Անդրազգային հանցավոր կազմակերպությունը կատարել է առնվազն 410 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություններ և փողերի լվացում. նախաքննությունն ավարտվել է ևս 1 անձի մասով
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում իրականացվում է անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման և առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Հիշեցնենք, որ հանցավոր կազմակերպության անդամները գործարկելով բարձր տոկոսով շահութաբերություն ապահովող ներդրումներ կատարելու առաջարկ պարունակող կայքեր, հարթակներ, ինչպես նաև օգտագործելով գոյություն չունեցող ընկերությունների կայքեր՝ հեռահաղորդակցության ընթացքում տուժողներին ուղղորդել են տարբեր չափերի գումարներ փոխանցել իրենց կողմից կառավարվող հաշվեհամարներին, հասանելիություն են ստացել տուժողների բանկային քարտերին, դուրս բերել դրանցում առկա գումարները, ձևակերպել վարկեր:
Արդյունքում, հանցավոր կազմակերպության անդամներն ապօրինի, անհատույց իրենցն են դարձրել արտասահմանյան երկրների բազմաթիվ տուժողների՝ առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցները:
Կատարված նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից առնվազն 410 մլն 853 հզր ՀՀ դրամի հափշտակություններ կատարելու հանգամանքը։
Հանցավոր կազմակերպության անդամի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:

Транснациональная преступная организация совершила компьютерные хищения и отмывание денег на сумму не менее 410 млн. драмов․ предварительное следствие завершено в отношении еще одного лица
Как мы уже сообщали, в Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении проводится предварительное следтвие уголовного производства, инициированного транснациональной преступной организацией по факту отмывания денег в особо крупных размерах и компьютерного хищения в особо крупных размерах.
Напомним, что члены преступной организации, запустив веб-сайты, платформы, содержащие предложения по инвестированию с высоким процентом прибыли, а также используя веб-сайты несуществующих компаний, в ходе коммуникаций направляли потерпевшим переводить суммы в различных размерах на управляемые ими счета, получали доступ к банковским картам потерпевших, выводили на них деньги, оформляли кредиты.
В результате члены преступной организации незаконно и безвозмездно присвоили финансовые средства многих потерпевших из зарубежных стран в особо крупных размерах.
В ходе проведенного предварительного следствия было обосновано совершение преступной организацией хищений на сумму не менее 410 млн 853 тыс. драмов РА.
Уголовное производство в отношении члена преступной организации было направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением.