Եղբայրները հարվածներ են հասցրել Պ․Հ․-ին․ վերջինս գիտակցության չգալով մահացել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի ապրիլի 23-ին Վաղարշապատ քաղաքում եղբայրները ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ են հասցրել Պ․Հ․-ին, ով գիտակցության չգալով մահացել է։
Գ․Ա․-ի և Վ․Ա․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ, 10-րդ և 15-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանական դրդումներով առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը՝ անզգուշությամբ առաջացնելով հանցագործությունից տուժած անձի մահ)։
Գ․Ա․-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։
Վ․Ա․-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, հայտարարվել է հետախուզում։
Գ․Ա․-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Братья нанесли удары по П. А.: последний скончался, не приходя в сознание
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что 23 апреля 2025 года в городе Вагаршапат братья нанесли удары руками и ногамипо П.А., который скончался, не приходя в сознание.
В отношении Г. А. и В. А. было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 5, 10 и 15 части 2 статьи 166 Уголовного кодекса (причинение тяжкого вреда здоровью группой лиц из хулиганских побуждений, повлекшее по неосторожности смерть лица, пострадавшего от преступления).
В отношении Г. А. в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
В отношении В. А. в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу, объявлен розыск.
Уголовное производство в отношении Г. А. с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения по существу.