Կարմիր գրքում գրանցված բեզոարյան այծ ապօրինի որսալու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է. պետությանը պատճառված վնասը վերականգնվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Ն.Դ.-ն իր ընկերների՝ Ա.Զ.-ի և Գ.Զ.-ի հետ միասին, քարակաքավ որսալու նպատակով՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 29-ին իր ավտոմեքենայով գնացել է Վայոց ձորի մարզի Մոզրով բնակավայրի «Ջաֆարի ձոր» անվամբ հայտնի տարածք, որտեղ իր կողմից ապօրինի ձեռք բերված որսորդական ակոսափող հրազենով ապօրինի որսացել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի 2025 թվականի օգոստոսի 20-ի հրամանով սահմանված հավելվածի ցանկի մեջ չներառված, Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված բեզոարյան այծ, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 3 մլն ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Այնուհետև, Գ.Զ.-ն և Ա.Զ.-ն գնալով որսված կենդանու ուղղությամբ՝ հայտնաբերել են այն և տեղափոխել ձորամիջյան առվակի ափ, որտեղ իրար օգնելով մորթել են, դրել պոլիէթիլենային տոպրակներում, տեղափոխել ու տեղավորել են ավտոմեքենայի մեջ և շարժվել դեպի Եղեգնաձոր քաղաքի ուղղությամբ, սակայն վերադառնալու ճանապարհին նկատելով ավտոմեքենա և կասկածելով, որ դրանում հնարավոր է լինեն ոստիկանության ծառայողներ, հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով՝ հանցագործության գործիք հանդիսացած հրազենը և տոպրակները դուրս են հանել ավտոմեքենայից ու նետել աննկատ վայր:
Ն.Դ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 386-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ապօրինի որսը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը), Գ.Զ.-ի և Ա.Զ.-ի նկատմամբ՝ 474-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցանք կատարած անձին աջակցելը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту незаконной охоты на безоарового козла, занесенного в Красную книгу․ ущерб, причиненный государству, был восстановлен
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном управлении Вайоцдзорского марза Следственного комитета РА, было установлено, что 29 октября 2025 года Н.Д. со своими друзьями А.З. и Г.З. с целью охоты на кеклика на своем автомобиле отправился на территорию, известную как «Джафари Дзор» в населенном пункте Мозров Вайоцдзорского марза, где с незаконно приобретенным охотничьим огнестрельным оружием незаконно поймал безоарового козла, занесенного в Красную книгу Республики Армения, не включенного в список приложений, установленный приказом министра окружающей среды РА от 20 августа 2025 года, в результате государству причинен имущественный ущерб в размере 3 млн драмов РА.
Затем А.З. и Г.З. направившись в направлении пойманного животного, обнаружили его и перевезли на берег ручья между ущельями, где, помогая друг другу, зарезали, положили в полиэтиленовые пакеты, перевезли и поместили в автомобиль и двинулись в направлении города Ехегнадзор, однако, заметив на обратном пути автомобиль и подозревая, что в нем могут быть сотрудники полиции, с целью сокрытия следов преступления вытащили из автомобиля огнестрельное оружие и сумки, являющиеся орудием преступления, и бросили их в незаметное место.
В отношении Н.Д. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 386 Уголовного кодекса (незаконная охота) и части 1 статьи 335 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов и других материалов, устройств, предметов), в отношении А.З. и Г.З. - по части 1 статьи 474 Уголовного кодекса (содействие лицу, совершившему преступление).
В ходе предварительного следствия ущерб, причиненный государству, был восстановлен.
Уголовное производство с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения.