Հանցավոր խմբի ղեկավարների և մասնակիցների բնակարաններում խուզարկությամբ հայտնաբերվել են հանցագործության համար նախատեսված մեծաքանակ առարկաներ և իրեր
«Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացվել են ավելի քան 9 տասնյակ խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են նշված հանցագործություններին առնչվող, նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալները հաստատող առարկաներ և փաստաթղթեր, ինչպես նաև ապացուցողական նշանակություն ունեցող անհերքելի այլ փաստական տվյալներ, այդ թվում՝ հրազեն և ռազմամթերք, գործողությունների պլաններ, հավաքագրված անձանց ցուցակներ, մետաղական իրեր, ճայթրուկներ, ծխարձակող միջոցներ, զինվորական հանդերձանք, ռադիոկապի միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, թմրամիջոցին նմանվող բուսական զանգվածներ, բռնի կերպով իշխանությունը յուրացնելուց հետո գործադիր իշխանության համապատասխան պաշտոններում նշանակվող անձանց ցուցակ, հանցավոր խմբի կողմից իրականացվելիք ապօրինի գործողությունների մանրակրկիտ պլանավորման, դրանց հերթականության, ժամանակագրության վերաբերյալ փաստաթղթեր և այլն:
Քննիչի միջնորդության հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել 16 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։

Through Searches Conducted in Apartments of Leaders and Participants of Criminal Group Large Quantities of Objects and Items Intended for Crime Found
Within the framework of the criminal proceeding initiated with regard of the cases on terrorism and usurping power by the leaders and participants of the movement called “Sacred Struggle” more than 9 dozen searches have been conducted by the investigators of the RA Investigative Committee together with the employees of the RA National Security Service and the Police of the RA Ministry of Internal Affairs. As a result, items and documents related to the aforementioned crimes, confirming the data obtained during the preliminary investigation, as well as other undeniable factual data of evidentiary significance, among them firearm and ammunition, action plans, lists of recruited individuals, metal items, firecrackers, smoke emitting means, military uniform, radio communication equipment, drones, herbal substances similar to drugs, a list of persons appointed to relevant positions in the executive branch after the violent seizure of power, documents on the detailed planning, sequence, and chronology of illegal actions to be carried out by a criminal group were found.
On the base of the investigator’s motion decisions were made by the prosecutor to initiate public criminal prosecution against 16 individuals, which were sufficed.
As of this moment, based on the investigator’s decisions, 14 individuals were arrested.
The Investigative Committee will issue an additional statement on the further course of the criminal proceeding.
Note; Everyone charged with alleged crime offence shall be presumed innocent until proved guilty according to law