Ավագանու ցուցակում ընդգրկված և նույն դաշինքի աջակիցները խոչընդոտել են մի շարք անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքում «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինքի ավագանու ցուցակում ընդգրկված Ս.Դ.-ն, Ն.Օ.-ն և նույն դաշինքի աջակիցներ Ա.Ա.-ն և Մ.Մ.-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, ընտրությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող մի շարք անձանց ուղղորդել են քվեարկել դաշինքի օգտին` այդ կերպ խոչընդոտելով անձնական ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը:
Նախաքննության ընթացքում 7 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը):
6 անձ ձերբակալվել է՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար:
Վերջիններիս բնակության հասցեներում և կից օժանդակ շինություններում կատարվել են խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր:

Включенные в список Совета старейшин и сторонники того же блока препятствовали свободному осуществлению избирательных прав ряда лиц
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Следственным управлением Армавирского марза Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что 16 ноября 2025 года в ходе выборов в органы местного самоуправления в укрупненной общине Вагаршапат С.Д. и Н.О., включенные в список Совета старейшин блока партий «Ахтанак», и сторонники того же блока А.А. и М.М., по предварительному сговору, в составе группы, ряду лиц, имеющих право участвовать в выборах, направили проголосовать за блок, что препятствовало свободному осуществлению личного избирательного права.
В ходе предварительного следствия в отношении 7 лиц было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 6 части 2 статьи 210 Уголовного кодекса (воспрепятствование осуществлению права на участие в выборах или референдуме группой лиц по предварительному сговору, воспрепятствование работе избирательных комиссий или осуществлению прав или обязанностей лиц, участвующих в выборах или референдуме).
Шесть человек были задержаны для представления в суд с целью применения ареста в качестве меры пресечения. По адресам проживания последних и в прилегающих подсобных помещениях были проведены обыски, в результате которых были обнаружены документы, имеющие значение для уголовного производства.