Քննչական կոմիտեի ստեղծման օրվանից ի վեր՝ 2025 թվականի ընթացքում գրանցվել է դատավարական ավարտների և գույքային վնասի վերականգնումների ամենաբարձր ցուցանիշը. Կոլեգիայի նիստում ամփոփվել են նախորդ տարվա աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 16-ին տեղի է ունեցել Կոլեգիայի նիստ, որի ընթացքում ամփոփվել են Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի աշխատանքները:
Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալները և առանձին կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները՝ ըստ համակարգման ոլորտների, ներկայացրել են բազմադրվագ, մեծածավալ, հասարակական հնչեցություն ունեցող բազմաթիվ քրեական վարույթներ, որոնց վերաբերյալ Քննչական կոմիտեն պարբերաբար հանդես է եկել հրապարակումներով, ինչպես նաև անդրադարձել են 2024 թվականի համեմատ գրանցված դրական ցուցանիշներին:
Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների 2025 թվականի ընթացքում կատարած աշխատանքների ամփոփման արդյունքում արձանագրվել է հետևյալը.
Հաշվետու ժամանակահատվածում Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների կողմից ընդունվել է 74.893 հաղորդում (2024 թվականին՝ 69.415, աճել է 5.478-ով), որից 57.672-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Քննվել է 224.444 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 207.132, աճել է 17.312-ով):
Առանց նախորդ տարիներին հաշվառված 128.279 և Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների միջև ուղարկված 5.234 քրեական վարույթների՝ 2025 թվականի ընթացքում քննվել է 90.931 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 85.341 քրեական վարույթ, աճել է 5.590-ով):
2025 թվականի ընթացքում քննված 90.931 քրեական վարույթից 41.761-ն ավարտվել է (2024 թվականին՝ 37.947, աճել է 3.814-ով), 260-ն ուղարկվել է այլ նախաքննական մարմին (2024 թվականին՝ 297, նվազել է 37-ով), 7.221-ը` միացվել է (2024 թվականին՝ 6.815, աճել է 406-ով), 20.450-ը հաշվառվել է (2024 թվական՝ 18.144, աճել է 2.306-ով), 2-ով վերացվել է մաս անջատելու որոշումը (2024 թվականին՝ 8, նվազել է 6-ով), իսկ 21.237 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2026 թվական (2025 թվականին՝ 22.130, նվազել է 893-ով): Փոխանցված քրեական վարույթներից 989-ով հարուցված է հանրային քրեական հետապնդում, որից 159-ը՝ ոչ մեծ, 308-ը՝ միջին ծանրության, 388-ը՝ ծանր և 134-ը՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ են:
Այսպիսով, 90.931 վարույթից լուծվել է 69.694-ի ընթացքը (2024 թվականին՝ 63.211, աճել են 6.483-ով):
Բարձր է եղել արդյունավետությունը հատկապես դատավարական ավարտներով, մասնավորապես` դատարան ուղարկված քրեական վարույթներով։
Ավարտված 41.761 քրեական վարույթից 14.650-ը՝ 15.533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 11.825 քրեական վարույթ` 12.805 անձի վերաբերյալ, դատարան ուղարկված վարույթների քանակն աճել է 2.825-ով, իսկ անձանց քանակը` 2.728-ով):
Ընդհանուր արտադրողականությունը կազմել է 76.6% (2024 թվականին՝ 74.1%, աճել է 2.5%-ով): Մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը 90.931 վարույթի պայմաններում կազմել է 142 քրեական վարույթ, (2024 թվականին՝ 132, աճել է 10-ով):
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի կարգով քննիչների կողմից ներկայացվել է 744 միջնորդագիր (2024 թվականին՝ 302, աճել է 442-ով):
2025 թվականի ընթացքում ավարտված և անավարտ վարույթներով պատճառված գույքային վնասից վերականգնվել է ընդհանուր 47 մլրդ 159 մլն 552 հզր ՀՀ դրամը՝ (2024 թվականին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր ՀՀ դրամ, աճել է 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր-ով): Բացի այդ, արգելանք է դրվել ընդհանուր 12 մլրդ 990 մլն 207 հզր ՀՀ դրամ արժողության գույքի և դրամական միջոցների վրա, որից միայն 11 մլրդ 696 մլն 13 հզր-ը՝ դրամական միջոցներ:
Զգալի աշխատանքներ են տարվել նաև Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թափուր հաստիքների համալրման ուղղությամբ: Հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումներում նախատեսված 1.014 հաստիքից 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ համալրված է 813-ը, թափուր հաստիքների քանակը՝ 201:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածուների ցուցակի համալրման նպատակով անցկացվել է 5 քննություն, որոնց մասնակցելու դիմում է ներկայացրել 496 անձ (2024 թվականին՝ 478): Արդարադատության ակադեմիան ավարտել է 79 անձ (2024 թվականին՝ 58 անձ): 01.01.2025թ.-ից մինչ օրս պաշտոնի նշանակվել է 137 անձ:
Նշանակումներ են կատարվել նաև բարձրագույն և գլխավոր պաշտոններում, որից բարձրագույն պաշտոնում՝ 18 (Քննչական կոմիտեի նախագահի 3 տեղակալ, 5 գլխավոր վարչության պետ, 10 գլխավոր վարչության պետի տեղակալ), գլխավոր պաշտոնում՝ 64 (գլխավոր վարչության` վարչության պետեր և պետերի տեղակալներ, մարզային վարչության և բաժնի պետեր և պետերի տեղակալներ:
2025 թվականի ընթացքում կարգապահական պատասխանատվության է ենթարկվել ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող 55 անձ (2024 թվականին՝ 144):
Մասնավորապես՝
• 16-ի նկատմամբ կիրառվել է «զգուշացում» (2024 թվականին՝ 30),
• 27-ի նկատմամբ կիրառվել է «նկատողություն» (2024 թվականին՝ 58),
• 10-ի նկատմամբ կիրառվել է «խիստ նկատողություն» (2024 թվականին՝ 51),
• 2-ի նկատմամբ «դասային աստիճանի իջեցում մեկ աստիճանով» (2024 թվականին՝ 0):
Չնայած հաշվետու ժամանակահատվածում կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու դեպքերը կտրուկ նվազել են, մեղմացել են նաև կիրառված տույժերի տեսակները, սակայն դրան զուգահեռ քննիչների կողմից կարգապահության անկում չի գրանցվել:
Ելույթների ավարտին զեկուցողներն անդրադարձել են առաջիկա անելիքներին, հանդես եկել առաջարկություններով, որոնք կնպաստեն հետագայում քրեական վարույթների քննության արդյունավետության բարձրացմանը:
Կոլեգիայի ընթացքում տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողությունը.
• ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալներ Վազգեն Ավետիսյանը, Արման Ասլանյանը, Արսեն Այվազյանը և Արմեն Գևորգյանը պարգևատրվել են «Իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման համար» մեդալով:
• ՀՀ քննչական կոմիտեի «տարվա լավագույն ստորաբաժանում» է ճանաչվել Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունը:
• Երևան քաղաքի քննչական վարչության «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժինը։
• Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Վեցերորդ կայազորային քննչական բաժինը։
• Մարզային քննչական վարչությունների «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Լոռու մարզային քննչական վարչությունը։
• «Տարվա քննիչ» է ճանաչվել Կոտայքի մարզային քննչական վարչության ավագ քննիչ Սմբատ Սմբատյանը։
• «Տարվա լավագույն քննիչ» է ճանաչվել Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի ՀԿԳ ավագ քննիչ Գոռ Դավթյանը:
Քննչական կոմիտեի մի շարք ծառայողներ պարգևատրվել են «Խիզախության համար» մեդալով և հուշանվեր ժամացույցով:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում տեղի է ունեցել նաև նորանշանակ քննիչների երդման արարողությունը։
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ամփոփելով 2025 թվականի աշխատանքները շեշտել է, որ ներկայացված վիճակագրական տվյալները պարզապես թվեր չեն, այլ տարվա ընթացքում կատարված ամենօրյա հետևողական աշխատանքի արդյունք, որի շնորհիվ հնարավոր է եղել ոչ միայն կանխել անհիմն կերպով «պասիվացված» քրեական վարույթների շարունակական բնույթ կրող աճման գործընթացը, լուծել տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթների ընթացքը, այլև զգալիորեն ավելացնել քննիչների աշխատանքի գնահատման ամենակարևոր ցուցանիշը՝ արտադրողականությունը։
Արթուր Պողոսյանը վստահեցրել է, որ սահմանված առաջնահերթություններն իրականություն են դարձել և տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքը տվել է իր արդյունքը, ինչի վկայությունն է այն, որ Քննչական կոմիտեի ստեղծման օրվանից ի վեր՝ 2025 թվականի ընթացքում գրանցվել է դատավարական ավարտների և գույքային վնասի վերականգնումների ամենաբարձր ցուցանիշը։
Անդրադառնալով հանրային հնչեղություն ստացած քրեական վարույթներին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը ընդգծել է, որ տարիներ շարունակ քննված բազմաթիվ վարույթներ հանգուցալուծվել են հենց 2025 թվականի ընթացքում և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան։
Արթուր Պողոսյանը խոսելով կադրային փոփոխություններից հավաստիացրել է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները կրելու են շարունակակական բնույթ և յուրաքանչյուր ծառայող պետք է վստահ լինի, որ առաջին հերթին գնահատվելու է ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի բարեվարք լինելը, մասնագիտական պատրաստվածությունը, աշխատասիրությունը, կարգապահությունը և պետությանը անվերապահորեն ծառայելու կամքը և միայն այդ հատկանիշների շնորհիվ է հնարավոր ապահովել մասնագիտական կարիերայի շարունակական աճ և առաջընթաց։
Քննչական կոմիտեի նախագահն անդրադառնալով քննիչների առջև դրված խնդիրների հետևողական լուծմանն ուղղված աշխատանքների պլանավորմանը՝ նշել է, որ նույնիսկ մեկ օրվա հապաղումը կարող է հանգեցնել ոչ միայն քրեական վարույթների շարունակական աճին, այլև վտանգի տակ դնել տուժողների խախտված իրավունքների և օրինական շահերի վերականգնման գործընթացը, ինչպես նաև հանցանք կատարած անձի և առերևույթ հանցավոր իրադարձության ամբողջական բացահայտումը։
Նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու և քրեական վարույթների ձգձգումները բացառելու նպատակով Քննչական կոմիտեի նախագահը նիստի ընթացքում տվել է հանձնարարականներ՝ սահմանելով դրանք կատարելու հստակ ժամկետներ:
Կոլեգիայի ավարտին Արթուր Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Քննչական կոմիտեի ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող ծառայողներին և աջակցող ստորաբաժանումների աշխատակիցներին իրենց կատարած ամենօրյա աշխատանքի և նվիրվածության համար՝ ընդգծելով, որ Քննչական կոմիտեն որպես ՀՀ-ում գործող ամենամեծ նախաքննական մարմին, ունի բավարար ներուժ և օրենքով վերապահված անհրաժեշտ գործիքակազմ՝ դիմագրավելու բոլոր տեսակի մարտահրավերներին՝ անկախ դրանց ծագումնաբանությունից:
Քննչական կոմիտեի նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ քննիչներին՝ քննիչի պատվաբեր պաշտոնը ստանձնելու և երդման կապակցությամբ, հույս հայտնելով, որ մասնագիտական գործունեության ընթացքում վերջիններս հավատարիմ են մնալու երդմանը և անվերապահորեն առաջնորդվելու են հանրությանը ծառայելու և հանրային բարիք ստեղծելու գիտակցումով:

С момента создания Следственного комитета в ходе 2025 года был зафиксирован самый высокий уровень завершения судебного разбирательства и возмещения имущественного ущерба. на заседании коллегии подведены итоги работы за прошлый год
16 февраля 2026 года под председательством Председателя Следственного комитета Республики Армения Артура Погосяна состоялось заседание коллегии, в ходе которого были подведены итоги работы Следственного комитета за 2025 год.
Заместители Председателя Следственного комитета и руководители отдельных структурных подразделений по сферам координации представили многоэпизодные, крупномасштабные, имеющие общественное звучание уголовные производства, по которым Следственный комитет периодически выступал с публикациями, а также коснулись положительных показателей, зарегистрированных по сравнению с 2024 годом.
В результате подведения итогов работы, проделанной подразделениями Следственного комитета в течение 2025 года, было зафиксировано следующее:
За отчетный период подразделениями Следственного комитета было принято 74 893 сообщения (в 2024 году – 69 415, увеличилось на 5 478), из которых по 57 672 были инициированы уголовные производства. Расследовано 224 444 уголовных производства (в 2024 году – 207 132, увеличилось на 17 312).
Без учета 128 279 уголовных производств, зарегистрированных в предыдущие годы, и 5 234 уголовных производств, направленных между подразделениями Следственного комитета, в течение 2025 года было расследовано 90 931 уголовное производство (в 2024 году – 85 341 уголовное производство, увеличилось на 5 590).
Из 90 931 уголовного производства, расследованного в течение 2025 года, завершено 41 761 (в 2024 году – 37 947, увеличилось на 3 814), 260 направлены в другие органы предварительного следствия (в 2024 году – 297, сократилось на 37), 7 221 соединены (в 2024 году – 6 815, увеличилось на 406), было зарегистрировано 20 450 (в 2024 году – 18 144, увеличилось на 2 306), по 2 отменены постановления о выделении части (в 2024 году – 8, сократилось на 6), а 21 237 уголовных производств было передано на 2026 (в 2025 году – 22 130, сократилось на 893). Из переданных уголовных производств по 989 возбуждены публичные уголовные преследования, из которых 159 – относительно преступлений небольшой тяжести, 308 – средней тяжести, 388 – тяжкие и 134 – особо тяжкие преступления.
Таким образом, из 90 931 производства был разрешен ход по 69 694 (в 2024 году – 63 211, увеличено на 6 483).
Была высокая эффективность, особенно в отношении процессуальных завершений, в частности, уголовных производств, переданных в суд.
Из 41 761 завершенного уголовного производства 14 650 с обвинительным заключением в отношении 15 533 лиц были направлены в суд (в 2024 году 11 825 уголовных производств в отношении 12 805 лиц, количество производств, направленных в суд, увеличилось на 2 825, а количество лиц – на 2 728).
Общая производительность составила 76,6% (в 2024 году – 74,1%, увеличилась на 2,5%). Средняя нагрузка на одного следователя при 90 931 производстве составила 142 уголовных производства (в 2024 году – 132, увеличилась на 10).
В соответствии со статьей 185 Уголовно-процессуального кодекса РА следователями было подано 744 ходатайства (в 2024 году – 302, увеличилась на 442).
В течение 2025 года из имущественного ущерба, причиненного в результате завершенных и незавершенных производств, было восстановлено в общей сложности 47 млрд 159 млн 552 тыс. драмов РА (в 2024 году – 39 млрд 118 млн 327 тыс. драмов, увеличилась на 8 млрд 41 млн 225 тыс.). Кроме того, наложен арест на имущество и денежные средства на общую сумму 12 млрд 990 млн 207 тыс. драмов РА, из которых только 11 млрд 696 млн 13 тыс. - денежные средства.
Значительная работа была проделана также в направлении пополнения вакантных должностей лиц, занимающих автономные должности в Следственном комитете. Из 1014 штатных единиц, предусмотренных в основных профессиональных структурных подразделениях, по состоянию на 31 декабря 2025 года было укомплектовано 813, количество вакансий составило 201.
С целью пополнения списка кандидатов лиц, занимающих автономные должности, за отчетный период было проведено 5 экзаменов, заявки на участие в которых подали 496 человек (в 2024 году – 478). Академию юстиции окончили 79 лиц (в 2024 году – 58 лиц). С 01.01.2025 г. по настоящий день на эту должность было назначено 137 лиц.
Были также назначены на высшие и главные должности, из которых 18 – на высшей должности (3 заместителя председателя Следственного комитета, 5 начальников Главного управления, 10 заместителей начальника Главного управления), 64 – на главной должности (начальники и заместители начальников Главного управления, начальники и заместители начальников марзовых управлений и отделов.
В течение 2025 года к дисциплинарной ответственности были привлечены 55, занимающих автономные должности (в 2024 году – 144), из которых
- в отношении 16 было назначено «предупреждение» (в 2024 году – 30),
- в отношении 27 был назначен «выговор» (в 2024 году – 58),
- в отношении 10 был назначен «строгий выговор» (в 2024 году – 51),
- в отношении 2 назначено «понижение классного чина на одну ступень» (в 2024 году – 0).
Несмотря на то, что за отчетный период случаи привлечения к дисциплинарной ответственности резко сократились, а также смягчились виды применяемых наказаний, но параллельно с этим следователями не было зарегистрировано снижения дисциплины.
В конце выступлений докладчики коснулись предстоящих действий, выступили с предложениями, которые в дальнейшем будут способствовать повышению эффективности расследования уголовных производств.
Во время коллегии состоялась церемония награждения.
- Заместители председателя Следственного комитета РА Вазген Аветисян, Арман Асланян, Арсен Айвазян и Армен Геворгян были награждены медалью “За укрепление правопорядка и законности”.
- «Лучшим подразделением года» Следственного комитета РА признано Управление по расследованию преступлений в сфере торговли людьми, направленных против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотических средств Главного управления по расследованию особо важных дел.
- «Подразделением года» Следственного управления города Еревана признано Следственный отдел административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана.
- «Подразделением года» Главного военного следственного управления было признано 6-е гарнизонное следственное управление.
- «Подразделением года» Следственного управления марзов признано Следственное управление Лорийского марза.
- «Следователем года» признан следователь по особо важным делам Следственного управления Котайкского марза, советник юстиции третьего класса Смбат Смбатян.
- «Лучшим следователем года» признан старший следователь по особо важным делам Отдела по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Гор Давтян.
Ряд сотрудников Следственного комитета награждены медалью «За отвагу» и памятными часами.
В ходе заседания коллегии также состоялась церемония приведения к присяге новоназначенных следователей.
Подводя итоги работы Следственного комитета за 2025 год, председатель Артур Погосян подчеркнул, что представленные статистические данные – это не просто цифры, а результат ежедневной последовательной работы, проделанной в течение года, благодаря которой удалось не только предотвратить процесс непрерывного роста необоснованно «пассивированных» уголовных производств, решить ход уголовных производств, расследуемых в течение длительного времени, но и значительно повысить самый важный показатель оценки работы следователей – производительность.
Артур Погосян заверил, что установленные приоритеты стали реальностью, и работа, проделанная в течение года, принесла свои плоды, свидетельством чего является то, что с момента создания Следственного комитета в 2025 году был зафиксирован самый высокий показатель завершения судебных разбирательств и возмещения имущественного ущерба.
Коснувшись уголовных производств, получивших общественный резонанс, председатель Следственного комитета подчеркнул, что многие производства, расследовавшиеся годами, были разрешены именно в течение 2025 года и направлены в суд с обвинительным заключением.
Говоря о кадровых изменениях, Артур Погосян заверил, что работы в этом направлении будут носить непрерывный характер, и каждый служащий должен быть уверен, что в первую очередь будут оценены добросовестность, профессиональная подготовка, трудолюбие, дисциплина и воля человека, занимающего автономную должность, безоговорочно служить государству, и только благодаря этим качествам можно обеспечить непрерывный рост и прогресс в профессиональной карьере.
Коснувшись планирования работ, направленных на последовательное решение задач, стоящих перед следователями, председатель Следственного комитета отметил, что задержка даже на один день может привести не только к продолжающемуся росту уголовных производств, но и поставить под угрозу процесс восстановления нарушенных прав и законных интересов потерпевших, а также полное раскрытие лица, совершившего преступление, и предполагаемого преступного события.
С целью повышения эффективности предварительного следствия и исключения затягивания уголовных производств председатель Следственного комитета в ходе заседания дал поручения, установив четкие сроки их выполнения.
В завершение коллегии Артур Погосян поблагодарил служащих Следственного комитета, занимающих автономные должности, и сотрудников содействующих подразделений за их ежедневную работу и преданность делу, подчеркнув, что Следственный комитет, как крупнейший орган предварительного следствия, действующий в Армении, обладает достаточным потенциалом и необходимым инструментарием, предусмотренным законом, для решения всех видов проблем, независимо от их происхождения.
Председатель Следственного комитета поздравил новоназначенных следователей с вступлением в почетную должность следователя и принесением присяги, выразив надежду, что в ходе профессиональной деятельности последние останутся верны присяге и будут безоговорочно руководствоваться осознанием служения обществу и создания общественного блага.