Անդրազգային հանցավոր կազմակերպությունը հափշտակել է 16 մլն դրամ․ հետախուզվող անձը կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում իրականացվում է անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ և արտերկրի մի խումբ քաղաքացիներ 2023 թվականի դեկտեմբերից ստեղծել և մինչև 2024 թվականի հոկտեմբերի 12-ը ղեկավարել են կայուն և միավորված հանցավոր կազմակերպություն, որի մասնակիցների գործողությունները ղեկավարելու և համակարգելու նպատակով ստեղծել են բազմաստիճան հիերարխիկ կառուցվածք ու մասնագիտացման հիման վրա հիմնված դերաբաշխում, մշակել վարքագծի և արգելքների ներխմբային նորմեր ու հետևել դրանց պահպանմանը, ներդրել հանցագործությունների կատարման հստակ և մանրակրկիտ մտածված մեխանիզմներ, ներդրումային խարդախություններից արդեն իսկ տուժած անձանց գիտակցության վրա հոգեբանորեն ներազդելու հնարքներ, ապահովել հանցանքների կատարման համար անհրաժեշտ համակարգիչներով և այլ տեխնիկական միջոցներով ու ծրագրային ապահովումներով, մեծաթիվ տուժողների գայթակղելու նպատակով սոցիալական ցանցերում իրականացրել գովազդներ և վստահությունն ամրապնդելու համար կիրառել կեղծ բովանդակությամբ համացանցային կայք, վարձակալել հարմարավետ գրասենյակային տարածքներ, ինչպես նաև տարբեր ժամանակահատվածներում ու ժամկետներով հավաքագրել և ներգրավել են կազմակերպության բազմաթիվ անդամների:
Նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից առնվազն 16 մլն 94 հզր 945 ՀՀ դրամ գումարի հափշտակություն կատարելու հանգամանքը։
Հանցավոր կազմակերպության մասնակից՝ հետախուզվող Ռ.Պ.-ն կալանավորվել է:
Նրա վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Транснациональная преступная организация похитила 16 млн драмов․ разыскиваемый арестован
В управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, проводится предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту совершения транснациональной преступной организацией компьютерного хищения в особо крупных размерах.
В ходе предварительного следствия уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что группа граждан РА и других стран с декабря 2023 года создала и до 12 октября 2024 года руководила стабильной и сплоченной преступной организацией, с целью руководства и координации действий участников которой создали многоуровневую иерархическую структуру и распределение ролей, основанное на специализации, разработали внутригрупповые нормы поведения и запретов и следили за их соблюдением, внедрили четкие и тщательно продуманные механизмы совершения преступлений, уловки для психологического воздействия на сознание лиц, уже пострадавших от мошенничества с инвестициями, обеспечили компьютерами и другими техническими средствами и программным обеспечением, необходимыми для совершения преступлений, внедрили рекламы в социальных сетях с целью соблазнения большого числа жертв и использование веб-сайта с поддельным контентом для укрепления доверия, арендовали удобные офисные помещения, а также завербовали многочисленных членов организации в разные периоды и сроки.
В ходе предварительного следствия было обосновано обстоятельство хищения преступной организацией не менее 16 млн 94 тыс. 945 драмов РА.
Участник преступной организации, разыскиваемый Р.П. был арестован.
Уголовное производство в отношении него с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения.