Ա.Օ.-ն բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր է հնչեցրել, կատարել խուլիգանություն և խոչընդոտել քարոզչությանը. հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա.Օ.-ն 2026 թվականի մարտի 22-ին տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ՝ Ֆեյսբուքի իր օգտահաշվի միջոցով, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված շարժառիթով, կատարել է հրապարակային գրառումներ՝ այդ կերպ ՀՀ վարչապետի հասցեին ուղղակի դիտավորությամբ հնչեցնելով բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր:
Բացի այդ, Ա.Օ.-ն, տեղեկանալով ՀՀ վարչապետի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության այլ անդամների կողմից 2026 թվականի մայիսի 18-ին Արաբկիր վարչական շրջանում իրականացվելիք նախընտրական քարոզչության մասին, վերջիններիս նախընտրական քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելու նպատակով՝ Ֆեյսբուքի իր անձնական օգտահաշվում հրապարակում կատարելուց հետո ժամանել է Արաբկիր վարչական շրջանի Վրացական 7 շենքի բակ և օգտագործելով քարոզչության հրապարակային բնույթը, տեղում հավաքված մեծաթիվ քաղաքացիների առկայությունը՝ խոչընդոտել է նախընտրական քարոզչության բնականոն ընթացքը:
Այնուհետև, Ա.Օ.-ն հասարակության նկատմամբ դրսևորել է բացահայտ անհարգալից, իրավական ու բարոյական նորմերի նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունք, այն է՝ հնչեցրել է հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ՝ անտեսելով հավաքվածների կողմից համակեցության կանոնները հարգելու և պահպանելու հորդորները, խաթարել է հասարակական կարգը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ա.Օ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը):

А.О. публично озвучивал призывы к насилию, совершил хулиганство и препятствовал агитации. было возбуждено публичное уголовное преследование
В ходе предварительного следствия уголовного производства, в Следственном управлении города Еревана Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что А.О. 22 марта 2026 года, используя информационно-коммуникационные технологии, через свою учетную запись Facebook, по мотивам, обусловленным политическими взглядами, сделал публикации, таким образом, прямо намеренно озвучивая публичные призывы к применению насилия в адрес премьер-министра Армении.
Кроме того, А.О., узнав о предвыборной агитации, которая будет проведена премьер-министром Армении и другими членами партии «Гражданский договор» 18 мая 2026 года в административном районе Арабкир, с целью воспрепятствования их предвыборной агитации, после публикации в своем личном аккаунте в Facebook прибыл во двор здания 7 в административном районе Арабкир и, используя публичный характер агитации, присутствие большого количества граждан, собравшихся на месте, воспрепятствовал нормальному ходу предвыборной агитации.
Затем, А.О. проявил открытое неуважение к обществу, пренебрежительное отношение к правовым и моральным нормам, а именно: выкрикивал ругательства и непристойные выражения, игнорируя призывы собравшихся уважать и соблюдать правила сосуществования, нарушил общественный порядок.
В ходе предварительного следствия по уголовному производству в отношении А.О. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 330 Уголовного кодекса (публичные призывы к применению насилия, публичное оправдание или пропаганда насилия, а также распространение материалов или предметов с этой целью), части 1 статьи 297 (хулиганство) и части 1 статьи 211 (принуждение к проведению агитации или отказу от проведения агитации или иное воспрепятствование проведению агитации).