Ավարտվել է ոստիկանի կողմից քաղաքացուն խոշտանգելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ոստիկանի կողմից անձին խոշտանգելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի սեպտեմբերի 22-ին ոստիկանը ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում, տեղեկություն ստանալու նպատակով խոշտանգել է անձին՝ վերջինիս պատճառելով ֆիզիկական ուժեղ ցավ և հոգեկան ուժեղ տառապանք։
Բացի այդ, ոստիկան Գ.Մ.-ն ներկա գտնվելով գործընկերոջ՝ Հ.Հ.-ի կողմից անձին խոշտանգելուն՝ միջոցներ չի ձեռնարկել վերջինիս նկատմամբ բռնության գործադրումը կանխելու ուղղությամբ, իր լիազորություններն իրականացնելիս իրեն հայտնի դարձած ծանր հանցագործության դեպքին անմիջականորեն ականատես լինելով՝ քննիչին կամ դատախազին չի ներկայացրել հանցանքի մասին հաղորդում: Փոխարենը՝ տեսանկարահանել է Հ.Հ.-ի կողմից անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելու տեսարանը։
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ոստիկան Հ․Հ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշտանգումը), իսկ Գ․Մ․-ի նկատմամբ՝ 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը)։

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту применения пыток в отношении гражданина со стороны полицейского
В Управлении по расследованию преступлений пыток и злоупотребления либо превышения полномочий должностными лицами с применением насилия Главного управления по расследованию особо важных дел СК РА завершено предварительное следствие уголовного производства, инициированного по факту применения пыток к лицу со стороны полицейского.
В ходе предварительного следствия были получены очевидные фактические данные о том, что 22 сентября 2025 года полицейский с целью получения информации применил пытки к человеку в Управлении города Еревана полиции МВД РА, причинив последнему сильную физическую боль и сильные душевные страдания.
Кроме того, полицейский Г.М., в присутствии коллеги А.А. не принял мер по предотвращению применения насилия со стороны последнего в отношении гражданина, будучи непосредственным свидетелем случая тяжкого преступления, о котором ему стало известно при осуществлении своих полномочий, не представил следователю или прокурору сообщение о преступлении. Вместо этого снял на видео сцену применения насилия в отношении лица со стороны А.А.
В отношении полицейского Главного управления уголовной полиции МВД РА А. А. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 450 Уголовного кодекса (пытки), а в отношении Г. М. - по части 1 статьи 441 (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий).