2021 թվականին զորակոչիկը փորձել է խուսափել պարտադիր զինվորական ծառայությունից. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021 թվականի ամառային զորակոչին պարտադիր զինվորական ծառայության ենթակա, զորակոչիկի հայրը մի խումբ անձանց հետ միասին, խորհուրդներ և ցուցումներ տալու, խոչընդոտները վերացնելու եղանակով, օժանդակել է որդու՝ հիվանդության սիմուլյացիայի և խաբեության այլ ճանապարհով հերթական զորակոչից խուսափելու փորձին:
Վերջինիս կողմից հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել իր կամքից անկախ հանգամանքերում, քանի որ ՀՀ ՊՆ կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի որոշմամբ որդին ճանաչվել է պիտանի զինվորական ծառայության համար և մեկնել պարտադիր զինվորական ծառայության:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 6 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-44-461-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափելու փորձին օժանդակելը):

В 2021 году призывник пытался избежать обязательной военной службы․ предварительное следствие по уголовному производству завершено
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что отец призывника, подлежащего обязательной военной службе летнего призыва 2021 года, вместе с группой лиц, давая советы и указания, устраняя препятствия, содействовал попытке сына избежать очередного призыва с помощью симуляции болезни и другим способом обмана.
Преступление не было доведено до конца по независящим от его воли обстоятельствам, поскольку решением Центральной медицинской комиссии МО РА его сын был признан годным к военной службе и отправился на обязательную военную службу.
В ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении 6 лиц было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 46-44-461 Уголовного кодекса (содействие попытке уклонения от обязательной военной или альтернативной службы или мобилизационного призыва).