Ամուսինների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ամուսինների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ամուսինները հանդիսանալով տարբեր կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի առցանց լիազորներ և առցանց օգտվողներ, հնարավորություն ունենալով վերջիններիս անուններից դիմումներ, հաշվարկ-հաշվետվություններ ներկայացնելու, առանց տնտեսվարողների իմացության, իբր միասնական հաշվից գումարները վերադարձնելու և կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների համաձայն միանվագ դրամաշնորհ ստանալու նպատակով, դիմումներ են ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների նախարարություն և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտե, որոնց հիման վրա իրենց բանկային հաշվեհամարներին ստացել են վերը նշված ընկերություններին և անձանց տրամադրման ենթակա գումարները:
Արդյունքում, ամուսինները հափշտակել են այլ անձանց տրամադրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 8 մլն 750 հզր 359 ՀՀ դրամ գումարը:
Ս.Բ.-ի և Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Fraud in Particularly Large Amount Committed by Spouses Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on fraud in particularly large amount committed by spouses was completed in the Department for Investigation of General and Election-Related Crimes of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding it was found out that the spouses, acting as online authorized representatives and online users of various organizations and individual entrepreneurs, and having the ability to submit applications and tax reports on their behalf, without the knowledge of the respective economic operators, submitted applications to the RA Ministry of Finance and to the RA State Revenue Committee with the intent to purportedly request refunds from the unified account and to obtain one-time grants under the measures aimed at mitigating the economic consequences of the coronavirus. On the basis of these applications, the sums intended for the aforementioned companies and individuals were transferred to their own bank accounts.
As a result, the spouses misappropriated funds in particularly large amount, 8 million 750 thousand 359 AMD in total, which were intended to be provided to other persons.
Public criminal prosecution was initiated against S.B. and A.A. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 255 of RA Criminal Code.