Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործություններ. 2025 թվական
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի ընթացքում քննվել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 464 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 444), որից 158-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 464 քրեական վարույթից 80-ը՝ 92 անչափահասի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 60 քրեական վարույթ՝ 78 անձի վերաբերյալ), 1-ն ավարտվել է եզրափակիչ ակտով և ուղարկվել դատարան, 177-ը կարճվել է (2024-ին՝ 163), որից 119-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 67), իսկ 58-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 96), 5 քրեական վարույթ ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 4), 35-ը` միացվել է (2024-ին՝ 27), 30-ը՝ հաշվառվել որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 45), 136-ը փոխանցվել է 2026 թվական (2025-ին՝ 145):
Դատարան ուղարկված 78 քրեական վարույթից 5-ը քննվել է սպանության, 1-ը՝ սպանության նախապատրաստության, 2-ը՝ սպանության փորձի, 11-ը՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 4-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված, 7-ը՝ կողոպուտի, 1-ը՝ գողության, 2-ը՝ շորթման, 7-ը՝ խուլիգանության, 12-ը՝ զենքի, զինամթերքի օրինական շրջանառության դեմ ուղղված, 6-ը՝ թմրամիջոցների օրինական շրջանառության դեմ ուղղված, 20-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթներով 2025 թվականի ընթացքում 62 միջնորդագիր է ներկայացվել։
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ վիճակագրությանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

Преступления, совершенные несовершеннолетними․ 2025 год
В 2025 году в Следственном комитете РА было расследовано 464 уголовных производства по преступлениям, совершенным несовершеннолетними (в 2024 году - 444), из которых 158 были перенесены с 2024 года.
За отчетный период из 464 уголовных производств 80 были направлены в суд с обвинительным заключением в отношении 92 несовершеннолетних (в 2024 году - 60 производств в отношении 78), 1 завершено заключительным актом и направлено в суд, 177 были прекращены (в 2024 году - 163), из которых 119 были по реабилитирующим (в 2024 году - 67), а 58 - по нереабилитирующим основаниям (в 2024 году - 96), 5 были направлены в другой орган (в 2024 году - 4), 35 были соединены (в 2024 году - 27), 30 были зарегистрированы как совершенные необходимые процессуальные и доказательственные действия (в 2024 году - 45), 136 были перенесены на 2026г. (в 2025 году - 145).
Из 78 уголовных производств, направленных в суд, 5 были расследованы по обвинению в убийстве, 1 - в подготовке убийства, 2 - в покушении на убийство, 11 - в причинении тяжкого вреда здоровью, 4 - против сексуальной свободы, 7 - в грабеже, 1 - в краже, 2 - в вымогательстве, 7 - в разбое, 12 - в незаконном обороте оружия, боеприпасов, 6 - в незаконном обороте наркотиков, 20 - по другим преступлениям.
В 2025 году в рамках уголовных производств, расследуемых по преступлениям, совершенным несовершеннолетними, было подано 62 ходатайства.
Вы можете ознакомиться со статистикой преступлений, совершенных несовершеннолетними за первую половину 2025 года, по следующей ссылке.