Ամուսինների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ամուսինների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ամուսինները հանդիսանալով տարբեր կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի առցանց լիազորներ և առցանց օգտվողներ, հնարավորություն ունենալով վերջիններիս անուններից դիմումներ, հաշվարկ-հաշվետվություններ ներկայացնելու, առանց տնտեսվարողների իմացության, իբր միասնական հաշվից գումարները վերադարձնելու և կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների համաձայն միանվագ դրամաշնորհ ստանալու նպատակով, դիմումներ են ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների նախարարություն և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտե, որոնց հիման վրա իրենց բանկային հաշվեհամարներին ստացել են վերը նշված ընկերություններին և անձանց տրամադրման ենթակա գումարները:
Արդյունքում, ամուսինները հափշտակել են այլ անձանց տրամադրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 8 մլն 750 հզր 359 ՀՀ դրամ գումարը:
Ս.Բ.-ի և Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту совершения супругами мошенничества в особо крупных размерах
В управлении по расследованию преступлений общего характера и избирательных преступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие уголовного производства, инициированного по факту совершения супругами мошенничества в особо крупных размерах.
В ходе предварительного следствия уголовного производства было установлено, что супруги, являясь онлайн-уполномоченными и онлайн-пользователями различных организаций и индивидуальных предпринимателей, имея возможность подавать заявления, расчеты-отчеты от их имени, без ведома хозяйствующих субъектов, якобы для возврата денег с единого счета и получения единовременного гранта в соответствии с мерами по нейтрализации экономических последствий коронавируса, подали заявления в Министерство финансов и Комитет государственных доходов РА, на основании которых на их банковские счета поступили суммы, подлежащие предоставлению вышеуказанным компаниям и лицам.
В результате супруги похитили сумму в особо крупных размерах – 8 млн 750 тыс. 359 драмов РА, подлежащую предоставлению другим лицам.
В отношении С.Б. и А.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 255 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупных размерах).