Կարմիր գրքում գրանցված բեզոարյան այծ ապօրինի որսալու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է. պետությանը պատճառված վնասը վերականգնվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Ն.Դ.-ն իր ընկերների՝ Ա.Զ.-ի և Գ.Զ.-ի հետ միասին, քարակաքավ որսալու նպատակով՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 29-ին իր ավտոմեքենայով գնացել է Վայոց ձորի մարզի Մոզրով բնակավայրի «Ջաֆարի ձոր» անվամբ հայտնի տարածք, որտեղ իր կողմից ապօրինի ձեռք բերված որսորդական ակոսափող հրազենով ապօրինի որսացել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի 2025 թվականի օգոստոսի 20-ի հրամանով սահմանված հավելվածի ցանկի մեջ չներառված, Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված բեզոարյան այծ, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 3 մլն ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Այնուհետև, Գ.Զ.-ն և Ա.Զ.-ն գնալով որսված կենդանու ուղղությամբ՝ հայտնաբերել են այն և տեղափոխել ձորամիջյան առվակի ափ, որտեղ իրար օգնելով մորթել են, դրել պոլիէթիլենային տոպրակներում, տեղափոխել ու տեղավորել են ավտոմեքենայի մեջ և շարժվել դեպի Եղեգնաձոր քաղաքի ուղղությամբ, սակայն վերադառնալու ճանապարհին նկատելով ավտոմեքենա և կասկածելով, որ դրանում հնարավոր է լինեն ոստիկանության ծառայողներ, հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով՝ հանցագործության գործիք հանդիսացած հրազենը և տոպրակները դուրս են հանել ավտոմեքենայից ու նետել աննկատ վայր:
Ն.Դ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 386-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ապօրինի որսը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը), Գ.Զ.-ի և Ա.Զ.-ի նկատմամբ՝ 474-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցանք կատարած անձին աջակցելը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Illegal Hunting of Bezoar Goat Listed in Red Book Completed․ Damage Caused to State Recovered
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Vayots Dzor Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, it was found out that N.D. together with his friends A.Z. and G.Z., with the aim of hunting a rock partridge, on October 29, 2025, drove his car to an area known as “Jafari Gorge” near Mozrov settlement in Vayots Dzor region, where, using an illegally acquired rifled hunting firearm, he unlawfully hunted a bezoar goat that is not included in the list of the appendix of the order of the RA Minister of Environment, dated August 20, 2025, and is listed in the Red Book of the Republic of Armenia, thereby causing property damage to the state in the amount of 3 million AMD.
Then, G.Z. and A.Z., heading toward the hunted animal, found it and moved it to the bank of a stream in the gorge, where, helping each other, they skinned , placed it in polyethylene bags, then moved, loaded it into the car, and headed toward the city of Yeghegnadzor. However, on their way back, noticing a vehicle and suspecting that police officers might be in it, in order to conceal the traces of the crime, they took the firearm used as the instrument of the crime and the bags out of the car and threw them into an inconspicuous place.
Public criminal prosecution was initiated against N.D. according to the Point 3 of the Part 2 of the Article 386 and the Part 1 of the Article 335 of RA Criminal Code, against G.Z. and A.Z. - according to the Part 1 of the Article 474 of RA Criminal Code.