Անօգնական վիճակում գտնվողին թրաֆիքինգի ենթարկելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է անձի կողմից անօգնական վիճակում գտնվողին թրաֆիքինգի ենթարկելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Գ.Հ.-ն տեղյակ լինելով Լ.Շ.-ի անօգնական վիճակում լինելու, այն է՝ հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունենալու մասին, տևական ժամանակ՝ վերջին շուրջ 10 տարվա ընթացքում, շարունակաբար շահագործել է նրան:
Մասնավորապես՝ Գ.Հ.-ն Լ.Շ.-ին հանել է վերջինիս բնակարանից և տեղավորել դրա՝ կենցաղային ավելի վատ պայմաններ ունեցող կից կառուցված շինությունում՝ ապահովելով ապրուստի նվազագույն պայմաններ, իսկ նույն բնակարանը դարձրել ու օգտագործել որպես հավանոց և իր անձնական իրերի պահեստարան՝ մուտքի վրա դնելով առանձին փական և բանալին պահելով իր մոտ:
Բացի այդ, Գ.Հ.-ն Լ.Շ.-ին անհատույց աշխատեցրել է իր տնամերձ հողամասն ու այգին մշակելու, տուժողի բնակարանում պահվող հավերին խնամելու աշխատանքներում, նրանից վերցրել պետական աջակցության համապատասխան ծրագրերով հատկացվող կենսաթոշակն ու հաշմանդամության նպաստը, իսկ տուժողը ստիպված է եղել իր ապրուստն ապահովելու նպատակով զբաղվել մուրացկանությամբ և կացարանը ջեռուցելու նպատակով աղբ հավաքել:
Գ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեխայի կամ անօգնական վիճակում գտնվողի թրաֆիքինգը կամ շահագործումը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту эксплуатации лица, находящегося в беспомощном состоянии
В следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту эксплуатации лица, находящегося в беспомощном состоянии.
В ходе предварительного следствия было установлено, что Г.А., зная о том, что Л.Ш. находится в беспомощном состоянии, а именно о проблемах с психическим здоровьем, в течение длительного времени, около 10 лет, постоянно эксплуатировал его.
В частности, Г.А. выгнал Л.Ш. из квартиры последнего и поселил его в пристроенном здании с плохими бытовыми условиями, обеспечив минимальные условия для жизни, а ту же квартиру превратил и использовал в качестве курятника и хранилища своих личных вещей, установив отдельный замок на входе и оставив ключ у себя.
Кроме того, Г.А. заставил Л.Ш. безвозмездно работать на своем приусадебном участке и в саду, ухаживать за цыплятами, содержащимися в квартире потерпевшего, забрал у него пенсию и пособие по инвалидности, выделяемые по соответствующим программам государственной поддержки, а потерпевший был вынужден заниматься попрошайничеством, чтобы прокормить себя, и собирать мусор для обогрева жилища.
В отношении Г.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 189 Уголовного кодекса (торговля или эксплуатация ребенка или лица, находящегося в беспомощном состоянии).