Հանցավոր խումբը կատարել է 4.5 մլրդ դրամի փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ օտարերկրյա բազմաթիվ քաղաքացիներ մաքսանենգությամբ Հայաստան են տեղափոխել և հետագայում իրացրել առանձնապես խոշոր չափերով տարատեսակ թմրամիջոցներ, որի արդյունքում ստացված գումարների հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով խմբի կազմում են ընդգրկվել նաև ՀՀ մի շարք քաղաքացիներ:
Հիշեցնենք, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 22 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը և նրանց վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, որոնց մասին Քննչական կոմիտեն հանդես է եկել պաշտոնական հաղորդագրություններով:
Կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2022-2025 թվականների ընթացքում ՀՀ քաղաքացիներ Հ.Գ.-ի, վերջինիս ամուսնու և ամուսնու հոր բանկային քարտերին տարբեր անձանցից և տարատեսակ աղբյուրներից փոխանցվել է ընդհանուր՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4 մլրդ 541 մլն 17 հզր 466 ՀՀ դրամ գումար, որի ծագումը թաքցնելու նպատակով գումարը տարբեր բանկերում և վարկային կազմակերպություններում փոխարկել են 11 մլն 188 հզր 200 ԱՄՆ դոլարի:
Հետագայում հանցավոր խմբի անդամները ցանկանալով թաքցնել այդ դրամական միջոցների՝ այլ երկիր փոխադրելը և խուսափել օրենքով սահմանված կարգով դրանք հայտարարագրելուց, գումարները բաժանել են միմյանց միջև և 2022-2025 թվականների ընթացքում, գրեթե ամենօրյա պարբերականությամբ, որպես հետիոտն հատել են միջպետական սահմանը և գումարները փոխանցել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեջ ներգրավված անձանց՝ այդ կերպ թաքցնելով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության արդյունքում գումարների ստացման հանգամանքը:
Հ.Գ.-ի, Գ.Ա.-ի և Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում արգելանք է դրվել վերջիններիս պատկանող բանկային հաշիվների, շարժական և անշարժ գույքի վրա:
Երեք անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Преступная группа отмыла 4․5 млрд драмов
В результате крупномасштабных следственных мероприятий, проведенных в рамках уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений в сфере торговли людьми, направленных против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотических средств Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками СНБ РА, было установлено, что многочисленные иностранные граждане путем контрабанды перевозили в Армению и в дальнейшем реализовывали различные виды наркотиков в особо крупных размерах, с целью сокрытия преступного происхождения полученных сумм в состав группы был включен также ряд граждан РА.
Напомним, что в ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении 22 лиц в качестве меры пресечения был применен арест, и уголовное производство в отношении них было направлено в суд с обвинительным заключением, о чем Следственный комитет выступил с официальными сообщениями.
В результате проведенных крупномасштабных следственных действий было установлено, что в течение 2022-2025 годов на банковские карты граждан РА А.Г., ее мужа и отца мужа от разных лиц и из разных источников было перечислено в общей сложности 4 млрд 541 млн 17 тыс. 466 драмов РА, с целью сокрытия происхождения которых сумма в различных банках и кредитных организациях была конвертирована в 11 млн 188 тыс. 200 долларов США.
В дальнейшем члены преступной группы, желая скрыть перевозку этих денежных средств в другую страну и избежать их декларирования в установленном законом порядке, разделили суммы между собой и в течение 2022-2025 годов, почти ежедневно, пересекали межгосударственную границу в качестве пешеходов и переводили суммы лицам, причастным к незаконному обороту наркотиков, таким образом скрывая факт получения денег в результате незаконного оборота наркотиков.
В отношении А.Г., Г.А. и А.А. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса (отмывание денег в особо крупных размерах).
В ходе предварительного следствия уголовного производства был наложен арест на принадлежащие последним банковские счета, движимое и недвижимое имущество.
Уголовное производство в отношении трех лиц с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения по существу.