6.5 կգ թմրամիջոցների ապօրինի իրացմամբ զբաղվող անձը կատարել է 14 մլն դրամի փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարոևր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Հ․Ն․-ն 2024-2025 թվականների ընթացքում իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, ապահովել դրանց առանձնացումն ըստ քաշերի, փաթեթավորումն ու նախապես տեղադրումը թաքստոցներում, ինչը լուսանկարահանվել և հանցակիցների կողմից կառավարվող «Տելեգրամ» հեռահաղորդակցման հավելվածում գրանցված առցանց խանութ-հարթակի միջոցով փոխանցվել է թմրամիջոց ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած և կրիպտոարժութային դրամապանակներին համապատասխան չափով միջոցներ փոխանցած անձանց:
Առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 6.5 կգ քաշով «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը հայտնաբերվել և առգրավվել է Հ․Ն․-ի փաստացի բնակության վայրում կատարված խուզարկությամբ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ Հ․Ն․-ն թմրամիջոցների իրացումից ստացված առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցների հանցավոր ծագումը և իրական բնույթը թաքցնելու նպատակով օգտագործել է բանկային հաշիվներ և էլեկտրոնային դրամապանակ, որոնց մուտքագրված 14 մլն 272 հզր 985 ՀՀ դրամի ֆինանսական միջոցները տնօրինվել են նրա կողմից՝ այդ կերպ կատարելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում:
Հ․Ն․–ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Հ.Ն.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Лицо занимающееся незаконным сбытом 6․5 кг наркотиков совершило отмывание денег в размере 14 млн драмов
В рамках предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены доказательства того, что А. Н. в течение 2024-2025 годов с целью сбыта незаконно приобрел различные виды наркотиков в особо крупных размерах, обеспечил их разделение по весу, упаковку и предварительное размещение в тайниках, что было сфотографировано и через интернет-магазин-платформу, зарегистрированную в телекоммуникационном приложении Telegram, управляемом сообщниками, передано лицам, изъявившим желание приобрести наркотик и перечислившим средства в размере, соответствующем криптовалютным кошелькам.
Наркотическое средство «марихуана» в особо крупных размерах общим весом 6․5 кг было обнаружено и изъято в ходе обыска, проведенного по месту фактического проживания А.Н.
В ходе предварительного следствия уголовного производства также было установлено, что А. Н. с целью сокрытия преступного происхождения и реального характера финансовых средств в особо крупных размерах, полученных от реализации наркотиков, использовал банковские счета и электронный кошелек, внесенными на которые финансовыми средствами в размере 14 млн 272 тыс. 985 драмов РА, распоряжался он, совершая таким образом отмывание денег в особо крупных размерах.
В отношении А. Н. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 393 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или приравненных к ним веществ (аналогов), или их производных в особо крупных размерах с целью сбыта или их незаконный сбыт) и пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах) Уголовного кодекса РА.
Уголовное производство в отношении последнего с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения по существу.