Անձը մաքսային հսկողությունից թաքցրել է 42 հզր տուփ ծխախոտ. վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ անձն իր կողմից շահագործվող՝ ցեմենտով բեռնված բեռնատար ավտոմեքենայով, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով՝ այլ երկրից ՀՀ տարածք է ներմուծել ընդհանուր 42.400 տուփ ծխախոտ, որի հետևանքով չի հաշվարկվել և պետական բյուջե չի վճարվել 15 մլն 9 հզր 600 դրամ ակցիզային հարկ։
Վերջինիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը)։

Лицо скрыло от таможенного контроля 42 тыс. пачек сигарет. ущерб был полностью восстановлен
В результате процессуальных и доказательственных действий, проведенных в рамках уголовного производства, расследуемого Следственным управлением Сюникского марза Следственного комитета РА, было обосновано, что лицо, скрывая от таможенного контроля на управляемом им грузовом автомобиле, загруженном цементом, ввезло на территорию РА из другой страны в общей сложности 42 400 пачек сигарет, в результате чего не был рассчитан и не был уплачен в государственный бюджет акцизный налог в размере 15 млн 9 тыс. 600 драмов РА.
В отношении последнего было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 290 Уголовного кодекса (неуплата налогов, пошлин или других платежей).