցված 161 կգ «Հերոին» տեսակի թմրամիջոցը մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի նոյեմբերի 24-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ օտարազգի քաղաքացին պայմանավորվածություն է ձեռք բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 161 կգ «Հերոին» տեսակի թմրամիջոցը մաքսանենգությամբ ապօրինի ՀՀ, իսկ հետագայում այլ երկիր տեղափոխելու և այնտեղ իրացնելու շուրջ: Վերջինս մինչ ՀՀ մուտք գործելը թմրամիջոցը տեղադրել է բեռնատար ավտոմեքենայի կցորդի առջևի մասում նախապես պատրաստված գաղտնարանում:
Այնուհետև, Ա.Ա.-ն 161 կգ «Հերոին» տեսակի թմրամիջոցը բեռնատար ավտոմեքենայի կցորդի առջևի մասում նախապես պատրաստված գաղտնարանում պահելու եղանակով, նոյեմբերի 24-ին ապօրինի տեղափոխել է Հայաստանի Հանրապետություն, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում չի կարողացել տեղափոխել այլ երկիր, քանի որ նույն օրը ՀՀ ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից իրականացված մաքսային զննման արդյունքում թաքցված թմրամիջոցը հայտնաբերվել է, իսկ Ա.Ա.-ն ձերբակալվել է:
Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը) և 43-399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը նախապատրաստելը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту перевозки в Армению 161 кг наркотического средства типа «героин», спрятанного в грузовике, путем контрабанды
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном комитете РА 24 ноября 2025 года, было установлено и обосновано, что иностранный гражданин достиг договоренности о незаконной перевозке путем контрабанды 161 кг наркотического средства типа «героин» в особо крупных размерах в Армению, а затем в другую страну и реализации.
Последний перед въездом в Армению поместил наркотик в заранее подготовленный тайник в передней части прицепа грузового автомобиля. Затем, 24 ноября 2015 года, путем хранения 161 кг наркотического средства типа «героин» в заранее подготовленном тайнике в передней части прицепа грузового автомобиля, незаконно перевез его в Республику Армения, однако при обстоятельствах, не зависящих от его воли, он не смог перевезти его в другую страну, поскольку в тот же день в результате таможенного досмотра, проведенного сотрудниками КГД РА, был обнаружен спрятанный наркотик, а А.А. был задержан.
В отношении А.А. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 393 Уголовного кодекса (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных в особо крупных размерах с целью сбыта или их незаконный сбыт), пункту 2 части 3 статьи 399 (контрабанда наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных или их прекурсоров в особо крупных размерах), пункту 2 части 3 статьи 43-399 (приготовление к контрабанде наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных или их прекурсоров в особо крупных размерах).