Ամփոփվել են «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի 2025 թվականի աշխատանքները
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը 2026 թվականի մարտի 16-ին այցելել է «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ:
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վիգեն Մեսրոպյանն ամփոփելով նախորդ տարվա աշխատանքները՝ ներկայացրել է կատարված փորձաքննությունների, ստացված եզրակացությունների, կադրային համալրման և Քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարականների կատարման վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ:
Մասնավորապես՝ 2025 թվականի ընթացքում «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում ստացվել է փորձաքննություն նշանակելու մասին 10․148 որոշում (2024-ին՝ 8.226 որոշում), իսկ փորձագետների կողմից տրվել է 9․841 եզրակացություն (2024-ին՝ 6․021 եզրակացություն): Այսպիսով, արտադրողականությունն աճել է 63,4 տոկոսով:
Ավարտված 9․841 փորձաքննությունից 8․757-ը եղել է ՀՀ քննչական կոմիտեի, 1․070-ը՝ ՀՀ ոստիկանության, 12-ը՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի, իսկ 2-ը՝ դատարանի կողմից նշանակված։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում աշխատանքների ճիշտ կազմակերպման և պլանավորման արդյունքում ՀՀ քննչական կոմիտեի փորձագիտական ծառայությունների ձեռք բերման համար նախատեսված միջոցներից տնտեսվել է շուրջ 60 մլն ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով Քննչական կոմիտեի նախագահի մեկ այլ հանձնարարությամբ՝ որոշ տեսակի զենքերի և սառը զենքերի, հուշանվեր թղթադրամների, օտարերկրյա պետություններում թողարկված վարորդական իրավունքների և տրանսպորտային միջոցների հաշվառման վկայագրերի փորձաքննությունների փոխարեն դրանց զննություններն իրականացվում են փորձագետի մասնակցությամբ, ինչպես նաև համապատասխան հարցումներ են ուղարկվում օտարերկրյա պետությունների իրավասու մարմիններին, ինչը հնարավորություն է տալիս խուսափել փորձագետներին անհիմն ծանրաբեռնելուց և ավելորդ նյութածախսից։
Տնօրենն անդրադարձել է նաև կադրային քաղաքականությանը՝ նշելով, որ ՊՈԱԿ-ը համալրվել է համապատասխան որակավորում անցած շուրջ 87 փորձագետով:
Վիգեն Մեսրոպյանը գոհունակությամբ նշել է, որ 2025 թվականի արդյունքներով «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցրել է 548-րդ հորիզոնականը։
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՊՈԱԿ-ի անձնակազմին՝ նշելով, որ նրանց կատարած աշխատանքը տեսանելի է և էական նշանակություն ունի քրեական վարույթների ընթացքը լուծելու հարցում:
Արթուր Պողոսյանն ընդգծել է, որ նախաքննության մարմնի արտադրողականությունը բարձրացվել է նաև փորձաքննությունների արագ կատարման շնորհիվ:
Քննչական կոմիտեի նախագահը նաև հայտնել է իր պատրաստակամությունը՝ ցանկացած հարցում ՊՈԱԿ-ին աջակցելու և խնդիրների առկայության դեպքում դրանց լուծում տալու:
Խորհրդակցությունից հետո Արթուր Պողոսյանը ծանոթացել է աշխատանքային պայմաններին, զրուցել փորձագետների հետ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2024 թվականի օգոստոսի 1-ից գործում է «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, որի կազմում կա 11 բաժին, որից 7-ը՝ կենտրոնական մարմնում, իսկ 4-ը՝ մարզերում:
Կազմակերպությունը փորձագիտական ծառայությունների մատուցումից և շուրջօրյա քրեագիտական աջակցության ցուցաբերումից բացի՝ վարում է նաև ՀՀ-ում շրջանառվող փաստաթղթերի նմուշօրինակների միասնական հավաքածու, իրականացնում է մատնադրոշմների, գնդակապարկուճադարանի և ԴՆԹ նմուշների հաշվառումներ։

Подведены итоги работы ГНКО "Экспертно-криминалистический центр Следственного комитета Республики Армения" за 2025 год
Председатель Следственного комитета РА Артур Погосян 16 марта 2026 года посетил ГНКО «Экспертно-криминалистический центр Следственного комитета Республики Армения».
Подводя итоги прошлогодней работы, директор ГНКО Виген Месропян представил статистические данные о проведенных экспертизах, полученных заключениях, кадровом пополнении и выполнении поручений Председателя Следственного комитета.
В частности, в течение 2025 года в ГНКО «Экспертно-криминалистический центр Следственного комитета Республики Армения» было получено 10 148 постановлений о назначении экспертизы (в 2024 году - 8 226 решений), а экспертами было выдано 9 841 заключение (в 2024 году - 6 021 постановление). Таким образом, производительность увеличилась на 63.4%.
Из 9 841 завершенной экспертизы 8 757 были назначены Следственным комитетом РА, 1 070 - Полицией РА, 12 - Антикоррупционным комитетом РА и 2 - судом.
Директор ГНКО отметил, что в результате правильной организации и планирования работ за отчетный период из средств, предусмотренных на приобретение экспертных услуг Следственного комитета РА, было сэкономлено около 60 млн драмов.
Кроме того, в целях повышения эффективности предварительного следствия по другому поручению Председателя Следственного комитета вместо экспертиз некоторых видов оружия и холодного оружия, памятных банкнот, водительских прав, выданных в иностранных государствах, и свидетельств о регистрации транспортных средств их осмотры проводятся с участием эксперта, а также соответствующие запросы направляются в компетентные органы иностранных государств, что позволяет избежать необоснованной нагрузки на экспертов и чрезмерных материальных затрат.
Директор коснулся также кадровой политики, отметив, что ГНКО пополнилась примерно 87 экспертами, прошедшими соответствующую квалификацию.
Виген Месропян с удовлетворением отметил, что по итогам 2025 года ГНКО «Экспертно-криминалистический центр Следственного комитета Республики Армения» заняла 548-е место в списке 1000 крупных налогоплательщиков.
Председатель Следственного комитета Артур Погосян поблагодарил сотрудников ГНКО, отметив, что проделанная ими работа заметна и имеет существенное значение в разрешении хода уголовных производств.
Артур Погосян подчеркнул, что производительность органа предварительного следствия была повышена также благодаря быстрому проведению экспертиз.
Председатель Следственного комитета также выразил готовность поддержать ГНКО в любом вопросе и в случае возникновения проблем дать им решение.
После совещания Артур Погосян ознакомился с условиями труда, побеседовал с экспертами.
Напомним, что решением правительства РА с 1 августа 2024 года действует ГНКО «Экспертно-криминалистический центр Следственного комитета Республики Армения», в состав которого входят 11 отделов, из которых 7 - в центральном органе, а 4 - в марзах.
Помимо предоставления экспертных услуг и круглосуточной криминологической поддержки, организация также ведет единый набор образцов документов, циркулирующих в Армении, ведет учет отпечатков пальцев, снарядно-патронного хранилища и образцов ДНК.