Ավագանու ցուցակում ընդգրկված և նույն դաշինքի աջակիցները խոչընդոտել են մի շարք անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքում «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինքի ավագանու ցուցակում ընդգրկված Ս.Դ.-ն, Ն.Օ.-ն և նույն դաշինքի աջակիցներ Ա.Ա.-ն և Մ.Մ.-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, ընտրությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող մի շարք անձանց ուղղորդել են քվեարկել դաշինքի օգտին` այդ կերպ խոչընդոտելով անձնական ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը:
Նախաքննության ընթացքում 7 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը):
6 անձ ձերբակալվել է՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար:
Վերջիններիս բնակության հասցեներում և կից օժանդակ շինություններում կատարվել են խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր:

Individuals Included in Council of Elders List, along with Supporters of the same Alliance, Obstructed Free Exercise of Electoral Rights of a Number of Persons
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Armavir Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that on 16 November, 2025, during the local self-government elections in the enlarged community of Vagharshapat, S.D. and N.O., included in the Council of Elders list of the "Victory" alliance of parties, as well as A.A. and M.M., supporters of the same alliance, with prior agreement, in a group, directed a number of individuals eligible to participate in the elections, to vote in favor of the alliance, thereby obstructing the free exercise of their individual electoral rights.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against 7 people according to the Point 6 of the Part 2 of the Article 210 of RA Criminal Code.
6 people were arrested to be presented to court to apply detention as a pretrial measure.
Searches were conducted at their residential addresses and adjacent auxiliary buildings, as a result of which documents of significance for the criminal proceeding were found.