Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ իրացնող հանցավոր խմբի անդամները կատարել են 29 մլն դրամի փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա.Ա.-ն 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2025 թվականի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ «Տելեգրամ» հեռահաղորդակցման հավելվածում գրանցված տարբեր օգտատերերից իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով «ՄԴՄԱ», «Մարիխուաննա», «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք առցանց հարթակների միջոցով փոխանցել է թմրամիջոց ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած անձանց:
Բացի այդ, Ա․Ա․-ն իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 9.47 գրամ քաշով «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոց։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ Ա.Ա.-ն առցանց խանութ-հարթակներից թմրամիջոցներ ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած անձանց տրամադրել է մի շարք կրիպտոարժութային դրամապանակների տվյալներ՝ պատվիրված թմրամիջոցի համար նախատեսված գումարը նշված դրամապանակներին փոխանցելու նպատակով:
Այսպիսով, Ա.Ա.-ի և մի խումբ անձանց կողմից ստացվել ու տնօրինվել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված և տարբեր էլեկտրոնային դրամապանակների և բանկային հաշիվների փոխանցված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 29 մլն 292 հզր 406 ՀՀ դրամ գումար:
Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը։
Մեկ անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Члены преступной группы сбывающей наркотики в особо крупных размерах отмыли 29 млн драмов
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Управлении по расследованию преступлений, направленных против торговли людьми, сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что А.А в период с ноября 2021 года по апрель 2025 года по предварительному сговору с другими лицами, у различных пользователей, зарегистрированных в телекоммуникационном приложении Telegram, с целью сбыта незаконно приобрел наркотики в особо крупных размерах - «МДМА», «марихуана», «кокаин», которые он передал через онлайн-платформы лицам, изъявившим желание приобрести наркотик.
Кроме того, А. А. с целью сбыта незаконно приобрел наркотическое средство «кокаин» в особо крупных размерах общим весом 9.47 грамма.
В ходе предварительного следствия также было установлено, что А.А. предоставил лицам, изъявившим желание приобретать наркотики на платформах интернет-магазинов, данные о ряде криптовалютных кошельков с целью перевода суммы, предусмотренной для заказанного наркотика, на указанные кошельки.
Таким образом, А.А. и группой лиц была получена сумма в особо крупных размерах, в общей сложности 29 млн 292 тыс. 406 драмов РА, приобретенная преступным путем и переведенная на различные электронные кошельки и банковские счета.
В отношении А.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 393 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных в особо крупных размерах или их незаконный сбыт) и пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса (отмывание денег в особо крупных размерах).
В отношении последнего в качестве меры пресечения был избран арест.
Уголовное производство в отношении одного лица с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору для его утверждения и направления в суд для рассмотрения по существу.