Ջերմուկ քաղաքի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում  Ջերմուկ քաղաքի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնության և սուտ մատնություն կազմակերպելու դեպքի առթիվ իրականացվում է նախաքննություն:
Նախաքննության ընթացքում Ա.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 476-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սուտ մատնությունը):
Ներկայացված մեղադրանքում Ա.Խ․-ն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, զղջացել Ջերմուկի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքն իբր հակառակորդին հանձնելու վերաբերյալ սուտ տեղեկություն հայտնելու համար` պատճառաբանելով, որ գտնվելով ոչ սթափ վիճակում՝ մասնակցել է Ն.Կ.-ի կողմից կազմակերպված հավաքին, որտեղ հանդիպել է Ա.Ա.-ին, ով տեղեկացված լինելով իր սոցիալական խնդիրների մասին՝ անմիջապես՝ 2026 թվականի մայիսի 20-ին կազմակերպել է լրագրողի հետ հարցազրույցը:
Ա․Խ․–ն նշել է նաև, որ ավելի վաղ՝ 2026 թվականի ապրիլի 17-ից մինչև մայիսի 8-ը, որպես դիտորդ մարտական հերթապահություն է ստանձնել Ջերմուկի զորամասի N մարտական դիրքում։ Մարտական հերթապահության օրերին գտնվել է սթափ վիճակում:

As it was already informed, preliminary investigation of the criminal proceeding on false crime reporting and organizing false crime reporting regarding surrendering the combat position located in the direction of the city of Jermuk, is conducted  in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against A.Kh. according to the Part 1 of the Article 476 of RA Criminal Code.
In the presented accusation, A.Kh. pled guilty and expressed remorse for providing false information about allegedly surrendering the combat position located in the Jermuk direction to the adversary.  He explained that, while under the influence of alcohol, he attended a gathering organized by N.K., where he met A.A. Being aware of his social difficulties,  A.A. immediately arranged an interview with a journalist on May 20, 2026.
A.Kh. mentioned that earlier, from April 17 to May 8, 2026, he assumed combat duty as an observer at the N combat position of Jermuk military unit. He had been sober during the days of combat duty.