Ծափաթաղում 3-ամյա երեխայի սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Ծափաթաղում 3-ամյա երեխայի սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Տ.Օ.-ի հայրը վրեժի շարժառիթով 2025 թվականի հոկտեմբերի 27-ին իր մերձավոր ազգական հանդիսացող, անօգնական վիճակում գտնվող, անչափահաս երեխային ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, Ծափաթաղ բնակավայրին հարակից դաշտամիջյան հատվածում ձեռքով կոկորդից սեղմելու եղանակով սպանել է նրան, ապա դիակը դաշտամիջյան տարբեր հատվածներում թաքցնելուց հետո տեղափոխել է Ճամբարակ համայնքի Ջիլ բնակավայր տանող խաչմերուկին հարակից դաշտամիջյան հատված, որտեղ 2025 թվականի նոյեմբերի 2-ին որոնողափրկարարական աշխատանքների արդյունքում դիակը հայտնաբերվել է:
Կատարվել է դիակի արտաքին զննություն, որի ընթացքում Տ.Օ.-ի մարմնի գլխի շրջանում հայտնաբերվել են մարմնական վնասվածքներ:
Համաձայն դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության՝ 3-ամյա երեխայի մահը վրա է հասել մեխանիկական շնչահեղձության՝ պարանոցի օրգանների բութ առարկաներով սեղմման հետևանքով:
Ա.Օ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 5-րդ և 9-րդ կետերով (անօգնական վիճակում գտնվողի, անչափահասի սպանությունը մերձավոր ազգականի կողմից):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on 3 Year-Old Child’s Murder in Tsapatagh Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on 3 year-old child’s murder committed in Tsapatagh was completed in Gegharkunik Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation apparent factual data were obtained on the allegation that T.O.’s father, motivated by revenge, with the intent to illegally deprive the minor child of life, who was his close relative and was in a helpless condition, on October 27, 2025 at the field area adjacent to the settlement of Tsapatagh, killed him by squeezing his throat with his hand. Then, after hiding the body in various parts of the field, he moved it to the part of the field adjacent to the intersection leading to Jil settlement in Chambarak community, where the body was found on November 2, 2025, as a result of search and rescue operations.
An external examination of the body was performed, during which bodily injuries were found on T.O.’s head.
According to the conclusion of the forensic examination of the body, the 3 year-old child died of mechanical asphyxiation due to compression of the neck organs with blunt objects.
Public criminal prosecution was initiated against A.O. according to the Points 3, 5 and 9 of the Part 2 of the Article 155 of RA Criminal Code.