Կադաստրի կոմիտեի «Գեոդեզիա և քարտեզագրություն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենը պետությանը պատճառել է 60 մլն դրամի վնաս
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ավարտվել է Կադաստրի կոմիտեի «Գեոդեզիա և քարտեզագրություն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի կողմից, մի խումբ անձանց օժանդակությամբ, առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենը, այլ աշխատակիցների օժանդակությամբ, կազմակերպությունում որպես աշխատողներ հրամանագրել է 37 անձանց, որոնց մի մասն աշխատանքի չի հաճախել, իսկ նրանց անվամբ որպես աշխատավարձ փոխանցված առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 60 մլն 562 հզր 666 ՀՀ դրամ գումարը հափշտակվել է։
ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը) և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը), երկու անձի նկատմամբ՝ 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելուն օժանդակելը) և երկու անձի նկատմամբ՝ 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելուն օժանդակելը)։
Մեկ անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը, չորս անձի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 26 մլն 497 հզր 427 ՀՀ դրամը։
Հինգ անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Damage of 60 Million AMD Caused to State by Former Director of "Geodesy and Cartography" SNCO of Cadastre Committee
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on swindling in particularly large amount committed by the former director of "Geodesy and Cartography" SNCO of Cadastre Committee, with the help of a group of people, was completed in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of preliminary investigation apparent factual data were obtained on the allegation that the former director of the SNCO, with the help of other employees, appointed 37 people as employees in the organization, a part of which did not attend work, and the money in particularly large amount, 60 million 562 thousand 666 AMD transferred as a salary in the name of these people, was swindled.
Public criminal prosecution was initiated against the former director of the SNCO according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 256 and the Part 1 of the Article 445 of RA Criminal Code, against two persons according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 46-256 and against two persons according to the Points 2 and 3 of the Part 2 of the Article 46-256 of RA Criminal Code.
Administrative controll was applied as a pretrial measure against 1 person, absence ban - against 4.
In the course of preliminary investigation 26 million 497 thousand 427 AMD of the damage caused to the state has been recovered.
The criminal proceeding on 5 people with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referal to court.