Ավարտվել է օտարազգի քաղաքացու նկատմամբ սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է օտարազգի քաղաքացու նկատմամբ սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Հ.Մ.-ն, իր ավտոմեքենայով երթևեկելիս նկատելով օտարազգի քաղաքացուն, կանգ է առել և պարզելով, որ վերջինս ցանկանում է մեկնել Հաղպատի վանական համալիր, առաջարկել է անվճար տեղափոխել այնտեղ, սակայն տուժողին տարել է իր այգի և կողպել տարածքի դարպասները:
Այնուհետև, Հ.Մ.-ն տուժողի նկատմամբ կատարել է սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ, սակայն վերջինս դիմադրել է, օգնություն կանչել և թույլ չի տվել շարունակել գործողությունները, ինչից հետո Հ.Մ.-ն դադարեցրել է դրանք և բացել այգու դարպասները:
Նախաքննության ընթացքում Հ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 198-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սեքսուալ բնույթի բռնի գործողությունները):

Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on committing violent sexual actions against a foreign national was completed in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding apparent factual data were obtained on the allegation that while driving his car, H.M. noticed a foreign national and, upon learning that the latter wished to visit the Haghpat Monastery Complex, offered to give her a free ride. However, H.M. transported the victim to his own orchard and locked the gates of the property.
Then H.M. committed violent sexual actions against the victim. However, the latter resisted, called for help, and prevented the perpetrator from continuing the actions. After it H.M. stopped the actions and opened the gates.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against H.M. according to the Part 1 of the Article 198 of RA Criminal Code.