Գեղարքունիքում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում վերականգնվել է պետությանը պատճառված 91 մլն դրամի վնասը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում խաբեության, վստահությունը չարաշահելու կամ ապօրինի այլ եղանակով գույքային վնաս պատճառելու հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ընկերությունը չի կատարել պայմանագրով նախատեսված գումարների փոխանցումը կրթական հիմնադրամին և մարզպետի աշխատակազմին:
Մասնավորապես՝ Գեղարքունիքի նախկին մարզպետի, ընկերության և կրթական հիմնադրամի միջև 2018 թվականին կնքված պայմանագրի համաձայն՝ մարզի բնակչությանը համակարգչային շերտագրման միջոցով մատուցվել են ախտորոշիչ բժշկական ծառայություններ:
Ըստ պայմանագրի՝ օրական 9-ից ավելի համակարգչային շերտագրման հետազոտությունից գոյացած հասույթի մնացած 50%-ը պետք է հատկացվեր հիմնադրամին, 30%-ը՝ մարզպետի աշխատակազմին՝ մարզի առողջապահական համակարգի խնդիրների լուծմանն ուղղելու նպատակով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ընկերությունը 2018 թվականից սկսած կրթական հիմնադրամին, ինչպես նաև Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմին չի փոխանցել 91 մլն 49 հզր 534 ՀՀ դրամ գումար, ինչը վերականգնվել է:

Damage of 91 Million AMD Caused to State Recovered within Criminal Proceeding Investigated in Gegharkunik
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Gegharkunik Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, on causing property damage through deception, abuse of trust, or other unlawful means, apparent factual data were obtained indicating that the company failed to transfer the funds stipulated by the contract to the educational foundation and the regional governor’s staff.
Particularly, according to the contract signed in 2018 between the former Governor of Gegharkunik, the company, and the educational foundation, diagnostic medical services were provided to the population of the region through computer-based screening.
According to the contract, 50% of the revenue generated from more than nine computer-based screening examinations per day was to be allocated to the foundation, and 30% to the regional governor’s staff, for the purpose of addressing healthcare system issues in the region.
During the preliminary investigation it was found out that since 2018, the company failed to transfer a total amount of 91 million 049 thousand 534 AMD to the educational foundation, as well as to the staff of the Gegharkunik regional governor. This amount has been recovered.