Հանցավոր խմբի ղեկավարների և մասնակիցների բնակարաններում խուզարկությամբ հայտնաբերվել են հանցագործության համար նախատեսված մեծաքանակ առարկաներ և իրեր
«Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացվել են ավելի քան 9 տասնյակ խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են նշված հանցագործություններին առնչվող, նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալները հաստատող առարկաներ և փաստաթղթեր, ինչպես նաև ապացուցողական նշանակություն ունեցող անհերքելի այլ փաստական տվյալներ, այդ թվում՝ հրազեն և ռազմամթերք, գործողությունների պլաններ, հավաքագրված անձանց ցուցակներ, մետաղական իրեր, ճայթրուկներ, ծխարձակող միջոցներ, զինվորական հանդերձանք, ռադիոկապի միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, թմրամիջոցին նմանվող բուսական զանգվածներ, բռնի կերպով իշխանությունը յուրացնելուց հետո գործադիր իշխանության համապատասխան պաշտոններում նշանակվող անձանց ցուցակ, հանցավոր խմբի կողմից իրականացվելիք ապօրինի գործողությունների մանրակրկիտ պլանավորման, դրանց հերթականության, ժամանակագրության վերաբերյալ փաստաթղթեր և այլն:
Քննիչի միջնորդության հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել 16 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։

При обыске в квартирах руководителей и участников преступной группы было обнаружено большое количество предметов и вещей, предназначенных для совершения преступления
В рамках уголовного производства, инициированного по факту случаев подготовки терроризма и захвата власти руководителями и участниками движения, носящего название «Священная борьба», следователями Следственного комитета РА совместно с сотрудниками Службы национальной безопасности РА и полиции МВД РА было проведено более 9 десятков обысков, в результате которых были обнаружены предметы и документы, касающиеся указанным преступлениям, подтверждающие данные, полученные в ходе предварительного следствия, а также другие неопровержимые фактические данные, имеющие доказательное значение, в том числе: огнестрельное оружие и боеприпасы, планы действий, списки завербованных лиц, металлические предметы, петарды, дымовые шашки, военное снаряжение, средства радиосвязи, беспилотные летательные аппараты, растительные массы, похожие на наркотики, список лиц, назначаемых на соответствующие должности исполнительной власти после насильственного захвата власти, документы о тщательном планировании незаконных действий, которые будут совершены преступной группой, их очередности, хронологии и т. д.
На основании ходатайства следователя надзирающий прокурор принял постановления о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении 16 лиц, которые были удовлетворены.
На данный момент на основании постановлений следователя задержаны 14 человек.
О дальнейшем ходе уголовного производства Следственный комитет выступит с дополнительным сообщением.