Բացահայտվել է բարձրաստիճան զինվորականի կողմից հիվանդության սիմուլյացիայի դեպք
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ N զորամասի շտաբի պետ-հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Ռ.Հ-ն, հայտարարված ռազմական դրության ժամանակ, դիտավորություն ունենալով խուսափել մարտական գործողությունների ժամանակ իր պաշտոնից բխող պարտականությունների կատարումից, որոշել է հիվանդության սիմուլյացիայի եղանակով դադարեցնել զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարումը։
Մասնավորապես՝ Ռ․Հ-ն առանց վերադաս հրամանատարությանը տեղեկացնելու, մեկնել է զինհոսպիտալ, որտեղ ներկայացրել է իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ, ինչպես նաև իրականում գոյություն չունեցող գանգատներ, ինչի արդյունքում նախնական ախտորոշմամբ ընդունվել է ստացիոնար բուժման։
Այսպիսով,  Ռ.Հ-ի կողմից դրսևորած հիվանդության սիմուլյացիան հանգեցրել է վերջինիս կողմից ժամանակավորապես՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ից մինչև նոյեմբերի 16-ը, զինվորական ծառայության առանձին՝ իր պաշտոնից բխող պարտականությունների կատարումը դադարեցնելուն:
Ռ.Հ-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 527-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (առողջությանը վնաս պատճառելու (անդամախեղելու), հիվանդության սիմուլյացիայի կամ ապօրինի այլ եղանակով զինվորական ծառայությունից խուսափելը կամ դրա առանձին պարտականությունների կատարումը դադարեցնելը):

Case of Illness Simulation by High-Ranking Military Officer Disclosed
In the result of large-scale investigative and procedural actions conducted within the criminal proceeding investigated in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee it was found out that R.H., who held the position of Deputy Chief-Commander of Staff of the military unit N, during the declared state of martial law, deliberately evading the fulfillment of duties deriving from his position during combat operations, decided to suspend military service duties by simulating illness.
Particularly, without informing his superior command, R.H. went to the military hospital, where he presented false information that did not correspond to reality, as well as complaints that did not actually exist  As a result, he was admitted for inpatient treatment based on a preliminary diagnosis.
Accordingly, the simulation of illness exhibited by R.H. resulted in his temporary suspension from the performance of specific military duties deriving from his official position, for the period from November 3 to November 16, 2020.
Public criminal prosecution was initiated against R.H. according to the Part 3 of the Article 527 of RA Criminal Code.