«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածուն թաքցրել է պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջին համարով առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Ն.Կ.-ն, նախազգուշացված լինելով կեղծ տեղեկություններ հայտնելու դեպքում օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվության մասին, դիտավորությամբ թաքցրել է օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու կամ ունեցած լինելու մասին տեղեկությունը, այն է՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն է ներկայացրել այլ պետության քաղաքացի չլինելու մասին բովանդակությամբ կեղծ դիմում՝ այդ կերպ թաքցնելով պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը:
Հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 449-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող տեղեկությունները թաքցնելը):

Кандидат в депутаты от Блока "Сильная Армения" скрыл информацию о наличии иностранного гражданства, препятствующего получению статуса должностного лица
Согласно сообщению об очевидном преступлении, полученному от полиции МВД РА в Следственном управлении города Еревана Следственного комитета РА, кандидат в депутаты от Блока «Сильная Армения», выдвинутый первым номером на очередных парламентских выборах 7 июня 2026 года, Н.К., будучи предупрежден об ответственности, установленной законодательством в случае разглашения ложной информации, намеренно скрыл информацию о наличии или отсутствии иностранного гражданства, а именно: в Службу миграции и гражданства МВД подал ложное заявление о том, что он не является гражданином другого государства, скрыв таким образом информацию о наличии иностранного гражданства, препятствующего получению статуса должностного лица.
На основании сообщения инициировано уголовное производство по части 1 статьи 449 Уголовного кодекса (сокрытие информации, препятствующей получению или сохранению статуса должностного лица).