Անդրազգային հանցավոր կազմակերպությունը կատարել է առնվազն 410 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություններ և փողերի լվացում. նախաքննությունն ավարտվել է ևս 1 անձի մասով
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում իրականացվում է անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման և առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Հիշեցնենք, որ հանցավոր կազմակերպության անդամները գործարկելով բարձր տոկոսով շահութաբերություն ապահովող ներդրումներ կատարելու առաջարկ պարունակող կայքեր, հարթակներ, ինչպես նաև օգտագործելով գոյություն չունեցող ընկերությունների կայքեր՝ հեռահաղորդակցության ընթացքում տուժողներին ուղղորդել են տարբեր չափերի գումարներ փոխանցել իրենց կողմից կառավարվող հաշվեհամարներին, հասանելիություն են ստացել տուժողների բանկային քարտերին, դուրս բերել դրանցում առկա գումարները, ձևակերպել վարկեր:
Արդյունքում, հանցավոր կազմակերպության անդամներն ապօրինի, անհատույց իրենցն են դարձրել արտասահմանյան երկրների բազմաթիվ տուժողների՝ առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցները:
Կատարված նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից առնվազն 410 մլն 853 հզր ՀՀ դրամի հափշտակություններ կատարելու հանգամանքը։
Հանցավոր կազմակերպության անդամի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:

Theft by means of Computer and Money Laundering in the Amount of at least 410 Million AMD Committed by Transnational Criminal Organization․ Preliminary Investigation with respect to one more Person Completed
As it was already informed, preliminary investigation of the criminal proceeding with regard to money laundering in particularly large amount and theft in particularly large amount by means of computer committed by a transnational criminal organization is being conducted in the Department for Investigation of Cybercrime and High Technology Crime of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
It should be noted that the members of the criminal organization, by operating websites and platforms containing offers to make investments promising high returns, as well as by using websites of non-existent companies, during telecommunications guided the victims to transfer various amounts of money to the bank accounts under their control, gained access to the victims’ bank cards, withdrew the funds available on them, and took out loans in the victims’ names.
As a result, the members of the criminal organization illegally and gratuitously appropriated financial funds in particularly large amount belonging to numerous victims from foreign countries.
In the course of the preliminary investigation, it was substantiated that the criminal organization had committed embezzlement in the amount of at least 410 million 853 thousand AMD.
The criminal proceeding with respect to a member of the criminal organization with the bill of indictment was sent to the prosecutor.