2021 թվականին զորակոչիկը փորձել է խուսափել պարտադիր զինվորական ծառայությունից. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021 թվականի ամառային զորակոչին պարտադիր զինվորական ծառայության ենթակա, զորակոչիկի հայրը մի խումբ անձանց հետ միասին, խորհուրդներ և ցուցումներ տալու, խոչընդոտները վերացնելու եղանակով, օժանդակել է որդու՝ հիվանդության սիմուլյացիայի և խաբեության այլ ճանապարհով հերթական զորակոչից խուսափելու փորձին:
Վերջինիս կողմից հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել իր կամքից անկախ հանգամանքերում, քանի որ ՀՀ ՊՆ կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի որոշմամբ որդին ճանաչվել է պիտանի զինվորական ծառայության համար և մեկնել պարտադիր զինվորական ծառայության:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 6 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-44-461-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափելու փորձին օժանդակելը):

In 2021 Conscript Attempted to Evade Compulsory Military Service․ Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Completed
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that during the 2021 summer conscription, the father of a conscript subject to compulsory military service, together with a group of other individuals, assisted his son in attempting to evade the regular draft by means of illness simulation and other forms of deception, providing advice and instructions and removing obstacles in the process.
The crime was not completed under unforeseen circumstances, as by decision of the Central Medical Commission of the RA Ministry of Defense, the son was declared fit for military service and departed for compulsory military duty.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding public criminal prosecution was initiated against 6 individuals according to the Points 1 and 2 of the Part 2 of the Article 46-44-461 of RA Criminal Code.