Ընկերության կողմից ոչնչացվել է 327 ծառ. պետությանն ու համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ շինարարական աշխատանքներ իրականացնող ընկերությունը 2024 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Գյուլագարակի անտառպետության տարբեր պահաբաժիններում, շինարարական տեխնիկայի կիրառմամբ, կոտրելու և արմատախիլ անելու եղանակով ոչնչացրել է պետական սեփականություն հանդիսացող տարբեր տրամագծերի 208 ծառ։
Նախաքննության ընթացքում կատարված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է նաև, որ Լոռու մարզի Գյուլագարակ բնակավայրի վարչական տարածքում նույն եղանակով ոչնչացվել է համայնքային սեփականություն հանդիսացող տարբեր տրամագծերի 119 ծառ։
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է խոշոր չափերի՝ 4 մլն 479 հզր ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 387-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (ծառերը, թփերը կամ բուսածածկն ապօրինի հատելը կամ ապօրինի ձեռք բերված կոճղերը, ծառերը կամ թփերը տեղափոխելը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պետությանն ու Գյուլագարակ համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է։

Компания уничтожила 327 деревьев․ ущерб, нанесенный государству и общине, был полностью восстановлен
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Следственным управлением Лорийского марза Следственного комитета РА, было установлено, что компания, осуществляющая строительные работы, в октябре-декабре 2024 года в различных охранных подразделениях Гюлагаракского лесничества филиала Степанаванского лесного хозяйства ГНКО «Армлес» уничтожила 208 деревьев разного диаметра, являющихся государственной собственностью, с использованием строительной техники, способом ломки и выкорчевывания.
В результате процессуальных и доказательственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия, также было установлено, что на административной территории населенного пункта Гюлагарак Лорийского марза таким же образом было уничтожено 119 деревьев разного диаметра, являющихся общинной собственностью.
В результате вышеуказанных действий государству был причинен имущественный ущерб в крупных размерах - 4 млн. 479 тыс. драмов РА.
В отношении одного лица возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 6 части 2 статьи 387 Уголовного кодекса (незаконная вырубка деревьев, кустарников или растительного покрова или перемещение незаконно приобретенных стволов, деревьев или кустарников).
В ходе предварительного следствия уголовного производства ущерб, причиненный государству и общине Гюлагарак, был полностью восстановлен.