Մերձավանում տեղի ունեցած սպանության դեպքով ձերբակալվել է 1 անձ
Մերձավանում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ և ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված մեծածավալ համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածի հիմքով ձերբակալվել և նախաքննական մարմին է ներկայացվել մեկ անձ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում ձերբակալվածին պատկանող շինությունում հայտնաբերվել են Քրեական օրենսգրքով արգելված՝ արարքին վերջինիս առնչությունը հաստատող բացահայտ հետքեր, այդ թվում՝ հանցագործության կատարման պահին օգտագործված դիմակը, ձեռնոցները, կոշիկները, բաճկոնը, գիշերային տեսանելիության սարքը, որոնք վերջինս փորձել է այրման եղանակով ոչնչացնել:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարվում են բազմաթիվ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, այդ թվում՝ հանցագործության գործիք հանդիսացող ինքնաձիգը հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Քննչական կոմիտեն հավաստիացնում է, որ օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններն ամբողջությամբ տիրապետում են օպերատիվ իրավիճակին, իսկ նախաքննական մարմինը Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է անհրաժեշտ միջոցներ՝ քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքը կենսագործելու, ինչպես նաև նախաքննության համակողմանիությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով քրեական վարույթի հանրային հնչեղությունը՝ Քննչական կոմիտեն քննության արդյունքների վերաբերյալ օրենքով նախատեսված թույլատրելիության սահմաններում պարբերաբար հանդես կգա հաղորդագրությամբ:

Задержано одно лицо по факту убийства в Мердзаване
В результате крупномасштабных комплексных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками МВД и СНБ РА в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного по факту убийства в Мердзаване, по подозрению в совершении преступления, было задержано и представлено в орган предварительного следствия одно лицо.
В результате неотложных действий, осуществленных в ходе предварительного следствия уголовного производства, в строении, принадлежащем задержанному, были обнаружены очевидные следы, подтверждающие причастность последнего к запрещенному Уголовным кодексом деянию, в том числе использованные во время совершения преступления маска, перчатки, обувь, куртка, прибор ночного видения, которые последний пытался уничтожить путем сжигания.
В ходе предварительного следствия уголовного производства проводятся многочисленные доказательственные и процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств дела, в том числе в направлении обнаружения автомата, являющегося орудием преступления.
Следственный комитет заверяет, что органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, полностью владеют оперативной ситуацией, а орган предварительного следствия с использованием разрешенного инструментария, предусмотренного уголовно-процессуальным кодексом, предпримет необходимые меры для реализации принципа неотвратимости уголовной ответственности, а также обеспечения всесторонности предварительного следствия.
Учитывая общественный резонанс уголовного производства, Следственный комитет будет периодически выступать с сообщениями о результатах расследования в предусмотренных законом пределах.