Հայտնաբերվել է Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարին օժանդակող անձը. վերջինիս վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ չորս անձի մասով:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Ս.Դ.-ն ընկերության տնօրեն Գ.Ս.-ի օժանդակությամբ օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը: Մասնավորապես՝ վերջիններս կնքել են ձևական առուվաճառքի պայմանագրեր և կեղծ փաստաթղթերի, հաշիվ-ապրանքագրերի միջոցով խեղաթյուրել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 150 մլն 901 հզր 987 ՀՀ դրամ արժեքով գույքի հանցավոր ծագումը, տնօրինման եղանակը, իրական պատկանելիությունը, ինչպես նաև ստացված գույքը դրել են շրջանառության մեջ և դրան հաղորդել օրինական տեսք:
Գ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Գ.Ս.-ն ՀՀ-ում չէ: Վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաքննության ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից Գ.Ս.-ն հայտնաբերվել և ներկայացվել է նախաքննություն իրականացնող մարմին:

Person having Assisted Former Head of Vanadzor Community Found: Preliminary Investigation of Criminal Proceeding on his Part Completed
As it was already informed, preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on swindling in particularly large amount committed by the former head of the Vanadzor community was completed on the part of four persons in General Department of Investigation for Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the criminal proceeding it was also found out that the former head of the Vanadzor community, S.D., with the assistance of the director of a company, G.S., legalized property obtained through criminal means. Specifically, they signed fictitious sales contracts and, through forged documents and invoices, concealed the criminal origin, method of disposal, and true ownership of property in particularly large amount-150 million 901 thousand 987 AMD. Moreover, they circulated the acquired property and gave it the appearance of legality.
Public criminal prosecution was initiated against G.S. according to the Part 2 of the Article 457 and the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding it was found out that G.S. was not in the RA. Search was declared against him.
During preliminary investigation G.S. was found by the employees of the RA Ministry of Internal Affairs and was presented to the investigative body.