Ավարտվել է օտարազգի քաղաքացու նկատմամբ սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է օտարազգի քաղաքացու նկատմամբ սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Հ.Մ.-ն, իր ավտոմեքենայով երթևեկելիս նկատելով օտարազգի քաղաքացուն, կանգ է առել և պարզելով, որ վերջինս ցանկանում է մեկնել Հաղպատի վանական համալիր, առաջարկել է անվճար տեղափոխել այնտեղ, սակայն տուժողին տարել է իր այգի և կողպել տարածքի դարպասները:
Այնուհետև, Հ.Մ.-ն տուժողի նկատմամբ կատարել է սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ, սակայն վերջինս դիմադրել է, օգնություն կանչել և թույլ չի տվել շարունակել գործողությունները, ինչից հետո Հ.Մ.-ն դադարեցրել է դրանք և բացել այգու դարպասները:
Նախաքննության ընթացքում Հ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 198-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սեքսուալ բնույթի բռնի գործողությունները):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту совершения насильственных действий сексуального характера в отношении иностранного гражданина
В следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту совершения насильственных действий сексуального характера в отношении иностранного гражданина.
В ходе предварительного следствия уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что А.М., заметив иностранного гражданина во время поездки на своем автомобиле, остановился и, выяснив, что последний хочет отправиться в монастырский комплекс Ахпат, предложил бесплатно доставить ее туда, но отвел потерпевшую в свой сад и запер ворота на территории.
Затем, А.М. совершил насильственные действия сексуального характера в отношении потерпевшей, но последняя сопротивлялась, звала на помощь и не позволяла продолжать действия, после чего А.М. остановил их и открыл ворота сада.
В ходе предварительного следствия в отношении А.М. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 198 Уголовного кодекса (насильственные действия сексуального характера).