Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցը մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխած անձը կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված լայնածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ՊԵԿ աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի մաքսանենգությամբ և շրջանառությամբ զբաղվելու դեպք:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ա.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը):
Ա.Ս.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Арестовано лицо, перевозившее в Армению наркотическое средство в особо крупных размерах путем контрабанды
В результате широкомасштабных процессуальных и доказательственных действий, проведенных в рамках уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений в сфере торговли людьми, направленных против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотических средств Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, а также оперативно-розыскных мероприятий, проведенных совместно с сотрудниками КГД РА, был раскрыт случай незаконной контрабанды и оборота наркотиков в особо крупных размерах группой лиц по предварительному сговору.
В ходе предварительного следствия по уголовному производству в отношении А.С. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 393 Уголовного кодекса (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или приравненных к ним веществ (аналогов), или их производных в особо крупных размерах или их незаконный сбыт) и пункту 2 части 3 статьи 399 (контрабанда наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или приравненных к ним веществ (аналогов), или их производных, или прекурсоров). В отношении последнего в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
Уголовное производство в отношении А.С. с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения по существу.