Ընկերության կողմից ոչնչացվել է 327 ծառ. պետությանն ու համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ շինարարական աշխատանքներ իրականացնող ընկերությունը 2024 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Գյուլագարակի անտառպետության տարբեր պահաբաժիններում, շինարարական տեխնիկայի կիրառմամբ, կոտրելու և արմատախիլ անելու եղանակով ոչնչացրել է պետական սեփականություն հանդիսացող տարբեր տրամագծերի 208 ծառ։
Նախաքննության ընթացքում կատարված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է նաև, որ Լոռու մարզի Գյուլագարակ բնակավայրի վարչական տարածքում նույն եղանակով ոչնչացվել է համայնքային սեփականություն հանդիսացող տարբեր տրամագծերի 119 ծառ։
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է խոշոր չափերի՝ 4 մլն 479 հզր ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 387-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (ծառերը, թփերը կամ բուսածածկն ապօրինի հատելը կամ ապօրինի ձեռք բերված կոճղերը, ծառերը կամ թփերը տեղափոխելը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պետությանն ու Գյուլագարակ համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է։

327 Trees Destroyed by Company: Damage Caused to State and Community Completely Recovered
In the course of the preliminary investgation of the criminal proceeding investigated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee it was found out that in October-December, 2024 in various sections of Gyulagarak Forest District of Stepanavan Forestry Branch of “Hayantar” SNCO, using construction machinery, 208 trees of various diameters, which were state property, were destroyed by a company engaged in construction work by cutting down and uprooting them.
As a result of procedural and evidentiary actions conducted in the course of the preliminary investigation, it was also found out that at the administrative district of Gyulagarak settlement of Lori region 119 trees of various diameters, which were community property, were distroyed in the same way.
As a result of the above-mentioned actions pecuniary damage in large amount - 4 million 479 thousand AMD has been caused to the state.
Public criminal prosecution was initiated against one person according to the Point 6 of the Part 2 of the Article 387 of RA Criminal Code.
During the pre;liminary investigation of the criminal proceeidng the damage caused to the state and Gyulagarak community has completely been recovered.