Երեք անձի մասով ավարտվել է Լոռու մարզում կատարված ավազակության դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում երեք անձի մասով ավարտվել է ավազակության դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական գործողությունների, ինչպես նաև ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից համատեղ իրականացված պլանավորված և հետևողական աշխատանքների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ 2025 թվականի մարտի 14-ին երկու անձ ապօրինի մուտք են գործել Վանաձոր քաղաքի բնակչուհի Ք.Բ.-ի բնակարան, ատրճանակները պահել են վերջինիս և նրա անչափահաս երեխայի ուղղությամբ, ապա ատրճանակի սպառնալիքով պահանջել ոսկյա զարդեր և գումար, որից հետո Ք.Բ.-ն ննջասենյակից վերցրել և զարդատուփով նրանց է փոխանցել 7 հատ ոսկյա զարդ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ա.Ա.-ի և Գ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ավազակությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը), Տ.Ու.-ի և Գ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ավազակությանն օժանդակելը):
Ա.Ա.-ի, Տ.Ու.-ի և Գ.Պ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, իսկ Գ.Մ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, հայտարարվել է հետախուզում:

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Banditry Committed in Lori Region Completed on Three Individuals Part
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on banditry was completed on the part of three individuals in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
As it was already informed, in the result of investigative actions conducted, as well as planned and consistent work carried out jointly with the employees of the Ministry of Internal Affairs in the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, apparent factual data were obtained on the allegation that on March 14, 2025 two persons illegally entered the Vanadzor resident Q.B.’s apartment, kept pistols towards the latter and her minor child, then at pistol point demanded golden jewelry and money. After it Q.B. took the box of jewelry from the bedroom and gave it to them with 7 gold jewels in it.
In the course of preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against A.A. and G.M. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 252 and the Part 1 of the Article 335 of RA Criminal Code. Public criminal prosecution was initiated against T.U. and G.P. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 46-252 of RA Criminal Code.
Detention was applied as a pretrial measure against A.A., T.U. and G.P.. Detention was selected as a pretrial measure against G.M. and search was declared.
The criminal proceeding on the part of three persons with the bill of indictment was sent to the prosecutor.