Գեղարքունիքում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում վերականգնվել է պետությանը պատճառված 91 մլն դրամի վնասը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում խաբեության, վստահությունը չարաշահելու կամ ապօրինի այլ եղանակով գույքային վնաս պատճառելու հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ընկերությունը չի կատարել պայմանագրով նախատեսված գումարների փոխանցումը կրթական հիմնադրամին և մարզպետի աշխատակազմին:
Մասնավորապես՝ Գեղարքունիքի նախկին մարզպետի, ընկերության և կրթական հիմնադրամի միջև 2018 թվականին կնքված պայմանագրի համաձայն՝ մարզի բնակչությանը համակարգչային շերտագրման միջոցով մատուցվել են ախտորոշիչ բժշկական ծառայություններ:
Ըստ պայմանագրի՝ օրական 9-ից ավելի համակարգչային շերտագրման հետազոտությունից գոյացած հասույթի մնացած 50%-ը պետք է հատկացվեր հիմնադրամին, 30%-ը՝ մարզպետի աշխատակազմին՝ մարզի առողջապահական համակարգի խնդիրների լուծմանն ուղղելու նպատակով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ընկերությունը 2018 թվականից սկսած կրթական հիմնադրամին, ինչպես նաև Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմին չի փոխանցել 91 մլն 49 հզր 534 ՀՀ դրամ գումար, ինչը վերականգնվել է:

В рамках уголовного производства, расследуемого в Гегаркунике, восстановлен ущерб государству в размере 91 млн драмов
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном управлении Гегаркуникского марза Следственного комитета РА по признакам злоупотребления доверием или причинения иного незаконного имущественного ущерба путем обмана, были получены очевидные фактические данные о том, что компания не выполнила предусмотренный договором перевод сумм в образовательный фонд и аппарат губернатора.
В частности, согласно договору, заключенному в 2018 году между бывшим губернатором Гегаркуника, компанией и образовательным фондом, населению марза были предоставлены диагностические медицинские услуги посредством компьютерной томографии. Согласно договору, оставшиеся 50% выручки, полученной от более чем 9 ежедневных компьютерных томограф, должны были быть направлены в фонд, 30% - в аппарат губернатора для решения проблем системы здравоохранения марза.
В ходе предварительного следствия было установлено, что компания, начиная с 2018 года, не перечисляла образовательному фонду, а также аппарату губернатора Гегаркуникского марза сумму в размере 91 млн 49 тыс. 534 драмов РА, которая была восстановлена.