Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործություններ. 2025 թվական
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի ընթացքում քննվել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 464 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 444), որից 158-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 464 քրեական վարույթից 80-ը՝ 92 անչափահասի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 60 քրեական վարույթ՝ 78 անձի վերաբերյալ), 1-ն ավարտվել է եզրափակիչ ակտով և ուղարկվել դատարան, 177-ը կարճվել է (2024-ին՝ 163), որից 119-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 67), իսկ 58-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 96), 5 քրեական վարույթ ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 4), 35-ը` միացվել է (2024-ին՝ 27), 30-ը՝ հաշվառվել որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 45), 136-ը փոխանցվել է 2026 թվական (2025-ին՝ 145):
Դատարան ուղարկված 78 քրեական վարույթից 5-ը քննվել է սպանության, 1-ը՝ սպանության նախապատրաստության, 2-ը՝ սպանության փորձի, 11-ը՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 4-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված, 7-ը՝ կողոպուտի, 1-ը՝ գողության, 2-ը՝ շորթման, 7-ը՝ խուլիգանության, 12-ը՝ զենքի, զինամթերքի օրինական շրջանառության դեմ ուղղված, 6-ը՝ թմրամիջոցների օրինական շրջանառության դեմ ուղղված, 20-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթներով 2025 թվականի ընթացքում 62 միջնորդագիր է ներկայացվել։
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ վիճակագրությանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

Crimes Committed by Minors: 2025
In 2025 464 criminal proceedings related to crimes committed by minors were investigated in the RA Investigative Committee (444 in 2024), 158 of which had been transferred from 2024.
In the reporting period 80 of 464 criminal proceedings on 92 minors with the bill of indictment were sent to court (60 criminal proceedings on 78 people in 2024), 1 was completed with a final act and was sent to court, 177 were terminated (163 in 2024), 119 of which on rehabilitative (67 in 2024), and 58 on non-rehabilitative (96 in 2024) base, 5 criminal proceedings were sent to another structure (4 in 2024), 35 were combined (27 in 2024), 30 were registered as ones within which procedural and evidentiary actions were completed (45 in 2024), 136 were transferred to 2026 (145 in 2025).
5 of 78 criminal proceedings sent to court were investigated on murder, 1 – on murder preparation, 2 – on murder attempt, 11 – on inflicting heavy damage to health, 4 – against sexual freedom, 7 – on burglary, 1 – on theft, 2 – on extortion, 7 – on hooliganism, 12 – against legal circulation of weapon and ammunition, 6 – against legal circulation of narcotic drugs, 20 – on other crimes.
In 2025 62 motions were submitted within criminal proceedings investigated on crimes committed by minors.
You can view statistics on crimes committed by minors during the first half of 2025 at the following link.