Խմբի անդամները 62 դրվագ գործողություններով կատարել են համակարգչային հափշտակություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ խմբի անդամները 2021 թվականի հուլիսի 28-ից մինչև օգոստոսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում բազմաթիվ՝ ավելի քան 41 դրվագ նույնաբնույթ գործողություններով համակարգչային հափշտակությամբ ձեռք են բերել ուրիշի գույք հանդիսացող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 12 մլն 150 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, խմբի անդամներից Վ.Պ.-ն 2022 թվականի փետրվարի 25-26-ն ընկած ժամանակահատվածում համակարգչային հափշտակությամբ ավելի քան 21 դրվագ գործողություններով ձեռք է բերել խոշոր չափերով՝ 1 մլն 960 հզր ՀՀ դրամ գումար։
Վ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը) և 257-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը):

In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in the Department for Investigation of Cybercrime and High Technology Crime of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, it was found out that between July 28 and August 27, 2021, the members of the group, through numerous-over 41 counts of similar actions involving computer-related fraud, unlawfully acquired property belonging to others in particularly large amount, namely 12 million 150 thousand AMD.
Besides, one of the group members, V.P., between February 25 and 26, 2022, through more than 21 counts of similar actions involving computer-related fraud, unlawfully acquired property belonging to others in a large amount, namely, 1 million 960 thousand AMD.
Criminal prosecution was initiated against V.P. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 257 and the Point 3 of the Part 2 of the Article 257 of RA Criminal Code.