Քննչական կոմիտեի ստեղծման օրվանից ի վեր՝ 2025 թվականի ընթացքում գրանցվել է դատավարական ավարտների և գույքային վնասի վերականգնումների ամենաբարձր ցուցանիշը. Կոլեգիայի նիստում ամփոփվել են նախորդ տարվա աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 16-ին տեղի է ունեցել Կոլեգիայի նիստ, որի ընթացքում ամփոփվել են Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի աշխատանքները:
Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալները և առանձին կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները՝ ըստ համակարգման ոլորտների, ներկայացրել են բազմադրվագ, մեծածավալ, հասարակական հնչեցություն ունեցող բազմաթիվ քրեական վարույթներ, որոնց վերաբերյալ Քննչական կոմիտեն պարբերաբար հանդես է եկել հրապարակումներով, ինչպես նաև անդրադարձել են 2024 թվականի համեմատ գրանցված դրական ցուցանիշներին:
Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների 2025 թվականի ընթացքում կատարած աշխատանքների ամփոփման արդյունքում արձանագրվել է հետևյալը.
Հաշվետու ժամանակահատվածում Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների կողմից ընդունվել է 74.893 հաղորդում (2024 թվականին՝ 69.415, աճել է 5.478-ով), որից 57.672-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Քննվել է 224.444 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 207.132, աճել է 17.312-ով):
Առանց նախորդ տարիներին հաշվառված 128.279 և Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների միջև ուղարկված 5.234 քրեական վարույթների՝ 2025 թվականի ընթացքում քննվել է 90.931 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 85.341 քրեական վարույթ, աճել է 5.590-ով):
2025 թվականի ընթացքում քննված 90.931 քրեական վարույթից 41.761-ն ավարտվել է (2024 թվականին՝ 37.947, աճել է 3.814-ով), 260-ն ուղարկվել է այլ նախաքննական մարմին (2024 թվականին՝ 297, նվազել է 37-ով), 7.221-ը` միացվել է (2024 թվականին՝ 6.815, աճել է 406-ով), 20.450-ը հաշվառվել է (2024 թվական՝ 18.144, աճել է 2.306-ով), 2-ով վերացվել է մաս անջատելու որոշումը (2024 թվականին՝ 8, նվազել է 6-ով), իսկ 21.237 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2026 թվական (2025 թվականին՝ 22.130, նվազել է 893-ով): Փոխանցված քրեական վարույթներից 989-ով հարուցված է հանրային քրեական հետապնդում, որից 159-ը՝ ոչ մեծ, 308-ը՝ միջին ծանրության, 388-ը՝ ծանր և 134-ը՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ են:
Այսպիսով, 90.931 վարույթից լուծվել է 69.694-ի ընթացքը (2024 թվականին՝ 63.211, աճել են 6.483-ով):
Բարձր է եղել արդյունավետությունը հատկապես դատավարական ավարտներով, մասնավորապես` դատարան ուղարկված քրեական վարույթներով։
Ավարտված 41.761 քրեական վարույթից 14.650-ը՝ 15.533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 11.825 քրեական վարույթ` 12.805 անձի վերաբերյալ, դատարան ուղարկված վարույթների քանակն աճել է 2.825-ով, իսկ անձանց քանակը` 2.728-ով):
Ընդհանուր արտադրողականությունը կազմել է 76.6% (2024 թվականին՝ 74.1%, աճել է 2.5%-ով): Մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը 90.931 վարույթի պայմաններում կազմել է 142 քրեական վարույթ, (2024 թվականին՝ 132, աճել է 10-ով):
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի կարգով քննիչների կողմից ներկայացվել է 744 միջնորդագիր (2024 թվականին՝ 302, աճել է 442-ով):
2025 թվականի ընթացքում ավարտված և անավարտ վարույթներով պատճառված գույքային վնասից վերականգնվել է ընդհանուր 47 մլրդ 159 մլն 552 հզր ՀՀ դրամը՝ (2024 թվականին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր ՀՀ դրամ, աճել է 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր-ով): Բացի այդ, արգելանք է դրվել ընդհանուր 12 մլրդ 990 մլն 207 հզր ՀՀ դրամ արժողության գույքի և դրամական միջոցների վրա, որից միայն 11 մլրդ 696 մլն 13 հզր-ը՝ դրամական միջոցներ:
Զգալի աշխատանքներ են տարվել նաև Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թափուր հաստիքների համալրման ուղղությամբ: Հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումներում նախատեսված 1.014 հաստիքից 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ համալրված է 813-ը, թափուր հաստիքների քանակը՝ 201:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածուների ցուցակի համալրման նպատակով անցկացվել է 5 քննություն, որոնց մասնակցելու դիմում է ներկայացրել 496 անձ (2024 թվականին՝ 478): Արդարադատության ակադեմիան ավարտել է 79 անձ (2024 թվականին՝ 58 անձ): 01.01.2025թ.-ից մինչ օրս պաշտոնի նշանակվել է 137 անձ:
Նշանակումներ են կատարվել նաև բարձրագույն և գլխավոր պաշտոններում, որից բարձրագույն պաշտոնում՝ 18 (Քննչական կոմիտեի նախագահի 3 տեղակալ, 5 գլխավոր վարչության պետ, 10 գլխավոր վարչության պետի տեղակալ), գլխավոր պաշտոնում՝ 64 (գլխավոր վարչության` վարչության պետեր և պետերի տեղակալներ, մարզային վարչության և բաժնի պետեր և պետերի տեղակալներ:
2025 թվականի ընթացքում կարգապահական պատասխանատվության է ենթարկվել ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող 55 անձ (2024 թվականին՝ 144):
Մասնավորապես՝
• 16-ի նկատմամբ կիրառվել է «զգուշացում» (2024 թվականին՝ 30),
• 27-ի նկատմամբ կիրառվել է «նկատողություն» (2024 թվականին՝ 58),
• 10-ի նկատմամբ կիրառվել է «խիստ նկատողություն» (2024 թվականին՝ 51),
• 2-ի նկատմամբ «դասային աստիճանի իջեցում մեկ աստիճանով» (2024 թվականին՝ 0):
Չնայած հաշվետու ժամանակահատվածում կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու դեպքերը կտրուկ նվազել են, մեղմացել են նաև կիրառված տույժերի տեսակները, սակայն դրան զուգահեռ քննիչների կողմից կարգապահության անկում չի գրանցվել:
Ելույթների ավարտին զեկուցողներն անդրադարձել են առաջիկա անելիքներին, հանդես եկել առաջարկություններով, որոնք կնպաստեն հետագայում քրեական վարույթների քննության արդյունավետության բարձրացմանը:
Կոլեգիայի ընթացքում տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողությունը.
• ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալներ Վազգեն Ավետիսյանը, Արման Ասլանյանը, Արսեն Այվազյանը և Արմեն Գևորգյանը պարգևատրվել են «Իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման համար» մեդալով:
• ՀՀ քննչական կոմիտեի «տարվա լավագույն ստորաբաժանում» է ճանաչվել Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունը:
• Երևան քաղաքի քննչական վարչության «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժինը։
• Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Վեցերորդ կայազորային քննչական բաժինը։
• Մարզային քննչական վարչությունների «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Լոռու մարզային քննչական վարչությունը։
• «Տարվա քննիչ» է ճանաչվել Կոտայքի մարզային քննչական վարչության ավագ քննիչ Սմբատ Սմբատյանը։
• «Տարվա լավագույն քննիչ» է ճանաչվել Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի ՀԿԳ ավագ քննիչ Գոռ Դավթյանը:
Քննչական կոմիտեի մի շարք ծառայողներ պարգևատրվել են «Խիզախության համար» մեդալով և հուշանվեր ժամացույցով:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում տեղի է ունեցել նաև նորանշանակ քննիչների երդման արարողությունը։
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ամփոփելով 2025 թվականի աշխատանքները շեշտել է, որ ներկայացված վիճակագրական տվյալները պարզապես թվեր չեն, այլ տարվա ընթացքում կատարված ամենօրյա հետևողական աշխատանքի արդյունք, որի շնորհիվ հնարավոր է եղել ոչ միայն կանխել անհիմն կերպով «պասիվացված» քրեական վարույթների շարունակական բնույթ կրող աճման գործընթացը, լուծել տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթների ընթացքը, այլև զգալիորեն ավելացնել քննիչների աշխատանքի գնահատման ամենակարևոր ցուցանիշը՝ արտադրողականությունը։
Արթուր Պողոսյանը վստահեցրել է, որ սահմանված առաջնահերթություններն իրականություն են դարձել և տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքը տվել է իր արդյունքը, ինչի վկայությունն է այն, որ Քննչական կոմիտեի ստեղծման օրվանից ի վեր՝ 2025 թվականի ընթացքում գրանցվել է դատավարական ավարտների և գույքային վնասի վերականգնումների ամենաբարձր ցուցանիշը։
Անդրադառնալով հանրային հնչեղություն ստացած քրեական վարույթներին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը ընդգծել է, որ տարիներ շարունակ քննված բազմաթիվ վարույթներ հանգուցալուծվել են հենց 2025 թվականի ընթացքում և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան։
Արթուր Պողոսյանը խոսելով կադրային փոփոխություններից հավաստիացրել է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները կրելու են շարունակակական բնույթ և յուրաքանչյուր ծառայող պետք է վստահ լինի, որ առաջին հերթին գնահատվելու է ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի բարեվարք լինելը, մասնագիտական պատրաստվածությունը, աշխատասիրությունը, կարգապահությունը և պետությանը անվերապահորեն ծառայելու կամքը և միայն այդ հատկանիշների շնորհիվ է հնարավոր ապահովել մասնագիտական կարիերայի շարունակական աճ և առաջընթաց։
Քննչական կոմիտեի նախագահն անդրադառնալով քննիչների առջև դրված խնդիրների հետևողական լուծմանն ուղղված աշխատանքների պլանավորմանը՝ նշել է, որ նույնիսկ մեկ օրվա հապաղումը կարող է հանգեցնել ոչ միայն քրեական վարույթների շարունակական աճին, այլև վտանգի տակ դնել տուժողների խախտված իրավունքների և օրինական շահերի վերականգնման գործընթացը, ինչպես նաև հանցանք կատարած անձի և առերևույթ հանցավոր իրադարձության ամբողջական բացահայտումը։
Նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու և քրեական վարույթների ձգձգումները բացառելու նպատակով Քննչական կոմիտեի նախագահը նիստի ընթացքում տվել է հանձնարարականներ՝ սահմանելով դրանք կատարելու հստակ ժամկետներ:
Կոլեգիայի ավարտին Արթուր Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Քննչական կոմիտեի ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող ծառայողներին և աջակցող ստորաբաժանումների աշխատակիցներին իրենց կատարած ամենօրյա աշխատանքի և նվիրվածության համար՝ ընդգծելով, որ Քննչական կոմիտեն որպես ՀՀ-ում գործող ամենամեծ նախաքննական մարմին, ունի բավարար ներուժ և օրենքով վերապահված անհրաժեշտ գործիքակազմ՝ դիմագրավելու բոլոր տեսակի մարտահրավերներին՝ անկախ դրանց ծագումնաբանությունից:
Քննչական կոմիտեի նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ քննիչներին՝ քննիչի պատվաբեր պաշտոնը ստանձնելու և երդման կապակցությամբ, հույս հայտնելով, որ մասնագիտական գործունեության ընթացքում վերջիններս հավատարիմ են մնալու երդմանը և անվերապահորեն առաջնորդվելու են հանրությանը ծառայելու և հանրային բարիք ստեղծելու գիտակցումով:

Since the Establishment of the Investigative Committee, in 2025 the Highest Rate of Completed Criminal Proceedings and Recovery of Pecuniary Damage Recorded․ Results of the Previous Year’s Work Summed up at the Board Session
On February 16, 2026 Board Session headed by Artur Poghosyan, the Chairman of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, was held, during which the Investigative Committee’s work carried out in 2025 was summed up.
Deputies Chairman and the heads of individual structural subdivisions of the Investigative Committee, according to their areas of coordination, presented numerous mu;ti-episode, large-scale  criminal proceeidngs of public resonance, about which the Investigative Committee has regularly issued public statements.
They also referred to the recorded positive indicators compared to 2024.
As a result of summarizing the work carried out by the subdivisions of the Investigative Committee during 2025, the following has been recorded:
In the reporting period 74.893 reports have been received in the subdivisions of the Investigative Committee (69.415 in 2024, increased by 5.478), on 57.672 of which a criminal proceeding was initiated.  224.444 criminal proceedings have been investigated (207.132 in 2024, increased by 17.312).
Excluding the 128,279 criminal proceedings registered in previous years and the 5,234 criminal proceedings transferred between subdivisions of the Investigative Committee, a total of 90,931 criminal proceedings have been investigated in 2025 (85.341 criminal proceedings in 2024, increased by 5.590).
41.761 of 90.931 criminal proceedings investigated in 2025 have been completed (37.947 in 2024, increased by 3.814), 260 have been sent to another investigative body (297 in 2024,, reduced by 37). 7.221 criminal proceedings have been combined (6.815 in 2024,, increased by 406), 20.450 have been registered (18.144, in 2024, increased by 2.306), within 2 criminal proceedings decision to separate a part has been  revoked (8 in 2024, reduced by 6), and 21.237 criminal proceedings have been transferred to 2026 (22.130 in 2025, reduced by 893). Within 989 of transferred criminal proceedings public criminal prosecution has been initiated, 159 of which concern minor offenses, 308 medium gravity offenses, 388  serious and particularly serious offenses.
Thus, 69.694 criminal proceedigns of 90.931 have been resolved (63.211 in 2024, increased by 6.483).
Efficiency has been particularly high in terms of procedural completions, especially with regard to criminal proceedings referred to court.
14.650 criminal proceedings of 41.761 with regard to 15.533 individuals, with the bill of indictment, have been referred to court (11.825 criminal proceedings with regard to 12.805 individuals in 2024, the number of the criminal proceedings referred to court has increased by 2.825, the number of individuals - by 2.728).
Overall productivity amounted to 76.6% (74.1% in 2024, an increase of 2.5%). Under the 90,931 proceedings, the average workload per investigator has been 142 criminal cases (132 in 2024, an increase of 10).
Under the Article 185 of the RA Criminal Procedure Code, investigators have submitted 744 motions (302 in 2024, an increase of 442).
A total of 47 billion 159 million 552 thousand AMD of the pecuniary damage caused within completed and incompleted criminal proceedings in 2025, has been recovered (39 billion 118 million 327 thousand AMD in 2024, increased by 8 billion 41 million 225 thousand AMD). Besides, a ban has been imposed to the property and monetary funds, worth 12 billion 990 million 207 thousand AMD, only 11 billion 696 million 13 thousand of which - monetary funds.
Significant efforts have also been made to fill vacant positions for officials holding autonomous position in the Investigative Committee. As of December 31, 2025, 813 of the 1,014 positions planned in the main professional structural subdivisions, have been filled, leaving 201 vacancies.
During the reporting period, 5 examinations have been held to fill the candidate list for officials holding autonomous position, with 496 individuals applying to participate (478 in 2024). 79 individuals have graduated from the Academy of Justice (58 in 2024). 137 individuals have been appointed since 01.01.2025.
Appointments have also been made to senior and chief positions, including 18 in senior positions (3 Deputies Chairman of the Investigative Committee, 5 Heads of General Departments, 10 Deputies Head of General Departments) and 64 in chief positions (Heads and Deputies Head of Department of General Departments, as well as Heads and Deputies Head of Regional Departments and Divisions).
In 2025, 55 officials holding autonomous positions have been subjected to disciplinary accountability (144 in 2024).
• “warning” was imposed to 16 (30 in 2024),
• “reprimand” was imposed to 27 (58 in 2024),
• “severe reprimand” was imposed to 10 (51 in 2024),
• “demotion by one rank”was imposed to  2 (0 in 2024).
Although the cases of imposing disciplinary accountability have sharply decreased during the reporting period and the severity of the measures applied has been mitigated, no decline in discipline among investigators has been recorded.
At the conclusion of the presentations, the speakers addressed upcoming tasks and made proposals aimed at further improving the efficiency of investigation of criminal proceedings.
An awards ceremony took place during the Board Session:
• Deputies Chairman of the RA Investigative Committee Vazgen Avetisyan, Arman Aslanyan, Arsen Ayvazyan and Armen Gevorgyan were awarded the medal “For Strengthening Law and Legality”.
• The Department for Investigation of Crimes on Human Trafficking, against Sexual Immunity of Juveniles and Illegal Turnover of Drugs of General Department fot Investigation of Particularly Important Cases was found “The Best Subdivision of the Year”.
• The Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts was found “The Subdivision of the Year” of Yerevan Investigative Department.
• The Sixth Garrison Investigative Unit was found “The Subdivision of the Year” of General Military Investiagtive Department.
• Lori Regional investigative Department was found “The Subdivision of the Year”of regional investigative departments.
• Smbat Smbatyan, investigator of Kotayk Regional Investigative Department was found “The Best Investigator of the Year”.
• Gor Davtyan, senior investigator for particularly important cases of the Division for Investigation of Grave Crimes of Yerevan Investigative Department was found “The Best Investigator of the Year”.
A number of officials of the Investigative Committee were awarded the medal “For Courage” and a souvenir watch.
During the Board Session, a swearing-in ceremony for newly appointed investigators also took place.
Summing up the work carried out in 2025, the Chairman of the Investigative Committee Artur Poghosyan emphasized that the presented statistical data are not merely figures, but the result of consistent daily work carried out throughout the year. Thanks to this, it was possible not only to prevent the continued growth of unjustifiably “inactive” criminal proceedings and to resolve the progress of long-pending cases, but also to significantly increase the most important indicator of investigators’ performance productivity.
Arthur Poghosyan assured that the priorities set have become a reality and that the work carried out during the year has yielded results, as evidenced by the fact that, since the establishment of the Investigative Committee, the highest rate of procedural completions and recovery of property damage has been recorded in 2025.
Referring to criminal proceedings of public resonance, the Chairman of the Investigative Committee emphasized that many cases investigated over the years have been resolved precisely in 2025 and have been referred to court with the bill of indictments.
Speaking about personnel changes, Artur Poghosyan assured that work in this direction will be ongoing, and that every employee should be confident that, first and foremost, the integrity, professional competence, diligence, discipline, and unconditional commitment to serving the state of the officials holding autonomous position will be evaluated. Only through these qualities it is possible to ensure continuous professional career growth and advancement.
Referring to the planning of work aimed at the consistent resolution of the tasks set before investigators, the Chairman of the Investigative Committee noted that even a one-day delay may lead not only to a continued increase in criminal proceedings, but also jeopardize the restoration of violated rights and lawful interests of victims, as well as the full disclosure of the person who committed the crime and the alleged criminal incident.
In order to increase the efficiency of preliminary investigations and eliminate delays in criminal proceedings, the Chairman of the Investigative Committee issued instructions during the session, setting specific deadlines for their implementation.
At the conclusion of the Board Session, Artur Poghosyan expressed his gratitude to the officials holding autonomous position in the Investigative Committee and the employees of supporting subdivisions for their daily work and dedication. He emphasized that the Investigative Committee, as the largest investigative body operating in the Republic of Armenia, has sufficient potential and the necessary legal tools to address all types of challenges, regardless of their origin.
The Chairman of the Investigative Committee congratulated the newly appointed investigators on assuming the honorable position of investigator and on their swearing-in, expressing hope that, in the course of their professional activities, they will remain faithful to their oath and be guided unconditionally by the commitment to serve the public and with awareness of creating public good.