Հայտնաբերվել է Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարին օժանդակող անձը. վերջինիս վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ չորս անձի մասով:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Դ.-ն ընկերության տնօրեն Գ.Ս.-ի օժանդակությամբ օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը: Մասնավորապես՝ վերջիններս կնքել են ձևական առուվաճառքի պայմանագրեր և կեղծ փաստաթղթերի, հաշիվ-ապրանքագրերի միջոցով խեղաթյուրել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 150 մլն 901 հզր 987 ՀՀ դրամ արժեքով գույքի հանցավոր ծագումը, տնօրինման եղանակը, իրական պատկանելիությունը, ինչպես նաև ստացված գույքը դրել են շրջանառության մեջ և դրան հաղորդել օրինական տեսք:
Գ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Գ.Ս.-ն ՀՀ-ում չէ: Վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաքննության ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից Գ.Ս.-ն հայտնաբերվել և ներկայացվել է նախաքննություն իրականացնող մարմին:

Обнаружено лицо, содействующее бывшему главе общины Ванадзор: предварительное следствие по уголовному производству в отношении последнего завершено
Как мы уже сообщали, в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту совершения хищения в особо крупных размерах бывшим главой общины Ванадзор.
В ходе предварительного следствия уголовного производства также было установлено, что бывший глава общины Ванадзор С.Д., при содействии директора компании Г.С., легализовал имущество, полученное преступным путем.
В частности, последние заключили формальные договоры купли-продажи и с помощью поддельных документов, счетов-фактур исказили преступное происхождение, способ распоряжения, реальную принадлежность имущества стоимостью 150 млн 901 тыс. 987 драмов РА в особо крупных размерах, а также ввели полученное имущество в оборот и придали ему законный вид.
В отношении Г.С. возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 457 (подделка документов, штампов, печатей, бланков или сбыт, изготовление или использование поддельных документов, штампов, печатей, бланков) и пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса (отмывание денег в особо крупных размерах).
В ходе предварительного следствия уголовного производства было установлено, что Г.С. не находится в РА. В отношении последнего объявлен розыск.
В ходе предварительного следствия сотрудниками МВД РА Г.С. был обнаружен и представлен в орган, осуществляющий предварительное следствие.
В отношении последнего в качестве меры пресечения был применен арест. Уголовное производство с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору.