6.5 կգ թմրամիջոցների ապօրինի իրացմամբ զբաղվող անձը կատարել է 14 մլն դրամի փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարոևր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Հ․Ն․-ն 2024-2025 թվականների ընթացքում իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, ապահովել դրանց առանձնացումն ըստ քաշերի, փաթեթավորումն ու նախապես տեղադրումը թաքստոցներում, ինչը լուսանկարահանվել և հանցակիցների կողմից կառավարվող «Տելեգրամ» հեռահաղորդակցման հավելվածում գրանցված առցանց խանութ-հարթակի միջոցով փոխանցվել է թմրամիջոց ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած և կրիպտոարժութային դրամապանակներին համապատասխան չափով միջոցներ փոխանցած անձանց:
Առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 6.5 կգ քաշով «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը հայտնաբերվել և առգրավվել է Հ․Ն․-ի փաստացի բնակության վայրում կատարված խուզարկությամբ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ Հ․Ն․-ն թմրամիջոցների իրացումից ստացված առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցների հանցավոր ծագումը և իրական բնույթը թաքցնելու նպատակով օգտագործել է բանկային հաշիվներ և էլեկտրոնային դրամապանակ, որոնց մուտքագրված 14 մլն 272 հզր 985 ՀՀ դրամի ֆինանսական միջոցները տնօրինվել են նրա կողմից՝ այդ կերպ կատարելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում:
Հ․Ն․–ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Հ.Ն.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Person Engaged in Illegal Distribution of 6.5 kg of Narcotic Drugs Committed Money Laundering in the Amount of 14 million AMD
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee evidence was obtained on the allegation that during 2024-2025, for the purpose of distribution, H.N. illegally procured various types of narcotic drugs in particularly large amount, ensured their separation by weight, packaging and prior placement in concealment sites, which were photographed and transferred through an online store platform registered in the "Telegram" telecommunications application managed by the accomplices, to individuals who had expressed a desire to procure drugs and had transferred funds in the appropriate amount to crypto currency wallets.
A particularly large amount of "Marijuana" drugs, weighing a total of 6.5 kg, was discovered and seized during the search conducted at H.N.'s actual residence.
During the preliminary investigation of the criminal proceeding it was also found out that in order to conceal the criminal origin and the real nature of the funds in particularly large amount received as a result of distribution of narcotic drugs, H.N. used bank accounts and electronic wallets, and 14 million 272 thousand 985 AMD was possessed by him, in this way committing money laundering in particularly large amount.
Public criminal prosecution was initiated against H.N. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 393, and the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code.
The criminal proceeding on H.N.’s part with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referral to court.