Անձը բանկի՝ քաղաքացիների սպասարկման դրամարկղից փորձել է հափշտակել 392 մլն 912 հզր դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Վ․Մ․-ն 2025 թվականի հուլիսի 15-ին մտել է բանկի տարածքում գտնվող քաղաքացիների սպասարկման դրամարկղ և վերցնելով գետնին դրված, ինկասացման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով` 392 մլն 912 հզր ՀՀ դրամին համարժեք 80 մլն ՌԴ ռուբլով լցված, կապարակնքված պարկը, վազելով դուրս է եկել բանկի շենքից և շարժվել դիմացի մայթին կայանված ավտոմեքենայի ուղղությամբ։
Այնուհետև, երկու անձ հետապնդել և ավտոմեքենայի մոտ բռնել են Վ․Մ․-ին, ով հափշտակված գումարն իր մոտ պահելու համար արցունքաբեր գազ կիրառելու եղանակով դիտավորյալ ֆիզիկական բռնություն է գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, սակայն հանդիպելով դիմադրության, թողել է գումարով պարկն ու դիմել փախուստի։
Վ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով (ավազակության փորձը)։

Лицо пыталось похитить 392 млн 912 тыс. драмов из кассы банка по обслуживанию граждан
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного Следственным управлением Лорийского марза Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что 15 июля 2025 года В. М. вошел в кассу обслуживания граждан, расположенную на территории банка, и, взяв лежащий на земле, опломбированный мешок, наполненный 80 млн российских рублей, эквивалентными 392 млн 912 тыс. драмов РА, подлежащий инкассации, выбежал из здания банка и направился в направлении автомобиля, припаркованного на тротуаре.
Затем два человека преследовали и задержали В. М. возле автомобиля, который, применив слезоточивый газ для удержания похищенных денег, умышленно применил физическое насилие в отношении последних, но, встретив сопротивление, оставил сумку с деньгами и скрылся.
В отношении В. М. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 4 части 3 статьи 44-252 Уголовного кодекса (покушение на разбой).
В отношении последнего в качестве меры пресечения был применен домашний арест и запрет на выезд.
Уголовное производство с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору с ходатайством для его утверждения и направления в суд для рассмотрения по существу.