Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում և մինչև 93 մլն դրամի փողերի լվացում. ավարտվել է 3 քրեական վարույթի նախաքննություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի իրացնելու և փողերի լվացում կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված 3 քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթների նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Հ.Ե.-ն, Հ.Մ.-ն և Դ.Հ.-ն իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք են բերել առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, ապահովել դրանց առանձնացումն ըստ քաշերի, փաթեթավորումն ու նախապես տեղադրումը թաքստոցներում, որից հետո թմրամիջոցների գտնվելու վայրերը լուսանկարահանվել են, ծրագրային հավելվածի միջոցով նշվել են դրանց գտնվելու վայրերի աշխարհագրական կոորդինատները և հանցակիցների կողմից կառավարվող «Տելեգրամ» հեռահաղորդակցման հավելվածում տարբեր անվանումներով նույնականացված թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող մի շարք այլ առցանց խանութ-հարթակների միջոցով փոխանցվել են թմրամիջոց ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած և հանցակիցների կողմից փաստացի կառավարվող կրիպտոարժութային հաշիվներին համապատասխան չափով միջոցներ փոխանցած անձանց:
Այնուհետև, հանցավոր գործունեությունից ստացված գույքի՝ մի դեպքում՝ 583 հզր 303 ՀՀ դրամի, մյուս դեպքում՝ 19 մլն 420 հզր 703 ՀՀ դրամի, իսկ երրորդ վարույթով՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 93 մլն 890 հզր 436 ՀՀ դրամի հանցավոր ծագումը և իրական բնույթը թաքցնելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված ֆինանսական միջոցների տեղաշարժն ու տեղաբաշխումը քողարկելու նպատակով՝ փոխանցվել են տարբեր էլեկտրոնային հաշիվների, փոխակերպվել, ինչպես նաև կանխիկացվել կամ այլ կերպ տնօրինվել են Հ.Ե.-ի, Հ.Մ.-ի և Դ.Հ.-ի կողմից:
Վերջիններիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի իրացնելու և փողերի լվացում կատարելու համար:

Незаконная реализация наркотиков в особо крупных размерах и отмывание денег на сумму до 93 млн драмов․ завершено предварительное следствие трех уголовных производств
В управлении по расследованию преступлений против торговли людьми, сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по трем уголовным производствам, инициированным по фактам незаконного сбыта наркотиков в особо крупных размерах и отмывания денег.
В ходе предварительного следствия уголовных производств выяснилось, что А.Е., А.М. и Д.А. с целью сбыта незаконно приобрели различные виды наркотиков в особо крупных размерах, обеспечили их разделение по весу, упаковку и предварительное размещение в тайниках, после чего места нахождения наркотиков были сфотографированы, с помощью программного приложения были указаны географические координаты их местонахождения, а через ряд других интернет-магазинов-платформ, занимающихся незаконным оборотом наркотиков, идентифицированных под разными названиями в телекоммуникационном приложении «Телеграм», управляемом сообщниками, были переданы лицам, изъявившим желание приобрести наркотик и перечислившим средства в размере, соответствующем сумме на криптовалютные счета, фактически управляемые сообщниками.
Затем, с целью сокрытия преступного происхождения и реального характера имущества, полученного в результате преступной деятельности, в одном случае на сумму 583 тыс. 303 драмов РА, в другом случае на сумму 19 млн 420 тыс. 703 драмов РА, а по третьему производству - в особо крупных размерах на сумму 93 млн 890 тыс. 436 драмов РА, сокрытия перемещения и распределения финансовых средств, полученных преступным путем, они были переведены на различные электронные счета, конвертированы, а также обналичены или иным образом использованы А.Е., А.М. и Д.А.․
В отношении последних возбуждено публичное уголовное преследование за незаконный сбыт наркотиков в особо крупных размерах и отмывание денег.