«Ուժեղ Հայաստան»-ի ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ի կողմից 8 անշարժ գույք հափշտակելու, փաստաթղթեր կեղծելու և փողերի լվացում կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Գյուլագարակի նախկին ղեկավարի խորհրդական, «Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում նաև Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փողերի լվացումը):
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Վ.Ա.-ն իր կողմից հափշտակված 8 հողամասի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի օրինական ձեռքբերման պատրանք ստեղծելու, ինչպես նաև հափշտակությունն ավարտին հասցնելու նպատակով՝ իր մոր հետ կնքել է անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագրեր, որոնց արդյունքում խարդախության եղանակով հափշտակել է հիշյալ 8 հողամասը՝ միաժամանակ իրականացնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված հողամասերի փոխանցում, ձեռքբերում, տիրապետում և տնօրինում:

Завершено предварительное следствие уголовного производства, инициированного по факту совершения хищения 8 недвижимостей, подделки документов и отмывания денег со стороны В.А., включенного в список “Сильная Армения”
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА, в отношении советника бывшего главы Гюлагарака, включенный в избирательный список партии “Сильная Армения”, возбуждено публичное уголовное преследование также по 1-й части 296-й статьи Уголовного кодекса РА (отмывание денег).
В частности, в ходе предварительного следствия выяснилось, что В.А., с целью сокрытия преступного происхождения 8 похищенных земельных участков, создания иллюзии законного приобретения права собственности на них, а также для завершения хищения, со своей матерью заключил договоры дарения недвижимого имущества, в результате которых путем мошенничества похитил упомянутые 8 земельных участков, одновременно осуществляя передачу, приобретение, владение и распоряжение земельными участками, полученными преступным путем.
Напомним, что в ходе предварительного следствия уголовного производства земельные участки были возвращены общине.