Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ. 2025 թվականի առաջին կիսամյակ
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ 508 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 949), որից 358-ը փոխանցվել է 2024 թվականից, (2023-ին՝ 647):
Հաշվետու ժամանակահատվածում նշված 508 քրեական վարույթից 29-ը՝ 72 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 32 քրեական վարույթ՝ 60 անձի վերաբերյալ), 71-ը կարճվել է (2024-ին՝ 132), որից 41-ը՝ ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 104), իսկ 30-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքերով (2024-ին՝ 28), 30-ը՝ հաշվառվել է որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 36), 121-ն ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 112), 29-ը միացվել (2024-ին՝ 37), իսկ 228-ը փոխանցվել է 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակ (2024-ին՝ 600):
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններով ավարտված քրեական վարույթներով պատճառված գույքային վնասը կազմել է 8 մլրդ 879 մլն 329 հզր ՀՀ դրամ, որից մինչդատական վարույթի ընթացքում վերականգնվել է 2 մլրդ 213 մլն 514 հզր ՀՀ դրամը կամ 24.9%-ը, արգելանք է դրվել 968 մլն ՀՀ դրամ արժողության գույքի վրա (2024-ին՝ 4 մլրդ 608 մլն 759 հզր ՀՀ դրամի գույքային վնաս, որից վերականգնվել է 685 մլն 958 հզր ՀՀ դրամը):

Преступления коррупционного характера: первое полугодие 2025 года
В течение первого полугодия 2025 года в Следственном комитете РА было расследовано 508 уголовных производств по преступлениям коррупционного характера (в 2024 году - 949), из которых 358 были переданы с 2024 года (в 2023 году - 647).
За отчетный период из указанных 508 уголовных производств 29 с обвинительным заключением в отношении 72 лиц были направлены в суд (в 2024 году - 32 уголовных производства в отношении 60 лиц), 71 было прекращено (в 2024 году - 132), из которых 41 - по реабилитирующим (в 2024 году - 104), а 30 - по нереабилитирующим основаниям (в 2024 году - 28), 30 были зарегистрированы как совершенные необходимые процессуальные и доказательственные действия (в 2024 году - 36), 121 был направлен в другой орган (112 в 2024 году), 29 были соединены (37 в 2024 году), а 228 были переданы на вторую половину 2025 года (600 в 2024 году).
Имущественный ущерб, причиненный завершенными уголовными производствами по преступлениям коррупционного характера, составил 8 млрд 879 млн 329 тыс. драмов РА, из которых в ходе досудебного производства восстановлено 2 млрд 213 млн 514 тыс. драмов РА, или 24,9%, наложен арест на имущество стоимостью 968 млн драмов РА (в 2024 году - имущественный ущерб в размере 4 млрд 608 млн 759 тыс. драмов РА, из которых восстановлено 685 млн 958 тыс. драмов РА).