Երեք անձի մասով ավարտվել է Լոռու մարզում կատարված ավազակության դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում երեք անձի մասով ավարտվել է ավազակության դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական գործողությունների, ինչպես նաև ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից համատեղ իրականացված պլանավորված և հետևողական աշխատանքների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ 2025 թվականի մարտի 14-ին երկու անձ ապօրինի մուտք են գործել Վանաձոր քաղաքի բնակչուհի Ք.Բ.-ի բնակարան, ատրճանակները պահել են վերջինիս և նրա անչափահաս երեխայի ուղղությամբ, ապա ատրճանակի սպառնալիքով պահանջել ոսկյա զարդեր և գումար, որից հետո Ք.Բ.-ն ննջասենյակից վերցրել և զարդատուփով նրանց է փոխանցել 7 հատ ոսկյա զարդ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ա.Ա.-ի և Գ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ավազակությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը), Տ.Ու.-ի և Գ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ավազակությանն օժանդակելը):
Ա.Ա.-ի, Տ.Ու.-ի և Գ.Պ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, իսկ Գ.Մ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, հայտարարվել է հետախուզում:

Завершено предварительное следствие по части трех лиц по уголовному производству инициированному по факту разбоя в Лорийском марзе
Завершено предварительное следствие по части трех лиц по уголовному производству, инициированному по факту разбоя в Лорийском марзе.
Как мы уже сообщали, в результате следственных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА, а также запланированных и последовательных работ, совместно проведенных сотрудниками МВД, были получены очевидные фактические данные о том, что 14 марта 2025 года два лица незаконно проникли в дом жительницы города Ванадзор К.Б., направили пистолеты на последнюю и ее несовершеннолетнего ребенка, затем потребовали золотые украшения и деньги, угрожая пистолетом, после чего К.Б. взяла из спальни и передала им 7 золотых украшений в шкатулке.
В ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении А.А и Г.М. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 252 (разбой) и части 1 статьи 335 Уголовного кодекса РА (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов и других материалов, устройств, предметов), в отношении Т.У. и Г.П. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 46-252 Уголовного кодекса РА (пособничество разбою).
В отношении А.А., Т.У. и Г.П. в качестве меры пресечения был применен арест, в отношении Г.М. в качестве меры пресечения был выбран арест, объявлен розыск.
Уголовное производство в отношении трех лиц с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору.