Անձը բանկի՝ քաղաքացիների սպասարկման դրամարկղից փորձել է հափշտակել 392 մլն 912 հզր դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Վ․Մ․-ն 2025 թվականի հուլիսի 15-ին մտել է բանկի տարածքում գտնվող քաղաքացիների սպասարկման դրամարկղ և վերցնելով գետնին դրված, ինկասացման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով` 392 մլն 912 հզր ՀՀ դրամին համարժեք 80 մլն ՌԴ ռուբլով լցված, կապարակնքված պարկը, վազելով դուրս է եկել բանկի շենքից և շարժվել դիմացի մայթին կայանված ավտոմեքենայի ուղղությամբ։
Այնուհետև, երկու անձ հետապնդել և ավտոմեքենայի մոտ բռնել են Վ․Մ․-ին, ով հափշտակված գումարն իր մոտ պահելու համար արցունքաբեր գազ կիրառելու եղանակով դիտավորյալ ֆիզիկական բռնություն է գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, սակայն հանդիպելով դիմադրության, թողել է գումարով պարկն ու դիմել փախուստի։
Վ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով (ավազակության փորձը)։

Person Attempted to Steal 392 Million 912 Thousand AMD from Bank's Citizen Service Cashier
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that on July 15, 2025 V.M. entered the citizen service cashier located at the bank area, and taking the sealed bag placed on the ground, containing money in particularly large amount, 80 million Russian rubles, equivalent to 392.912 AMD, ran out of the bank building and proceeded toward the car parked on the opposite sidewalk.
Subsequently, two individuals pursued and apprehended V.M. near the car. In an effort to retain unlawful possession of the stolen funds, V.M. deliberately used physical force against them by deploying tear gas. However, meeting resistance, he abandoned the bag containing the funds and fled the scene.
Public criminal prosecution was initiated against V.M. according to the Point 4 of the Part 3 of the Article 44-252 of RA Criminal Code.