Կադաստրի կոմիտեի «Գեոդեզիա և քարտեզագրություն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենը պետությանը պատճառել է 60 մլն դրամի վնաս
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ավարտվել է Կադաստրի կոմիտեի «Գեոդեզիա և քարտեզագրություն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի կողմից, մի խումբ անձանց օժանդակությամբ, առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենը, այլ աշխատակիցների օժանդակությամբ, կազմակերպությունում որպես աշխատողներ հրամանագրել է 37 անձանց, որոնց մի մասն աշխատանքի չի հաճախել, իսկ նրանց անվամբ որպես աշխատավարձ փոխանցված առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 60 մլն 562 հզր 666 ՀՀ դրամ գումարը հափշտակվել է։
ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը) և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը), երկու անձի նկատմամբ՝ 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելուն օժանդակելը) և երկու անձի նկատմամբ՝ 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելուն օժանդակելը)։
Մեկ անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը, չորս անձի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 26 մլն 497 հզր 427 ՀՀ դրամը։
Հինգ անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Бывший директор ГНКО «Геодезия и картография» Комитета кадастра причинил государству ущерб в размере 60 млн драмов
В следственном управлении города Еревана Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту совершения хищения в особо крупных размерах бывшим директором ГНКО «Геодезия и картография» Комитета кадастра при содействии группы лиц.
В ходе предварительного следствия уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что бывший директор ГНКО при содействии других сотрудников назначил 37 лицам сотрудниками организации, часть из которых не посещала работу, а сумма в особо крупных размерах - около 60 млн. 562 тыс. 666 драмов РА, перечисленная на их имя в качестве заработной платы, была похищена.
В отношении бывшего директора ГНКО возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 256 (хищение вверенного имущества в особо крупных размерах) и части 1 статьи 445 (служебный подлог), в отношении двух лиц - по пункту 3 части 3 статьи 46-256 (содействие хищению вверенного имущества в особо крупных размерах) и в отношении двух лиц - по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 46-256 Уголовного кодекса (содействие хищению вверенного имущества в крупных размерах с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния).
В отношении одного лица в качестве меры пресечения был применен административный надзор, в отношении четырех - запрет на выезд.
В ходе предварительного следствия уголовного производства из причиненного государству ущерба было восстановлено 26 млн. 497 тыс. 427 драмов РА.
Уголовное производство с обвинительным заключением в отношении пяти лиц было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения по существу.