Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնի հոգեբույժը 2024 թվականի ընթացքում մի շարք բնակիչներից կաշառք է ստացել
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնի հոգեբույժը մի շարք բնակիչներից 2024 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսների ընթացքում պահանջել և ստացել է շուրջ 1 մլն 50 հզր ՀՀ դրամ և 5100 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Մասնավորապես՝ Հ․Հ․-ն համայնքի մի քանի բնակիչների՝ հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունեցող որդիների օգտին գործողություններ կատարելու համար, այն է՝ կաշառքի դիմաց վերջիններիս  զինվորական ծառայությունից ազատվելու գործընթացը կազմակերպելու նպատակով՝ օրենսդրությամբ սահմանված հիմք հանդիսացող հիվանդության առկայության պայմաններում, վերջիններիս հոգեկան առողջության վերաբերյալ ախտորոշում պարունակող փաստաթղթեր տալու և զինվորական ծառայությունից ազատող ախտորոշում ստանալու օրինական գործողությունների համար պահանջել և մաս-մաս ստացել է տարբեր չափերի կաշառք:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ Հ․Հ․-ն քաղաքացիներից կաշառք է պահանջել և ստացել՝ Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնում հաշվառումից հանելու և առողջ լինելու վերաբերյալ համապատասխան տեղեկանք տալու, քաղաքացու՝ ՀՀ-ից բացակայելու պայմաններում Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնում հաշվառված չլինելու վերաբերյալ տեղեկանքներ տալու, հաշմանդամության կարգ ստանալու, ինչպես նաև ամբուլատոր քարտում այցելությունների մասին կեղծ տեղեկություններ ապօրինի ներառելու համար:
Հ․Հ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը) (2 դրվագ), 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք ստանալը) (2 դրվագ), 272-րդ հոդվածի 1-ին մասով (մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալը) (3 դրվագ), 272-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալը՝ կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար)։
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը, գրավը և պաշտոնավարման կասեցումը։

Психиатр Севанского центра психического здоровья получил взятки от ряда жителей
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что психиатр Севанского центра психического здоровья в течение апреля-июня 2024 года потребовал и получил от ряда жителей взятку в размере около 1 млн 50 тыс. драмов РА и 5100 долларов США.
В частности, А. А. для совершения действий в пользу сыновей нескольких жителей общины, имеющих проблемы с психическим здоровьем, а именно, с целью организации процесса освобождения последних от военной службы в обмен на взятку, в условиях наличия заболевания, являющегося основанием, установленным законодательством, для предоставления документов, содержащих диагноз психического здоровья последних, и законных действий по получению диагноза, освобождающего от военной службы, требовал и по частям получал взятки в различных размерах.
В ходе предварительного следствия уголовного производства также было установлено, что А. А. требовал и получал взятки от граждан за снятие с учета в Севанском центре психического здоровья и выдачу соответствующей справки о состоянии здоровья, выдачу справок о том, что гражданин не состоял на учете в Севанском центре психического здоровья в условиях отсутствия из Армении, получение категории инвалидности, а также незаконное включение ложных сведений о посещениях в амбулаторную карту.
В отношении А. А. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса (получение взятки в крупном размере) (2 эпизода), части 1 статьи 435 (получение взятки) (2 эпизода), части 1 статьи 272 (получение взятки в частном секторе) (3 эпизода), пункту 3 части 2 статьи 272 (получение взятки в частном секторе: за попустительство, покровительство или другое незаконное действие или бездействие в пользу лица, дающего взятку или на которое он указал).
В отношении последнего в качестве меры пресечения были применены запрет на выезд, залог и приостановление пребывания в должности.