«Ուժեղ Հայաստան»-ի հավաքին մասնակցելու համար ստացել են 15.000-ական դրամ գումար. երկու անձ կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մի խումբ անձինք «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից կազմակերպված հանրահավաքին մասնակցելու համար ստացել են 15.000 ՀՀ դրամ գումար:
Մասնավորապես՝ Ն.Թ.-ն տեղեկացված լինելով 2026 թվականի ապրիլի ընթացքում Երևան քաղաքի «Ազատություն» հրապարակում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախաձեռնած հավաքի մասին, կազմակերպել է մեծաքանակ անձանց ներգրավելու գործընթաց՝ նրանց նյութապես շահագրգռելու եղանակով։
Նշված նպատակով Ն.Թ.-ն գումարի դիմաց հավաքին մասնակցող անձանց ներգրավելու գործընթացը իրագործելու անհրաժեշտության մասին հայտնել է իր ընկեր Գ.Ա.-ին՝ խոստանալով հանրահավաքին մասնակցելու դիմաց յուրաքանչյուրին վճարել 15.000-ական ՀՀ դրամ։ Գ.Ա.-ն էլ իր հերթին համաձայնելով ինչպես իր, այնպես էլ մի խումբ այլ անձանց ներկայությունն ապահովել նշված հավաքին, նյութապես շահագրգռվելով և այդ եղանակով ազդելով իր մտերիմներ՝ մի խումբ անձանց կամահայտնության վրա, նրանց տեղեկացրել է, որ հիշյալ հավաքին մասնակցելու համար յուրաքանչյուրին կվճարվի 15.000 ՀՀ դրամ։
Արդյունքում, Գ.Ա.-ն մի խումբ անձանց հետ միասին մասնակցել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից նախաձեռնված հավաքին, իսկ հավաքի ավարտից հետո Ն.Թ.-ի կողմից հայտնած անձից ստացել է իր և իր կողմից ներգրավված անձանց մասնակցության համար խոստացված գումարը, այնուհետև՝ հիշյալ անձանցից յուրաքանչյուրին այդ գումարից վճարել է 15.000 ՀՀ դրամ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարվել են մեկ տասնյակ խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է ապօրինի պահվող որսորդական հրացան, կանեփանման զանգված:
Գ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը) և Ն.Թ.-ի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը կազմակերպելը):

15.000 AMD Received for Participating in Rally of “Strong Armenia” Party
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Armavir Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, apparent factual data were obtained on the allegation that a group of people received 15․000 AMD for participating in the rally organized by “Strong Armenia” Party.
Particularly, N.T., being aware of the rally organized by “Strong Armenia” Party in “Azatutyun” square of Yerevan, in April, 2026, organized the process of involving a large number of individuals by materially motivating them.
For the stated purpose, N.T. informed his friend G.A. about the need to carry out the process of recruiting individuals to participate in the rally in exchange for payment, promising to pay each participant 15,000 AMD for attending the rally. G.A., in turn, agreeing to ensure both his own presence and the presence of a group of other individuals at the mentioned rally, being materially motivated and thereby influencing the expression of will of a group of his acquaintances, informed them that each person would be paid 15.000 AMD for participating in the rally.
As a result, G.A., together with a group of people, participated in the rally organized by “Strong Armenia” Party, and after the conclusion of the rally, received from a person designated by N.T. the promised payment for his own participation and for the participation of the individuals recruited by him. Subsequently, he paid each of those individuals 15.000 AMD from that amount.
In the course of the preliminary investigation a dozen of searches were conducted, as a result of which a hunting gun kept illegally, as well as a cannabis-like substance was found.
Public criminal prosecution was initiated against G.A. according to the Part 2 of the Article 236, and against N.T. - according to the Part 2 of the Article 46-236 of RA Criminal Code.