Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնի հոգեբույժը 2024 թվականի ընթացքում մի շարք բնակիչներից կաշառք է ստացել
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնի հոգեբույժը մի շարք բնակիչներից 2024 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսների ընթացքում պահանջել և ստացել է շուրջ 1 մլն 50 հզր ՀՀ դրամ և 5100 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Մասնավորապես՝ Հ․Հ․-ն համայնքի մի քանի բնակիչների՝ հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունեցող որդիների օգտին գործողություններ կատարելու համար, այն է՝ կաշառքի դիմաց վերջիններիս  զինվորական ծառայությունից ազատվելու գործընթացը կազմակերպելու նպատակով՝ օրենսդրությամբ սահմանված հիմք հանդիսացող հիվանդության առկայության պայմաններում, վերջիններիս հոգեկան առողջության վերաբերյալ ախտորոշում պարունակող փաստաթղթեր տալու և զինվորական ծառայությունից ազատող ախտորոշում ստանալու օրինական գործողությունների համար պահանջել և մաս-մաս ստացել է տարբեր չափերի կաշառք:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ Հ․Հ․-ն քաղաքացիներից կաշառք է պահանջել և ստացել՝ Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնում հաշվառումից հանելու և առողջ լինելու վերաբերյալ համապատասխան տեղեկանք տալու, քաղաքացու՝ ՀՀ-ից բացակայելու պայմաններում Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնում հաշվառված չլինելու վերաբերյալ տեղեկանքներ տալու, հաշմանդամության կարգ ստանալու, ինչպես նաև ամբուլատոր քարտում այցելությունների մասին կեղծ տեղեկություններ ապօրինի ներառելու համար:
Հ․Հ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը) (2 դրվագ), 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք ստանալը) (2 դրվագ), 272-րդ հոդվածի 1-ին մասով (մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալը) (3 դրվագ), 272-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալը՝ կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար)։
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը, գրավը և պաշտոնավարման կասեցումը։

Psychiatrist of Sevan Mental Health Center Received Bribe from a Number of Residents
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that in April-June, 2024 the psychiatrist of Sevan Mental Health Center demanded and received bribe in the amount of 1 million 50 thousand AMD and 5100 USD from a number of residents.
Particularly, H.H. demanded and received bribes of various amounts for legal actions in favor of the sons of several residents of the community with mental health problems, namely, in exchange for a bribe, to organize the process of their exemption from military service, in the presence of a disease that is a basis defined by law, to provide them with documents containing a mental health diagnosis and to obtain a diagnosis exempting them from military service.
In the course of preliminary investigation it was also found out that H.H. had demanded and received bribe from citizens in exchange for removing them from the registry of the Sevan Mental Health Center, issuing certificates of mental health, providing statements confirming that the individual was not registered at the Sevan Mental Health Center during their absence from the Republic of Armenia, obtaining disability status, as well as unlawfully including false information about visits in the outpatient medical records.
Public criminal prosecution was initiated against H.H. according to the Point 2 of the Part 2 of the Article 435 (2 counts), the Part 1 of the Article 435 (2 counts), the Part 1 of the Article 272 (3 counts), the Point 3 of the Part 2 of the Article 272 of RA Criminal Code.
Absence ban, bail and suspension from official duties were applied as a pretrial measure against the latter.