Հանցավոր խումբը կատարել է 4.5 մլրդ դրամի փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ օտարերկրյա բազմաթիվ քաղաքացիներ մաքսանենգությամբ Հայաստան են տեղափոխել և հետագայում իրացրել առանձնապես խոշոր չափերով տարատեսակ թմրամիջոցներ, որի արդյունքում ստացված գումարների հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով խմբի կազմում են ընդգրկվել նաև ՀՀ մի շարք քաղաքացիներ:
Հիշեցնենք, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 22 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը և նրանց վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, որոնց մասին Քննչական կոմիտեն հանդես է եկել պաշտոնական հաղորդագրություններով:
Կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2022-2025 թվականների ընթացքում ՀՀ քաղաքացիներ Հ.Գ.-ի, վերջինիս ամուսնու և ամուսնու հոր բանկային քարտերին տարբեր անձանցից և տարատեսակ աղբյուրներից փոխանցվել է ընդհանուր՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4 մլրդ 541 մլն 17 հզր 466 ՀՀ դրամ գումար, որի ծագումը թաքցնելու նպատակով գումարը տարբեր բանկերում և վարկային կազմակերպություններում փոխարկել են 11 մլն 188 հզր 200 ԱՄՆ դոլարի:
Հետագայում հանցավոր խմբի անդամները ցանկանալով թաքցնել այդ դրամական միջոցների՝ այլ երկիր փոխադրելը և խուսափել օրենքով սահմանված կարգով դրանք հայտարարագրելուց, գումարները բաժանել են միմյանց միջև և 2022-2025 թվականների ընթացքում, գրեթե ամենօրյա պարբերականությամբ, որպես հետիոտն հատել են միջպետական սահմանը և գումարները փոխանցել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեջ ներգրավված անձանց՝ այդ կերպ թաքցնելով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության արդյունքում գումարների ստացման հանգամանքը:
Հ.Գ.-ի, Գ.Ա.-ի և Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում արգելանք է դրվել վերջիններիս պատկանող բանկային հաշիվների, շարժական և անշարժ գույքի վրա:
Երեք անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Money Laundering of 4.5 Billion AMD Committed by Criminal Group
As a result of large-scale investigative actions conducted, as well as operative-intelligence measures taken by the RA NSS employees within the framework of the criminal proceeding investigated in the Department for Investigation of Crimes on Human Trafficking, against Sexual Immunity of Juveniles and Illegal Turnover of Drugs of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, it was found out that numerous foreign citizens smuggled narcotic drugs of various types in particularly large amount to Armenia and then sold them․  In order to conceal the criminal origin of the funds obtained as a result, several RA citizens were also included in the group.
It should be recalled that during the preliminary investigation of the criminal proceeding, detention was applied as a pretrial measure against 22 individuals, and the criminal proceeding concerning them with the bill of indictment was sent to court. The Investigative Committee has issued official statements regarding them.
As a result of large-scale activities it was found out that between2022 and 2025 a total amount of 4 billion 541 million 017 thousand 466 AMD was transferred to the bank cards of the RA citizen H.G., her husband, and her husband’s father from various individuals and diverse sources. In order to conceal the origin of these funds, the amount was converted into 11 million 188 thousand 200 USD through multiple banks and credit organizations.
Thereafter, seeking to conceal the transportation of those funds to another country and to evade declaring them as required by law, the members of the criminal group divided the sums among themselves and, between 2022 and 2025, on an almost daily basis, crossed the state border on foot and transferred the funds to persons involved in the illegal circulation of narcotic drugs, thereby concealing that the money was the proceed of illegal turnover of narcotic drugs.
Public criminal prosecution was initiated against H.G., G.A. and A.A., according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code.
During the preliminary investigation of the criminal proceeding a ban was imposed to the bank accounts, movable and immovable property belonging to the aforementioned individuals.
The criminal proceeding on the part of three individuals, with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referral to court.