Խմբի անդամները 62 դրվագ գործողություններով կատարել են համակարգչային հափշտակություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ խմբի անդամները 2021 թվականի հուլիսի 28-ից մինչև օգոստոսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում բազմաթիվ՝ ավելի քան 41 դրվագ նույնաբնույթ գործողություններով համակարգչային հափշտակությամբ ձեռք են բերել ուրիշի գույք հանդիսացող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 12 մլն 150 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, խմբի անդամներից Վ.Պ.-ն 2022 թվականի փետրվարի 25-26-ն ընկած ժամանակահատվածում համակարգչային հափշտակությամբ ավելի քան 21 դրվագ գործողություններով ձեռք է բերել խոշոր չափերով՝ 1 մլն 960 հզր ՀՀ դրամ գումար։
Վ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը) և 257-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը):

Члены группы совершили компьютерное хищение в 62 эпизодах
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, было установлено, что в период с 28 июля по 27 августа 2021 года члены группы путем многочисленных, более чем 41 эпизода аналогичных действий путем компьютерного хищения приобрели чужое имущество в особо крупных размерах на сумму 12 млн 150 тыс. драмов РА.
Кроме того, среди членов группы В.П в период с 25 по 26 февраля 2022 года приобрел сумму в крупных размерах - 1 млн 960 тыс. драмов РА по более 21 эпизодам компьютерного хищения.
В отношении В.П. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 257 (компьютерное хищение в особо крупных размерах) и пункту 3 части 2 статьи 257 Уголовного кодекса (компьютерное хищение в крупных размерах).
В отношении последнего в качестве меры пресечения был применен арест. Уголовное производство в отношении В.П. с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору.