Ավարտվել է 7,9 մլն ռուբլին մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է մաքսանենգության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ քաղաքացին 2025 թվականի հոկտեմբերի 25-ին մաքսային անցակետով Հայաստան մուտք գործելիս, մաքսային հայտարարագրման ենթակա չհայտարարագրված դրամական միջոցը պահելով իր հագին եղած հագուստի գրպաններում, ՀՀ պետական սահմանով ապօրինի տեղափոխել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 7 մլն 990 հզր 100 ՌԴ ռուբլի կանխիկ գումար:
Մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) վճարային գործիքների մաքսանենգությունը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Smuggling 7.9 Russian Rubbles to Armenia Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on smuggling was completed in the Department for Investigation of Crimes against Property of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
During the preliminary investigation it was found out that on October 25, 2025, while entering Armenia through a customs checkpoint, tհe citizen illegally transported across the state border an undeclared cash in particularly large amount - a total of 7 million 990 thousand 100 Russian rubles, subject to customs declaration, keeping it in the pockets of the clothing he was wearing.
Public criminal prosecution was initiated against one person according to the Point 4 of the Part 2 of the Article 291 of RA Criminal Code.