Ավարտվել է 7,9 մլն ռուբլին մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է մաքսանենգության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ քաղաքացին 2025 թվականի հոկտեմբերի 25-ին մաքսային անցակետով Հայաստան մուտք գործելիս, մաքսային հայտարարագրման ենթակա չհայտարարագրված դրամական միջոցը պահելով իր հագին եղած հագուստի գրպաններում, ՀՀ պետական սահմանով ապօրինի տեղափոխել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 7 մլն 990 հզր 100 ՌԴ ռուբլի կանխիկ գումար:
Մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) վճարային գործիքների մաքսանենգությունը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту перевозки в Армению 7,9 млн рублей путем контрабанды
В управлении по расследованию преступлений против собственности Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту контрабанды.
В ходе предварительного следствия было установлено, что гражданин 25 октября 2025 года при въезде в Армению через таможенный пункт, хранив в карманы своей одежды незадекларированные денежные средства, подлежащие таможенному декларированию, через государственную границу РА незаконно перевез сумму наличными в особо крупных размерах, в общей сложности 7 млн 990 тыс. 100 рублей РФ.
В отношении одного лица возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 4 части 2 статьи 291 Уголовного кодекса РА (контрабанда наличных денежных средств в особо крупных размерах и (или) платежных инструментов).